Slovenija

Je Jelenič vedel, kaj prodaja?

Koper, 09. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
B.R./I.P.
Komentarji
0

Na koprskem okrožnem sodišču so uvedli preiskavo zoper nekdanjega sekretarja Rdečega križa Slovenije Mirka Jeleniča.

Na spornem zemljišču že stojita dve novogradnji, torej je zemljišče zazidalno.
Na spornem zemljišču že stojita dve novogradnji, torej je zemljišče zazidalno. FOTO: POP TV

Mirko Jelenič je osumljen kaznivega dejanja goljufije, isto kaznivo dejanje pa tožilstvo očita tudi koprskemu podjetniku in lastniku podjetja Investina Bogomirju Baragi. Jelenič naj bi Baragi po nizki ceni prodal poldrugi hektar zemljišč nad Valdoltro, misleč, da prodaja malo vredno kmetijsko parcelo. V resnici pa je bilo na parceli 1.100 kvadratnih metrov zazidljivih površin. Ali je Jelenič vedel, da so na parceli tudi zazidljive površine, bo treba dokazati. Sicer pa sklep o uvedbi preiskave še ni pravnomočen, saj se stranke nanj lahko pritožijo.

"Ker gre za sum kaznivega dejanja goljufije, bo treba dokazati, ali je Jelenič res vedel, da so med zemljišči, ki jih je prodal kot kmetijska, tudi stavbne parcele," je za 24UR pojasnil predsednik koprskega okrožnega sodišča Bogomir Horvat.

Koprsko tožilstvo je prepričano, da je Jelenič za to vedel. S prodajo zemljišč naj bi namenoma oškodoval Rdeči križ, ki bi lahko od parcel iztržil bistveno več. Baragi pa naj bi tako omogočil, da se okoristi. Nenavadno je, da Rdeči križ ne bi vedel za zazidljive površine, ki so bile vrisane v katastrskem načrtu. "Vse je stvar dokaznega postopka v fazi preiskave in če bo dokazano, da je Jelenič vedel za zazidljive površine, bo tožilstvo verjetno vložilo obtožnico, " je komentiral Bogomir Horvat. "Je pa stvar dokaznega postopka na glavni obravnavi, če bodo dokazi iz preiskave, da je to vedel, zadostovali za obsodbo ali ne," je še dodal.

O uvedbi preiskave je na koprskem sodišču presojal tudi zunajobravnavni senat, saj se preiskovalni sodnik takoj po zaslišanju osumljencev ni odločil za uvedbo preiskave, ki jo je zahteval tožilec. Senat je nato zahtevo o uvedbi preiskave vrnil tožilstvu, da jo nekoliko popravi, in preiskovalni sodnik se je nato z uvedbo preiskave strinjal.

Sicer je željo, da se zadeva po šestih letih od nakupa razjasni pred sodiščem izrazil tudi Bogomir Baraga. Po njegovem mnenju je z afero, ki je izbruhnila dve leti kasneje, nekdo želel le diskreditirati Mirka Jeleniča. Ta je, kot je prepričan Baraga, vedel, kaj prodaja, saj sta bili parceli, na katerih sedaj že stojita hiši, označeni v katastru.

Jelenič je bil vpleten tudi v afero glede domnevno spornega posojanja denarja Rdečega križa, s čimer naj bi nekaterim omogočil velike premoženjske koristi, Rdečemu križu pa povzročil ogromno škodo. Ljubljansko tožilstvo je zaradi pomanjkanja dokazov odstopilo od pregona in predlagalo ustavitev preiskave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10