V okviru dvodnevnega delovnega obiska podpredsednice Evropske komisije Vere Jourove sta obiskovalka in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič med drugim spregovorili o poročilu Evropske komisije o vladavini prava v letu 2022. Predsednica DZ je ob tem Jourovi predstavila pripravo nove zakonodajne podlage za delo parlamentarnih preiskovalnih komisij, kar je bilo tudi eno izmed priporočil Evropske komisije.
Kot sta dejali v izjavi za medije po srečanju, sta se v pogovoru dotaknili tudi zaščite človekovih pravic in temeljnih svoboščin, državnega tožilstva, neodvisnosti medijev in stanja na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) ter zaščite novinarjev in žvižgačev. "To so zelo pomembne teme, na katerih moramo neprestano delati in neprestano varovati demokracijo, ustavne pravice vseh in vladavino prava v državah članicah Evropske unije," je dejala Klakočar Zupančičeva.
Podpredsednica Evropske komisije je srečanje označila za plodno. Pozdravila je pripravo spremembe zakonodaje za delo preiskovalnih komisij DZ. Dotaknila se je tudi aktualnih razmer na RTV. Kot je še navedla Jourova, je v okviru delovnega obiska v Sloveniji razumela, da se pričakuje, da ustavno sodišče o ustavnosti novele zakona o RTV odloči kmalu.
"Pri boju proti dezinformacijam ne delamo iz muhe slona, gre za velik problem. Dokaz za to pa je nevarna ruska propaganda v Ukrajini, Moldaviji in nekaterih državah Zahodnega Balkana. Žal v Sloveniji premalo govorimo o tem problemu, zato sem to temo uvrstila visoko na svojo agendo," pa je ob srečanju z Jourovo dejala predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar.
S predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accettom se je sicer Jourova sestala že v sredo, a po njenih besedah o ustavnem presojanju novele zakona o RTV, prav zaradi tega, ker postopek še teče, nista govorila. Prepričana pa je, da bo odločitev ustavnega sodišča pokazala, kako se bo javna RTV razvijala v prihodnje. "Nobenega dvoma ni, da Slovenija potrebuje visoko kakovostne javne medije z zagotovljenim financiranjem in s člani uprave z visokim ugledom," je poudarila Jourova.
"Hvala, Urška Klakočar Zupančič, za vašo osredotočenost na vprašanja vladavine prava v Sloveniji in v EU ter za vašo zavezanost uresničevanju priporočil iz letnega poročila o vladavini prava," je po srečanju na spletu sporočila Jourova. Ob tem je dodala, da ji je bilo v čast razpravljati s slovenskim parlamentom tako o letnem poročilu o vladavini prava in njegovih priporočilih kot tudi medijski svobodi in pluralizmu ter ukrepih za boj proti dezinformacijam, predvsem iz Rusije. "Hvala vsem poslancem tako iz vladnih kot opozicijskih strank," se je zahvalila.
Ministrica Asta Vrečko pa je po pogovorih spomnila, da se je Jourova s tem aktom začela ukvarjati prav zaradi dogajanja v Sloveniji. "Zelo dobro pozna razmere pri nas, zato nam služi ta akt (...) tudi kot neko vodilo pri razmišljanju o naši zakonodaji in se vsebinsko pokriva z našimi pogledi na medijsko zakonodajo," je dejala.
Klakočar Zupančičeva o zadržanju dela zakona o RTVS
Klakočar Zupančičeva in Jourova sta spregovorili tudi o evropskem aktu o zagotavljanju medijske svobode. Predsednica DZ je zagotovila, da se bo Slovenija aktivno vključila v oblikovanje vsake pravne podlage, ki bo podpirala in varovala samostojnost ter neodvisnost novinarjev, njihov položaj in onemogočanje političnih pritiskov na novinarsko delo.
"Gre za to, da si je ena politična stranka na ta način zgradila monopolni položaj oziroma si je zagotovila monopolni vpliv na javno RTV in s tem je bila neodvisnost javnega zavoda razgrajena," meni predsednica DZ. Z zadržanjem dela zakona o RTVS so po njenem mnenju nad interesom državljank in državljanov pretehtali interesi, ambicije in privilegiji nekaterih funkcionarjev dosedanjega programskega sveta RTVS. V sklepu ustavnega sodišča tako pogreša obrazložitev škodljivih posledic, ki že in še bodo nastale, med drugim ustavno zagotovljena pravica državljanov do obveščenosti.
Verjame, da je prav, da sodišče o ustavnosti zakona o RTVS odloči nemudoma, saj je to tudi odgovornost ustavnih sodnikov do vseh državljanov. Prepričana je, da se te odgovornosti tudi zavedajo. Kaj bo sledilo, če bo ustavno sodišče ugotovilo neustavnost novele zakona o RTVS, pa Klakočar Zupančič ni želela špekulirati.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.