
Kriminalisti sicer preiskujejo več oseb, ki so povezane z domnevno sporno prodajo zbirke unikatov slovenskega denarja. Po naših podatkih gre za 4 osebe, ena od njih pa je tudi poslanec Zmago Jelinčič Plemeniti.
Čigava last je zbirka?
Kriminalisti Jelinčiča sumijo, da je storil kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali pravic, saj je od tiskarne Thomas De La Rue iz Londona, ki je bankovce tiskala, dobil unikatno serijo slovenskega tolarja z žigom proizvajalca. Zmago Jelinčič Plemeniti pravi, da so ti vzorci bili last tiskarne in ta jih je lahko dala komur je hotela. Pravi tudi, da je omenjena zbirka največja in najbolj kompletna zbirka slovenskega denarja na svetu.
"...In kot kaže mi je lahko žal, ker bi jo lahko mirno prodal v tujino in mi ne bi po glavi skakal noben bedasti minister in noben bedasti policaj." se je pridušal Jelinčič.
Prvi mož Slovenske nacionalne stranke naj bi od Narodnega muzeja Slovenije za deloma prodano zbirko unikatov dobil približno 13 od skupaj predvidoma kar 42 milijonov davkoplačevalskih slovenskih tolarjev. Kriminalisti sedaj preiskujejo tudi to, čigava last je omenjena zbirka, in kako je Jelinčič prišel do nje.

Narodni muzej: 'Ni bilo razloga za sum'
Preden je muzej odkupil vzorce slovenskih tolarjev, je za dovoljenje za odkup zaprosil kulturno ministrstvo. To naj bi imenovalo posebno komisijo, ki naj bi pregledala cenitev omenjenih vzorcev in naj bi nato dala zeleno luč za odkup. Leta 2003 naj bi muzej z Jelinčičem nato sklenil pogodbo, denar pa naj bi Jelinčiču nakazalo ministrstvo za kulturo.
Peter Kos, direktor Narodnega muzeja, pravi, da ob odkupu niso imeli razloga, da bi posumili, da ne gre za Jelinčičevo zbirko, saj je prvak SNS-a poznan zbiralec. "Zahtevali smo dodatna pojasnila, sodelavcem pa je bila pokazana dodatna dokumentacija, ki je potrjevala, da je Jelinčič do gradiva prišel na legitimen način," dodaja Kos.
Zarota dveh ministrov?

Jelinčič vse sume zavrača in trdi, da sta preiskavo zoper njega naročila ministrica za kulturo Andreja Rihter in notranji minister Rado Bohinc, z namenom, da ga še pred letošnjimi parlamentarnimi volitvami diskreditirajo, češ da krade slovensko nacionalno blago. Vzrok za preiskavo naj bi bila Jelinčičeva izjava, da bo v novi vladi kulturni minister, je prepričan osumljeni in dodaja, da ga je ovadil Dragan Matić, ki je bil "za nagrado imenovan za direktorja republiškega arhiva".
Kljub domnevnemu konstruktu pa je ministrstvo za kulturo muzeju zagotovilo milijone za nakup te zbirke. Ministrica Andreja Rihter odgovarja: "Predno je ministrstvo odobrilo te nakupe, je poiskalo mnenje Banke Slovenije. V istem mesecu, ko je muzej predlagal odkup, smo dobili odgovor, v katerem Banka Slovenije zagotavlja, da je odkup vsebinsko utemeljen in sodi kot del premične dediščine v Narodni muzej."
Nekatere vzorce iz zbirke je Jelinčiču dala tudi Banka Slovenije in zanje trdi, da niso državna last.
Ali je država upravičeno sklenila zapraviti 42 milijonov tolarjev za zbirko slovenskega denarja in čigava last pravzaprav je ta zbirka, ali je že bila last Republike Slovenije ali pa zasebna lastnina poslanca Jelinčiča, o tem bo s pomočjo kriminalistov presojalo tožilstvo oz. kot kaže sodišče.