
Na današnji novinarski konferenci je poslanec SDS Jože Jerovšek povedal, da se v SDS zavedajo, da sta dobra informiranost in sodelovanje celotne slovenske politike pri reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško izredno pomembna za slovensko pogajalsko pozicijo, zato bodo sproti opozarjali na slabe namene redkih posameznikov, ki hočejo doseženo enotnost minirati. Na vprašanje, kdo so posamezniki, ki naj bi skušali minirati enotnost Slovenije nasproti Hrvaški, je poslanec SDS dejal, da o imenih ne bi želel govoriti. Pri tem pa je namignil na osebe, ki so vpletene v afero o domnevnem insceniranju mejnih incidentov v Piranskem zalivu in o katerih je med drugim govoril v nedeljo.
Najnovejša pobuda slovenske vlade za rešitev odprtih vprašanj s Hrvaško je "poenotila slovensko politiko", je poudaril Jerovšek in izpostavil, da je pri nadaljnjih odnosih s Hrvaško potrebna "državotvornost vseh političnih faktorjev", saj gre za "izjemen državni interes".
Jerovšek o Ropovih navedbah

Poslanec SDS se je v nedeljo v imenu stranke odzval na navedbe nekdanjega predsednika vlade Antona Ropa o tem, da ga je takratni direktor Sove Iztok Podbregar le nekaj dni pred volitvami 2004 obvestil o insceniranju mejnih incidentov v Piranskem zalivu.
"Po dvomesečnem absolutnem molku in skrivanju v parlamentu ... se sedaj naenkrat pojavi in zopet govori. Sprašujem se, ali so scenaristi te afere rabili dodaten čas za produkcijo novih podtikanj," je danes dejal Jerovšek in zatrdil, da je imel Rop v preteklosti dovolj priložnosti povedati to, kar govori sedaj.
Jerovšek je na današnji novinarski konferenci sicer tudi izpostavil dejstvo, da so avguste v minulih letih praviloma zaznamovali incidenti ob meji s Hrvaško in uveljavljanje politike izvršenih dejstev s strani Hrvaške, "na srečo - sicer ne želim hvaliti dneva pred večerom - pa je dosedanji potek tega obdobja letos drugačen".
Posledice aktivne vloge Slovenije

Na vprašanje novinarjev, ali bi to lahko bilo povezano z domnevnim načrtnim insceniranjem incidentov v preteklosti, je Jerovšek odgovoril, da gre po njegovem predvsem za posledico aktivne vloge Slovenije in njenih odločnih odzivov na enostranske ukrepe Hrvaške, ki so Zagreb prepričali, da "s politiko izvršenih dejstev ne more riniti v Evropo".
"Vedno je (notranji) minister (Rado) Bohinc v prejšnji vladi pred sezono podpisal sporazum o izogibanju incidentov. In takšno dogovarjanje je potekalo v vseh vladah in vsako leto. Hvala bogu, da se letos spoštuje," je še dodal.
Na vprašanje, kaj meni o tem, da mora biti z najnovejšo pobudo Slovenije Hrvaški seznanjena ne le celotna slovenska politika, ampak tudi slovenska javnost, je Jerovšek odgovoril, da se načeloma s tem strinja, a poudaril, da gre za "občutljivo zadevo", pri kateri "brez zaledja diskretnosti in možnosti za tajno diplomacijo zelo verjetno ni možno doseči večjega napredka".
Jerovšek: Sedanja vlada v odnosih s Hrvaško ni nikdar vodila pasivne politike
Slovenska diplomatska pobuda za rešitev odprtih vprašanj s Hrvaško je sicer po njegovih besedah "logično nadaljevanje prizadevanj in aktivnosti slovenske vlade". Kot je pojasnil, je logična med drugim zato, ker bo Slovenija prihodnje leto predsedovala EU in se bo težko osredotočala na urejanje dvostranskih vprašanj.
Po obdobju "popolne pasivnosti" vlade Antona Ropa, ki je sledilo odstopu Zagreba od sporazuma Drnovšek-Račan, je sedanja vlada ob prevzemu vodenja države Hrvaški "nakazala politično voljo za dvostransko urejanje odprtih vprašanj", je povedal Jerovšek in dodal, da ni sedanja vlada v odnosih s Hrvaško nikdar vodila pasivne politike.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.