Slovenija

Joras bi tudi k Mateju

Koper, 26. 07. 2006 17.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Odvetnik Joška Jorasa, Danijel Starman, je notranjega ministra Dragutina Mateja prosil za nujen operativni sestanek.

Starman je v pismu Janši poudaril, da sta z Jorasom skupaj s člani Civilne iniciative za mejo v Istri storila vse, kar je bilo v njihovi moči,
Starman je v pismu Janši poudaril, da sta z Jorasom skupaj s člani Civilne iniciative za mejo v Istri storila vse, kar je bilo v njihovi moči, FOTO: POP TV

Odvetnik Joška Jorasa, Danijel Starman, je notranjega ministra Dragutina Mateja prosil za nujen operativni sestanek, na katerem bi s slovensko policijo uskladili postopke v zvezi z izvršitvijo odločbe piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit z Jorasove "evropske poti", ki so jih tja postavile hrvaške oblasti. Starman je v pismu ministru Mateju še napovedal, da bodo sodno odločbo izvršili v četrtek ob 17. uri.

Starman je za nujen sestanek z njim in Jorasom v torek prosil tudi premiera Janeza Janšo, vendar so iz njegovega kabineta sporočili, da se je z Jorasom v imenu predsednika vlade pred nekaj dnevi pogovarjal minister Mate. Ker ni novih okoliščin, nov sestanek ni predviden, so še sporočili iz Janševega kabineta.

Starman je v pismu Janši poudaril, da sta z Jorasom skupaj s člani Civilne iniciative za mejo v Istri storila vse, kar je bilo v njihovi moči, da bi Hrvaška v skladu z uredbo sodišča v Piranu odstranila cvetlična korita. Prepričani pa so, da bi bilo posredovanje premiera Janše v Zagrebu uspešno, saj si želijo, da bi hrvaško stran pozval k spoštovanju odločitev slovenskega sodišča.

Pismo premieru sta pisala dan zatem, ko so predstavniki Civilne iniciative za mejo v Istri v ponedeljek sporočili, da so hrvaški strani dali tri dni časa za odstranitev cvetličnih korit, v nasprotnem primeru pa jih bodo poskusili znova odstraniti v četrtek. Korita želijo namreč umakniti ta teden, saj se v nedeljo izteče veljavnost začasne uredbe piranskega sodišča.

Danijel Starman
Danijel Starman FOTO: POP TV


Okrajno sodišče v Piranu je 4. maja presodilo, da mora hrvaška stran korita umakniti, če ne pa jih lahko odstrani tožnik Joras. Cvetlična korita je postavila hrvaška policija, da bi Jorasu preprečila dostop na levi breg Dragonje mimo hrvaškega mejnega prehoda. Joras se je nato pritožil na sodišče v Piranu zaradi motenja posesti, sodišče pa je njegovi pritožbi ugodilo.

Hrvaška policija je korita postavila po incidentu 20. aprila, med katerim je Joras med drugim padel tudi v Dragonjo. Slovensko zunanje ministrstvo se je na dogodek odzvalo z noto hrvaški strani. Poudarilo je tudi, da stoji hiša Joška Jorasa na slovenskem ozemlju, medtem ko Zagreb trdi, da gre za hrvaško ozemlje in meni, da je uredba piranskega sodišča neveljavna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.