Predsedniška kandidatka Elena Pečarič je v ponedeljek 22. oktobra vložila pobudo za oceno ustavnosti petega odstavka 82. člena Zakona o volitvah v državni zbor, vložila pa je tudi tožbo na upravno sodišče zaradi kršitve pasivne volilne pravice in temeljnih svoboščin pritožnika. "Kot sem že navedla v prejšnjih izjavah, je pojem prazne glasovnice - brez ustreznih varovalk - pojem nedemokratičnosti in odsotnosti prava“, je povedala Pečaričeva.
Pečaričeva je prepričana, da je takšno razširjeno tolmačenje 82. člena ZVDZ nepravilno, ni v skladu z ratio legis 73. člena ZVZD in je protiustavno, saj krši enakost pasivne volilne pravice kandidatk in kandidatov - medijsko bolj izpostavljeni kandidati so avtomatično v prednosti.
"DVK je v tujino poslala več deset tisoč glasovnic, ki pa lahko ob pričakovanih tesnih izzidih bistveno vplivajo na izid volitev in na vrstni red kandidatov, ki se bosta udeležila volitev v drugem krogu. Zato sem prepričana, da je pošiljanje praznih glasovnic po pošti v tujino nenaključno nadaljevanje takega početja, saj pri praznem listku volivka ali volivec odločata »po spominu«, namesto da bi izbirala »po videnem seznamu«,“ je še povedala Pečaričeva in dodala, da iz obrazložitve zakonskega predloga Zakona o volitvah v državni zbor izhaja, da je rešitev iz 82. člena tega zakona predvidena le za primere in le zato, da se volivkam in volivcem v tujini, ki živijo tako daleč, da jih pošta doseže po zelo dolgem času, omogoči pravočasno glasovanje. "Ta možnost praznih glasovnic je torej predvidena (le!) za primere, ko v času pošiljanja glasovnic vsi kandidati ali kandidatke še niso uradno potrjeni,“ je poudarila Pečaričeva.
Jelinčič ne bo tožil
V Oddaji Preverjeno je Zmago Jelinčič Plemeniti na volilno nedeljo napovedal, da bo zaradi "spornega“ pošiljanja glasovnic tudi on izbral sodno pot . "Zato, ker so glasovnice pošiljali ljudem, ki so že zdavnaj mrtvi, pošiljali so jih ljudem, ki sploh niso državljani, pošiljali so jih na naslove kjer lahko nekdo dvigne recimo 50, 100 glasovnic, jih obkroži in jih vrne nazaj v Slovenijo kot da jih je obkrožil tisti na katerega je bilo poslano. Mislim, da je šlo za namerno zadevo, ki pa je ne bi smeli dopustiti,“ je kolegu iz Preverjenega povedal Jelinčič. Ko smo danes v njegovem volilnem štabu preverili kdaj bo vložil pritožbo je Matjaž Engel za 24ur.com povedal, da si je gospod Jelinčič premislil. "Presodil je, da ne bi imelo smisla, saj se ne bi nič spremenilo.“
Uradnih pritožb ni
Marko Golobič tajnik državne volilne komisije je za 24ur.com povedal, da dnevno prejmejo precej telefonskih klicev. "Ljudje se pritožujejo zaradi najrazličnejših stvari. Nekaj jih je poklicalo, ker niso prejeli obvestil, nekoga je zmotila narobe obrnjena zastava na volišču, nekatere je zanimalo zakaj se je treba podpisati v evidenco volivcev, češ, da je to kontrola,“ je povedal Golobič. Nekoga je zmotilo, da ni prejel vabila v Slovenijo, kjer se trenutno nahaja, čeprav ima stalno bivališče na Švedskem. Pritožili so se tudi zdravniki, ki delajo v Kuvajtu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.