
Rdeči križ je v sporočilu za javnost zapisal, da je skupščina Slorka odstop direktorja Mirka Jeleniča vzela na znanje, potrdili pa so tudi odstop člana nadzornega sveta Slorka Sreča Kirna, direktorja podjetja IRT, ki je pri Slorku najelo sto milijonov tolarjev kredita. Namesto Kirna je članica nadzornega sveta Slorka postala Edita Štok, ki sicer v glavnem odboru Rdečega križa zastopa ministrstvo za zdravje. "Mislim, da je to začasna rešitev, ki smo jo našli. Več ne morem povedati, ker o podjetju nič ne vem, ne poznam niti statuta podjetja niti aktov o ustanovitvi," dodaja Štokova.
Pri vseh zapletih pa se še vedno postavlja vprašanje, kako je možno, da celotno vodstvo Rdečega križa, vključno z nadzornim odborom, ni vedelo, v kakšne posle se spušča njihovo podjetje Slork. Predsednik nadzornega odbora Rdečega križa Tone Mastnak je dejal, da podjetje ima svoj nadzorni svet in prav ta je trdil, da so stvari v redu. "Ni problem v humanitarnih sredstvih, vse skupaj se plete okoli podjetja Slork," pravi Mastnak.
Jelenič današnjih dogodkov ni želel komentirati. Novega direktorja Slorka pa bo prihodnji torek predlagal glavni odbor Rdečega križa.
Na včerajšnji seji izvršnega odbora Rdečega križa so preučili informacijo o finančnem stanju Rdečega križa in poslovanju zasebnega podjetja Slork ter ugotovili, da je bilo njuno poslovanje uspešno. Podjetje Slork, ki je v lasti Rdečega križa, je 80 milijonov tolarjev terjatev prodalo ljubljanskemu podjetju GPN, ki se ukvarja z izterjavo dolgov. Po pisanju časnika Dnevnik pa je prišlo na dan, da ima podjetje GPN že skoraj dve leti blokiran žiro račun, v zadnji polovici leta pa se jim je nabralo čez deset milijonov tolarjev neporavnanih obveznosti.

Kot je pojasnil Jelenič, je Slork v zameno za 80 milijonov tolarjev terjatve podjetju GPN odstopil nekatere posle v državah nekdanje Jugoslavije. Tako bo GPN po zagotovilih direktorja, kljub blokiranemu žiro računu, osemdeset milijonov tolarjev vrnil s pomočjo tujih hčerinskih podjetij. Trije milijoni naj bi že bili na žiro računu Slorka.
Na seji pred tednom dni so sicer člani glavnega odbora ob ugotovitvi, da je ustanovitev zasebnega podjetja Slork prava odločitev, predlagali tudi razmejitev dejavnosti humanitarnih programov in dejavnosti za pridobivanje ter gospodarjenje s sredstvi.
Iz informativne službe Rdečega križa pa so v nedeljo sporočili, da bo Jelenič, če bodo ugotovljene nepravilnosti pri poslovanju Rdečega križa in Slorka, "prevzel vso odgovornost". Vodstvu Rdečega križa in Jeleniču je bila sicer v torek, 12. februarja, na izredni seji glavnega odbora soglasno izrečena zaupnica.