Mejni prehod Sečovlje med Slovenijo in Hrvaško je po protestu Joška Jorasa spet odprt za promet. Joras je poudaril, da protesta ni končal, temveč le prekinil. Protest bo, kot je napovedal, nadaljeval v nedeljo ob 12. uri in vztrajal toliko časa, dokler "odgovorni ne izpolnijo svojih dolžnosti, ki jih imajo do svojih državljanov".
Joras, sicer predsednik Narodne zveze SLS, ki živi v enem od spornih zaselkov na levem bregu Dragonje, se je po skoraj dveh letih premora v petek znova zapletel v spor s hrvaškimi obmejnimi organi. S tovornjakom je skušal domov prepeljati gradbeni material prek mejnega prehoda Sečovlje-Plovanija, vendar so ga hrvaški cariniki ustavili in zahtevali plačilo carine. Kot je Joras povedal v petek, so mu bile s tem kršene človekove pravice, saj kot državljan Slovenije in Evropske unije ne more priti do svojega doma, ne da bi ga hrvaške oblasti ovirale.
Joras je pojasnil, da se mu zdi plačilo carine za tovor neupravičeno, saj, kot je dejal, ga je peljal na slovensko ozemlje. Po njegovih besedah je tovornjak po zaustavitvi na "hrvaški nadzorni točki" obrnil, ga na poti v soline zaustavil in začel tovor ročno nositi domov "po svoji evropski poti, ki si jo je naredil, da ne bi bilo nobenih zapletov". Hrvaški policisti naj bi ga zatem znova ustavili in z njim celo fizično obračunali.
Joras se bo sestal z ministrom Bohincem
Joško Joras naj bi se v ponedeljek na svojo željo sestal tudi z notranjim ministrom Radom Bohincem. Ministrstvo je sestanek že potrdiloi. Sicer so bili na ministstvu precej redkobesedni; sporočili so le, da je Joško Joras svoj protest prekinil prav zaradi obljubljenega srečanja. Podrobnejših informacij o predvidenem ponedeljkovem sestanku in današnjem incidentu na mejnem prehodu Sečovlje niso dali. Zato smo želeli več o srečanju izvedeti od ministra Bohinca, ki pa za nas ni bil dosegljiv. Nobenega uradnega pojasnila in komentarja o nekajurnem zaprtju sečoveljskega mejnega prehoda nam niso uspeli posredovati niti s slovenskega ministrstva za zunanje zadeve. S hrvaškega notranjega ministrstva pa so nam sporočili, da o današnjem protestu ne morejo dati nobene uradne izjave, saj je Joras zaprl mejni prehod na slovenski strani. O tem in morebitnih prihodnjih incidentih bodo obvestili svoje zunanje ministrstvo, ki naj bi potem s slovensko stranjo komuniciralo po uradnih diplomatskih poteh.
Tihotapec ali žrtev boja za južno mejo
Joško Joras,po mnenju hrvaških carinikov največji tihotapec blaga, po mnenju civilne pobude za mejo v Istri pa prva žrtev boja za južno mejo, se je prvič zapletel s hrvaškimi obmejni organi leta 1999, ko je želel domov v Mline, naselje na levem bregu Dragonje, pripeljati 14 litrov mleka. Ker ni hotel plačati carine, so ga odpeljali v pripor, a so ga na posredovanje slovenskgea zunanjega ministrstva kmalu izpustili.
Na predvečer dneva reformacije, državnega praznika leta 2000 je Joras drugič s Hrvati. Ženo je hotel razveseliti s pomivalnim strojem. Po več urnem prerekanju, so hrvaškimi cariniki na mejnem prehodu Sečovje Jorasa spustili brez plačilla carine. Kmalu po prihodo domov je Joras še na hiši razobesil slovensko zastavo in transparent z napisom 'Tukaj je Slovenija' in si tako nakopal obisk hrvaških policistov. V naslednjih dneh pa vabili pred hrvaško komisijo za carinske prekrške v Pulju in kazen v višini 280 tisoč tolarjev, ki pa je seveda ni hotel plačati.
Hrvaški policisti, oboroženih s fotoaparati, so Jorasa ponovno obiskali le nekaj mesecev kasneje, ko je na slovenski kulturni praznik 8. februarja 2001 s prijatelji spet razobesil slovensko zastavo in že znani transparent.
