Letošnja topla zima je pospešila procese v naravi, ne samo pri rastlinah, ampak tudi živalih, opažajo na Slovenskih državnih gozdovih (SIDG). Njihov gozdar Jan Milosavljević je namreč v gozdnem obratu Vrbovec pri Kočevju našel jelenovo rogovje, čeprav jelenom rogovje običajno odpade kasneje, marca in aprila. "Jeleni rogovje izgubijo vsako leto, čiščenje novega pa se vleče od julija do septembra," so predstavniki SIDG zapisali na družbenem omrežju.
Bolj spomladansko kot zimsko vreme se odraža tudi pri rastlinah. Zaradi visokih temperatur že več tednov cvetita leska in jelša, v Primorju pa so že zacvetele celo nekatere sorte sadnega drevja, je že pred enim tednom pisal naš vremenski prognostik Rok Nosan.
Da letošnje temperature zares niso podobne zimskim, potrjujejo tudi podatki iz naših gora. Pred štirimi dnevi so ponoči na naši najvišji meteorološki postaji na Kredarici izmerili celo najvišjo februarsko temperaturo v zgodovini meritev. Po podatkih Arsa se je sredi noči ob zahodnem vetru ogrelo na kar 9,7 stopinje Celzija, to pa je za kar 20 stopinj Celzija več od dolgoletnega povprečja. Tako visoko temperaturo bi bolj kot v zimskih pričakovali v poletnih mesecih, je pojasnil Nosan.
Povsem drugačne razmere smo imeli v februarju pred dvema letoma, ko je večji del Slovenije prekrivala debela snežna odeja. Ob koncu meseca je snežilo celo pri temperaturah pod –10 stopinj Celzija, snežna odeja pa je takrat v nekaterih krajih na jugu in vzhodu države segala blizu enega metra visoko, je še navedel Nosan.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.