Slovenija

Jelinčičev peturni samogovor

Maribor, 03. 01. 2006 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Osumljenci bombaškega napada so se po dvakratni preložitvi glavne obravnave zbrali na mariborskem sodišču.

Pred petčlanskim senatom Okrožnega sodišča v Mariboru, ki mu predseduje Tanja Rot, se je nadaljevalo sojenje nekdanjemu vodji navijaške skupine Viole Andreju Šišku, M. J. iz Nazarij in poslancu SNS Zmagu Jelinčiču, ki jih obtožnica bremeni poskusa umora in pomoči pri tem kaznivem dejanju. Šiško in J. naj bi 11. avgusta 1992 v Brestrnici pri Mariboru v avtomobil Milana Klementa nastavila eksplozivno napravo, ki naj bi jo izdelala z Jelinčičevo pomočjo. Ker je od zadnje obravnave minilo več kot tri mesece, se je glavna obravnava morala začeti znova.

Šiško in Jelinčič na zatožni klopi.
Šiško in Jelinčič na zatožni klopi. FOTO: Jani Dolinšek
Jelinčič je na sodišču povedal, da so ga poslanski kolegi iz Maribora obvestili, da se med mariborskimi policisti širijo govorice o tem, da ga bo sodišče obsodilo na zaporno kazen od enega leta in pol do enega leta in osem mesecev. To po Jelinčičevih besedah potrjuje, da so obtoženi "žrtve policijske zarote".

Poslanec Jelinčič ter soobtožena Šiško in J. so se po številnih preložitvah danes vendarle vsi trije pojavili na mariborskem sodišču. Kljub številnim pričam, ki naj bi imele priložnost nastopiti pred sodiščem, je danes do besede prišel le Jelinčič. Zagovor prvaka nacionalne stranke, ki vztraja da gre pri očitanem kaznivem dejanu za konstrukt, je namreč trajal skoraj pet ur.

"Gre za konstrukt gospodov iz oddelka za organiziran kriminal v Mariboru. Ker smo odkrili ponarejene tolarske bankovce za pet tisoč tolarjev, se jim je posel sesul in so se mi maščevali," je za 24ur po koncu današnje obravnave povedal Jelinčič. "Eksplozivna naprava ni bila nastavljena zato, da bi eksplodirala, temveč zato, da bi stisnili Jelinčiča in ga zaprli," je še povedal poslanec SNS.

Jelinčič pa je v zagovoru skušal pojasniti "politični konstrukt", katerega žrtev naj bi bil skupaj z Šiškom in J.. Po besedah Jelinčiča sta Šiško in J. odkrila večjo količino ponarejenih bonov. O tem naj bi obvestila Jelinčiča, ta pa naj bi informacije posredoval naprej. "Ker se je policistom zaradi tega sesul donosen posel, so se nam sklenili maščevati in so v Klementov avtomobil nastavili eksploziv."

Jelinčič: Mariborski kriminalisti s podporo iz Ljubljane

Ponarejenih naj bi bilo 24.000 bonov po 5000 tolarjev. V afero iz leta 1992 naj bi bili po besedah Jelinčiča vpleteni policisti takratnega oddelka za organizirani kriminal pri mariborski upravi za notranje zadeve, ki ga je vodil Silvo Petek. "Gospodje iz omenjenega oddelka so nameravali ponarejene bone zamenjati za nemške marke. Ugodno menjalno razmerje, ki bi ga ponudili, bi državljane prepričalo v nakup bonov. Šlo je za zelo domišljen načrt, ki bi akterjem navrgel približno 2,1 milijona nemških mark," je dejal Jelinčič.

Po njegovih besedah so policistom omenjenega oddelka za organizirani kriminal priskočili na pomoč tudi njihovi kolegi iz oddelka za krvne delikte. Mariborski policisti pa naj bi imeli zaledje pri policijskih kolegih v Ljubljani - med njimi naj bi bil tudi Drago Kos, kot tudi pri "nekaterih politikih z levega političnega prostora, tožilcih in sodnikih".

Današnjo obravnavo so po petih urah prekinili, ker se zaradi slabosti obtoženi Šiško ni mogel zagovarjati. Povedal je, da si je tudi on v tem času osvežil spomin na dogodke iz leta 1992, da pa bo njegov zagovor krajši od Jelinčičevega. Naslednja glavna obravnava je predvidena za 31. januar 2006.

Večkrat preložena obravnava

Glavna obravnava je bila najprej sklicana za 15. november lani, vendar jo je Rotova zaradi odsotnosti Jelinčiča in njegovega takratnega zagovornika Milana Krstiča preložila na 13. december lani. Drugi poskus nadaljevanja sojenja prav tako ni uspel, saj je na zatožno klop sedel le Šiško. Predsednica senata je zato Jelinčiču že drugič naložila plačilo stroškov preložitve glavne obravnave in t.i. povprečnine za delo sodišča, prvič pa je denarno kaznovala tudi J. in odvetniško pisarno Čeferin, ki ga zastopa.

Jelinčič in njegov novi zagovornik Miro Senica sta 12. decembra lani na sodišče podala predlog za izločitev Rotove, predsednice Okrožnega sodišča v Mariboru Alenke Zadravec in predsednika Višjega sodišča v Mariboru Borisa Štamparja. V predlogu sta predsednici senata in celotnemu sodišču očitala pristranskost, Rotova pa je po odločanju senata zahtevo po izločitvi zavrnila kot neutemeljeno. Po njenih besedah je predlog podan z namenom zavlačevanja sojenja in spodkopavanja ugleda sodišča.

Ponovno sojenje omenjeni trojici, tokrat pred spremenjenim senatom, saj se je prejšnja sodnica Maša Butenko izločila iz sojenja, se je sicer začelo 2. septembra lani.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1