Avgusta 2002, leto dni po parafiranju sporazuma o meji na morju, je Joras na hišo spet razobesil zastavo. Prišli so hrvaški policisti, ga aretirali in odpeljali v zapor v Pulj, ker je žalil hrvaško državo. Njegov zagovornik, Danijel Starman meni, da je šlo za ugrabitev.
Joras je v zapor že naslednji dan začel gladovno stavkati. Po devetih dneh so ga zaradi slabega zdravstvenega stanja odpeljali v zagrebško bolnišnico.
Zamenjava – 'Jorasevina' za 'dva hektarja pri Osilnici'?
Iz hrvaških uradnih virov so v javnost prišli dokumenti, povezani s primerom Joško Joras. Dokumenti naj bi dokazovali, da pred letom 1991 Slovenija ni imela upravnih pristojnosti nad ozemljem južno od reke Dragonje, sporni zaselki na meji pa naj bi v času pred slovensko osamosvojitvijo spadali v hrvaško občino Buje. Hrvaško pristojnost nad omenjenimi zaselki pa naj bi še pred nekaj leti priznaval tudi Joško Joras.
Infomacijo o tem, da naj bi se slovenski in hrvaški premier, Drnovšek in Račan, dogovorila o menjavi ozemlja - dva hektarja slovenskega ozemlja, kjer živi Joško Joras, naj bi zamenjali za dva hektarja na območju Osilnice - v Drnovškovem kabinetu niso želeli komentirati, dokler pogajanja še trajajo.
Kazen za tri slovenske 'ilegalce'
Sodnik za prekrške v Umagu je sinoči z denarno kaznijo v višini 1.000 kun (okoli 33 tisoč tolarjev) kaznoval tri slovenske državljane, ki so v petek nelegalno vstopili na hrvaško ozemlje ter nasprotovali pristojnosti Republike Hrvaške nad zemljiščem, katerega lastnik je eden izmed Slovencev, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
V sodbi piše, da so A.Š. (roj. 1954), D.S. (roj. 1953) in F.M. (roj. 1965) v zgodnjih jutranjih urah v petek, 20. avgusta prišli na mejni prehod Plovanija, da bi na zemljišče na hrvaški strani, ki je v lasti F.M., prepeljali les za gradnjo.
Po opozorilu carinikov, da je za uvoz gradbenega materiala potrebno plačati carino, so se umaknili in drva pretovorili na traktor, ter na hrvaško ozemlje vstopili na drugem mestu, do katerega vodi kolovoz.
V imenu obdolženih je Anton Škof v svojem zagovoru pred sodnikom za prekrške dejal, da 'ne sprejemajo teritorialne pristojnosti in suverenosti državnih teles Republike Hrvaške na ozemlju, ki je v zemljiški knjigi vknjiženo kot del katastrske občine Sečovlje in ki pripada občini Piran, tako da sploh niso vstopili na Hrvaško ozemlje'.
Sodnik je na podlagi potrdila Področnega katastrskega urada hrvaške Državne geodetske uprave preveril, da gre za hrvaško ozemlje in je trojici Slovencev naložil denarno kazen in povrnitev stroškov postopka.
Joras: Hrvaška je ponaredila kataster
Po 13-ih letih neodivsnosti se Slovenija še ni izjasnila ali je suverena tudi nad parcelami na levi strani Dragonje, ki jih prodaja, daje v najem oziroma zanje pobira davke. "Mislim, da je ta teritorij del slovenskega ozemlja. Moja žena je tukaj kupila parcelo, plačala prepis in vpis v zemljiško knjigo v Piranu in naredila tudi prepis v Ljubljani pri notarki," je za 24 ur povedal Franc Mišič.
Joško Jras trdi, da je Hrvaška leta 1993 ponaredila katastrsko knjigo in vanjo vnesal tudi območja na levi strani Dragonje. Na vprašanje novinarja Pop TV ali Hrvaška država zanje pobira tudi davke je Joras dejal, da ne, saj za to nima pravne osnove. "Ponarejena knjiga ne more biti podlaga za to," pravi Joras.