Zavodu Iskreni, ki je tesno povezan z vladno NSi, so se v času vlade Janeza Janše prihodki za nekajkrat povečali, poroča Necenzurirano, ki je pisalo tudi o tem, da je Zavod Iskreni lani najel 400.000 evrov brezobrestnega posojila pri ljubljanskem podjetju AbPhage. Omenjeno podjetje je bilo v času, ko je Zavodu Iskreni posodilo denar, vpleteno še v en, precej večji posel. Kot piše portal, gre za prodajo kemične tovarne Melamin iz Kočevja, ki je v začetku letošnjega leta dobila novega največjega lastnika. Od državne slabe banke (DUTB) je tretjino delnic kupila avstrijska družba Panta Rhei, ki je v lasti podjetja AbPhage. Ključne položaje v slabi banki obvladujejo stranke vladne koalicije, več članov njenega upravnega odbora pa je bilo imenovanih v kvoti NSi, piše portal in dodaja, da tudi datumi ključnih odločitev pri prodaji delnic Melamina in odobritve financiranja Zavoda Iskreni sovpadajo, to pa bi lahko nakazovalo, da sta posla povezana.
Podjetje AbPhage, ki je Zavodu Iskreni odobrilo financiranje, je povezano z Alešem Štrancarjem, dolgoletnim direktorjem ajdovskega podjetja Bia Separations in simpatizerjem stranke NSi, ki ga je SDS leta 2013 v dogovoru z NSi predlagala za člana nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH). Portal poroča, da je DUTB le dva dni po podpisu posojilne pogodbe uradno začela prodajati tretjinski delež Melamina. 23. junija lani je tako objavila poziv za oddajo zavezujočih ponudb, prodajo pa je sprožila nezavezujoča ponudba, ki jo je DUTB poslala avstrijska družba Panta Rhei, katere lastnik je podjetje AbPhage.
Pogodbo o prodaji so podpisali decembra lani, končno odločitev o poslu pa je sprejel upravni odbor DUTB, ki ga vodi Franci Matoz, dolgoletni Janšev odvetnik. Tudi sosledje dogodkov kaže, da so novi lastniki Melamina očitno v pravem trenutku vedeli, zakaj morajo DUTB čim prej pripraviti do prodaje, piše portal, ki dodaja, da tudi način, kako je DUTB izvedla prodajo, odstopa od njenih običajnih transakcij, predvsem z vidika hitrosti.
Družba Melamin je sicer v prvem polletju ustvarila za skoraj polovico višje prihodke in že krepko presegla načrtovani dobiček za celotno lansko leto. A na DUTB ne razkrivajo, po kakšni ceni so bile prodane delnice. "Cena predstavlja poslovno skrivnost, lahko pa potrdimo, da je višja od ocenjene vrednosti," so pojasnili za Necenzurirano in dodali, da so prodajo delnic potrdili pristojni organi odločanja DUTB.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.