Slovenija

Jelinčič proti sporazumu o nasledstvu

Ljubljana, 05. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prvak SNS Zmago Jelinčič ostro nasprotuje nedavno ratificiranemu okvirnemu nasledstvenemu sporazumu, saj naj bi ta Sloveniji zagotovil le za okoli 10 milijonov dolarjev finančnih sredstev nekdanje SFRJ, odplačati pa bi morala kar 1,5 milijarde dolarjev dolgov.

Jelinčič je na novinarski konferenci pojasnil, da si bodo naslednice nekdanje SFRJ v skladu z okvirnim sporazumom o nasledstvu razdelile le tista finančna sredstva, ki so obstajala 31. marca 2001, medtem ko Slovencev ne sme zanimati tisto, kar so naslednice porabile v času medsebojnih spopadov. Dolgove pa bomo morali, kot je dejal, plačati takšne, kot so bili pred razpadom SFRJ. Pri tem gre po njegovem mnenju za uničenje slovenskega gospodarstva in bankrot slovenske države.

Jelinčič je ponovno kritiziral tudi prizadevanja uradne Ljubljane za vstop v Nato, posebej v času, ko vodilna članica zavezništva ZDA načrtuje napad na Irak. Slovenska politična nomenklatura je po Jelinčičevih besedah tiho in se strinja s tem, kar bodo rekli v Washingtonu. Jezi ga tudi, ker si Slovenija, kot je dejal, ne upa narediti nobene gospodarske poteze z Irakom. Ob tem je omenil, da je z enega od svojih obiskov v Iraku prišel z razpisom v višini 120 milijonov dolarjev, vendar se ni zgodilo nič, saj v slovenski politiki ni razumevanja za to, da mora Slovenija zaslužiti.

Na primeru zavezniškega bombardiranja kemijskega obrata v Pančevu je Jelinčič opozoril na ekološke posledice delovanja zveze Nato. Pri tem je navedel rezultate nekaterih raziskav posledic zavezniškega bombardiranja kemijskega obrata v Pančevu od aprila do junija 1999. Kot je povedal, je NATO namerno bombardiral kontejnerje s toksičnimi materiali, da bi povzročil ekološko škodo. Ob bombardiranju je tako prišlo do uhajanja izjemno strupenih snovi, tudi hudih kancerogenov v zemljo, zrak in Donavo. Danes pa je na območju zelo veliko rakavih obolenj in rojstev otrok z genetskimi okvarami, je dejal prvak SNS. Slovenija, ki se zavzema za vstop v NATO, posredno tako postaja tudi krivec za takšne katastrofe, je menil.

Jelinčič je vnovič nasprotoval tudi prodaji NLB belgijski KBC in posvaril pred uničenjem Zavarovalnice Triglav. V zvezi s prodajo NLB-a je Jelinčič izrazil ogorčenje, ker je NLB privolila v delitev stroškov zaprtja LBS v New Yorku. Banko bo potrebno zapreti, ker ima KBC tudi zavarovalniško dejavnost, v ZDA pa zavarovalnice ne morejo biti lastnice bank. Ob tem je menil, da gre v kratkem pričakovati tudi, da bodo Belgijci odkupili največjo Zavarovalnico Triglav. Po njegovem mnenju želi LDS uničiti to največjo slovensko zavarovalnico, potem pa naj bi jo prodali KBC. SNS sicer ne opravičuje morebitnih nezakonitih potez vodstva Triglava, je pa odločno proti uničenju zavarovalnice, je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10