Jemenski obrambni minister Mohamed Naser Ahmed je sporočil, da so ubili skrajnega islamskega klerika Anvarja al Avlakija. Minister ni pojasnil, v kakšnih okoliščinah je umrl, tamkajšnja plemena pa so sporočila, da je bil ubit v letalskem napadu v provinci Marib. Njegovo smrt je potrdil tudi višji uradnik ZDA, podrobnosti napada pa ni razkrila niti ameriška stran.
Jemenska ambasada v Washingtonu je razkrila, da je bil Avlaki ubit osem kilometrov od mesta Kašef v provinci Jauf. Jemenske oblasti so prej napačno poročale, da je bil Avlaki ubit že leta 2009, zdaj pa so sporočile, da so bili poleg 40-letnega klerika v napadu ubiti še štirje domnevni Al Kaidini člani.
Po besedah plemenskih virov je bilo letalo, ki je danes zjutraj izvedlo napad na vozili v provinci Marib, v oporišču teroristične mreže Al Kaida v Jemnu, ameriško. Dodali so še, da ameriška letala zadnjih nekaj dni nadzirajo provinco.
Predstavljal naj bi eno največjih groženj ZDA
Po mnenju ameriške administracije je al Avlaki predstavljal eno najhujših groženj ZDA. Tako je na primer na videoposnetku novembra lani pozval k napadom in umorom Američanov "brez oklevanja" in brez predhodnih posvetovanj.
Protiteroristični analitik in poznavalec razmer Jeremy Binnie iz Londona je poudaril, da je bil z atentatom na Avlakija zadan Al Kaidi težak udarec, ki bo ohromil številne teroristične operacije v svetu. Avlaki je namreč pomembno pomagal sooblikovati zunanjo podobo Al Kaide v svetovni javnosti.
Navedbe, da je z Avlakijevo smrtjo močno prizadeto delovanje Al Kaide, je že zanikal jemenski poznavalec terorističnih organizacij Said Obeid, saj naj Avlaki ne bi imel vodilne funkcije v organizaciji, je pa Al Kaida nedvomno izgubila enega močnega podpornega člana, je dodal.
Washington je močno pritiskal na jemenske oblasti, naj ukrepajo proti skrajnežem, med drugim tudi proti v ZDA rojenemu al Avlakiju. Na Arabskem polotoku je zgradil sloves najbolj talentiranega angleško govorečega propagandista, zagovarjal in vpleten pa je bil tudi v napade na ameriških tleh. Nekaj ugrabiteljev letal, ki so sodelovali v napadih 11. septembra 2001, so obiskovali tudi mošeje v ZDA, kjer je deloval.
Kot poročajo ameriški mediji, je ameriško letalstvo že maja napadlo položaje, kjer naj bi se skrival, vendar je napadom takrat ušel. Ameriške oblasti povezujejo Avlakija s poskusom bombnega napada v Detroitu na čezoceanko 25. decembra 2009, v navezi pa naj bi bil tudi z ameriškim vojaškim psihiatrom, ki je mesec dni pred tem v ameriški vojaški bazi ubil 13 ljudi. Pentagon ga je označil kot "globalnega terorista“ in izdal pooblastilo za njegovo prijetje ali uboj, vendar se Jemen na pozive najprej ni odzival.
Na akcijo se je odzvala tudi Bela hiša
Po kasnejših navedbah jemenskega ministrstva za obrambo naj bi bil v današnjem napadu ubit tudi Američan pakistanskega porekla Samir Han, avtor spletne revije v angleškem jeziku teroristične mreže Al Kaida "Navdih". V njej je pisal o načinih izvedbe napadov v ZDA. Po navedbah jemenskih in ameriških oblasti naj bi bila v napadu sicer ubita še dva skrajneža, a ju še niso identificirali.
Ameriški predsednik Barack Obama je ocenil, da smrt al Avlakija pomeni hud udarec celici mednarodne teroristične mreže Al Kaida v Jemnu. "Gre za nov pomemben mejnik v prizadevanjih poraziti Al Kaido in njeno članstvo," je poudaril. Pojasnil je, da je bil al Avlaki vodja operacij Al Kaide na Arabskem polotoku in je bil eden vodilnih ljudi pri načrtovanju in usklajevanju ubojev Američanov. Po Obamovih besedah je smrt al Avlakija oslabila Al Kaido na Arabskem polotoku, a ta še vedno ostaja nevarna.
Na uboj al Avlakija se je odzval tudi britanski zunanji minister William Hague. Poudaril je, da je uboj al Avlakija "še en pomemben udarec za Al Kaido". "Z načrtovanim napadom na Detroit in s sumljivimi paketi na tovornih letalih je pokazal namen in spodobnost za množične napade, medtem ko je bila njegova morilska ideologija odgovorna za inspiracijo terorističnih napadov v veliki Britaniji in ZDA," je poudaril Hague.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.