
Poslanci LDS so pričeli z zbiranjem 30 podpisov poslancev, kolikor jih potrebujejo za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo.
"Potrebnih 30 poslanskih podpisov podpore omenjenemu predlogu referenduma nameravamo zbrati do ponedeljka," je povedal poslanec LDS Matej Lahovnik . Tako bi bilo še dovolj časa, da se referendum razpiše za 25. september. Vprašanje na referendumu o zakonu, ki ukinja protikorupcijsko komisijo bi se glasilo ali ste za to da se ukine samostojna komisija za preprečevanje korupcije.
Trenutno imajo zagotovljenih 23 podpisov poslancev LDS, podporo pobudi pa so po Lahovnikovih besedah izrazili še drugi poslanci, ki prav tako menijo, da ukinitev t.i. Kosove komisije ni dobra.

Komisija za preprečevanje korupcije je potrebna, parlamentarna komisija namreč po Lahovnikovem mnenju ni ustrezen organ nadzora funkcionarjev. "Poslanci nimajo ne časa in ne znanja, da bi nadzorovali tako veliko število funkcionarjev," je povedal Lahovnik.
"Če komisija za preprečevanje korupcije nima dovolj pooblastil, potem bi veljalo razpravljati o tem, ali je treba njena pooblastila razširiti, ne pa jo kar ukiniti," je še dodal Lahovnik.
Povod za zbiranje poslanskih podpisov za referendum so spremembe, ki jih je predvidela vladna koalicija in s katerimi bi bila ukinjena protikorupcijska komisija. O tem naj bi državljani odločali 25. septembra, vzporedno z referendumom o zakonu o RTV, predlagajo v LDS.

Podpora vlade Jelinčičevemu zakonu ni primerna
Podpora vlade predlogu Nacionalne stranke, da bi z novim zakonom ukinili Komisijo za preprečevanje korupcije, je po mnenju nekaterih strokovnjakov izključno politična odločitev. Da je to vsaj delno res, dokazuje tudi vlada sama. Kot smo namreč ugotovili, ni upoštevala mnenj svojih strokovnjakov o neprimernosti podpore temu predlogu zakona.
V vladni službi za zakonodajo, ki pripravlja strokovna mnenja o predlaganih zakonih, so svojo obrazložitev sklenili takole: ''Če vlada meni, da je veljavni Zakon o preprečevanju korupcije pomanjkljiv oziroma bi ga bilo potrebno spremeniti ali dopolniti, menimo, da je ta rešitev primernejša kot pa sprejem predlaganega zakona.''
Vlada je kljub temu predlog zakona Nacionalne stranke podprla, ker da je konceptualno primeren. Pri tem pa je, kot vse kaže, povozila še eno svoje strokovno mnenje. Po naših informacijah imajo na ministrstvu za pravosodje tudi nekaj strani in deset točk dolgo utemeljevanje svojih pravnih izvedencev, zakaj naj vlada ne podpre Jelinčičevega predloga. A tega papirja minister Šturm ni podpisal; bil naj bi le eden od osnutkov za končno mnenje, ki je seveda popolnoma drugačno od osnutka.

V primeru ukinitve protikorupcijske komisije bo morala Slovenija enako komisijo znova ustanoviti, ko bo - če seveda bo - ratificirala Konvencijo Združenih narodov proti korupciji. Če bo vlada takrat zares znova ustanovila to komisijo, bo imela skoraj zagotovo drugačno vodstvo. Gre torej za zelo politično občutljivo odločitev, saj vlada kljub temu, da si očitno želi ukiniti Kosovo komisijo, ni vložila predloga zakona, ampak je to namesto nje storil Zmago Jelinčič, kot očita opozicija.