
V zadnjih dneh se je med študenti razširila informacija, da je program izmenjave študentov Erasmus pod velikim vprašanjem, in sicer zaradi pomanjkanja sredstev. Odgovorni mirijo, da razloga za preplah ni, čeprav po navedbah Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) Evropski komisiji primanjkuje okoli 90 milijonov sredstev za izplačevanje štipendij v drugem semestru.
Tako Evropska komisija kot Center za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS) sta prepričana, da bodo sredstva za izvajanje programa Erasmus tudi v prihodnje zagotovljena, pravijo na ŠOUM.
Kot navajajo, je CMEPIUS za študijsko leto 2012/2013 na podlagi sklenjene pogodbe z Evropsko komisijo že prejel 70 odstotkov sredstev, preostanek pa bodo predvidoma dobili spomladi 2013.
''Uradno stališče Evropske komisije je, da pri izplačilih študentom, ki gredo na mobilnost v prvem semestru, ne bo težav. Do morebitnih težav bi lahko prišlo le pri študentih, ki bodo odhajali v tujino v drugem semestru. Vendar smo na Evropski komisiji kot tudi na CMEPIUS prepričani, da bo do takrat problem že rešen,'' so še sporočili.
Na ŠOUM so postregli tudi s številkami, in sicer da je v študijskem letu 2012/2013 v Maribor prišlo na študijsko izmenjavo 284 študentov Erasmus, skupaj s tistimi, ki so na izmenjavi preko programov CEEPUS in Erasmus Mundus jih je 339, kar je rekordno število tujih študentov na Univerzi v Mariboru.
Največ študentov prihaja iz Španije (81), Turčije (33), Češke (27), Poljske (24) in Portugalske (23) ter Francije (21). Največ Erasmus študentov so sprejele Ekonomsko-poslovna fakulteta (101), Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (49) ter Pravna fakulteta (33).
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.