Kot je na seji odbora za obrambo dejala obrambna ministrica Ljubica Jelušič, so določbe predloga skupine koalicijskih poslancev, ki predvideva soglasje državnega zbora pri napotitvah vojakov na misije v tujino, ponižujoče za vlado.
Poslanec Zares Tadej Slapnik, ki je v imenu predlagateljev zagovarjal predlog zakona, se je pri tem skliceval tudi na mnenje predsednika države Danila Türka, ki je po njegovih besedah predlog podprl. A Slapnik in Jelušičeva si niti pri interpretaciji predsednikovega stališča nista bila enotna.
Ministrica je opozorila, da predlog pomeni, da bi bila izvršna veja oblasti invalidna na področju, kjer mora prevzemati odgovornost. Spremembe zakona o obrambi so po njenih besedah sicer predvidene, tudi glede vloge parlamenta pri mednarodnih operacijah in misijah. Tako bi bil državni zbor poleg dosedanje razpravljalne vloge vsako leto enkrat v popolnosti seznanjen s potekom preteklih misij in z načrti glede misij v prihodnje.
Poslanec SDS Jožef Jerovšek je ocenil, da predlog jasno kaže, da koalicijski poslanci ne zaupajo razsodnosti vlade pri njenih odločitvah o napotitvah vojakov na misije. Tudi sicer je v tem tednu prišlo do nekaterih predlogov premierja Boruta Pahorja, ki v odločanje vnašajo "dodatno zmedo", je povedal Jerovšek in omenil idejo o skupnem varovanju zračnega prostora Slovenije in Hrvaške.
Prekinili razpravo
Odbor za obrambo je razpravo o tem prekinil in jo bo nadaljeval na eni od naslednjih sej. Je pa danes podprl določbe novele zakona , ki po besedah ministrice izboljšuje položaj delodajalcev, ki zaposlujejo prostovoljne reševalce. Novela tako omogoča, da delodajalci uveljavijo povračilo nadomestila plače z vsemi prispevki in davki, ki so jih izplačali zaposlenim za čas njihove odsotnosti. Poleg tega novela delodajalcem reševalcev priznava pravico do povračila izpada dela dohodka, in sicer v višini 20 odstotkov nadomestila plače, ki ga je delodajalec izplačal zaposlenemu.
Obenem so ob obstrukciji članov odbora iz vrst Zares podprli predlog resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2025. Jelušičeva je pojasnila, da s tem dokumentom zmanjšujejo ambicije, ki so bile zapisane v resoluciji leta 2004. Kljub gospodarskim težavam se država po njenih besedah ne bo odrekla ustrezni stopnji lastne obrambne sposobnosti, pripravljenosti za varovanje svoje države in ustrezni stopnji avtonomnosti na obrambnem področju.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.