Napad na Irak se bo, kot napovedujejo, začel prav z močnimi letalskimi napadi in z raketami z letalonosilk. Kdaj bodo po vašem mnenju udarili, s kakšno silo in na kakšne cilje?
Skoraj zagotovo je treba reči, da v tistem času, ko se bo ultimat iztekel, napada ne bo. Po mojem mnenju so se nekatera bojevanja že začela, tudi kopenske operacije, predvsem s specialnimi enotami. Spomniti je tudi treba, da so pod 32. in nad 36. paralelo z vzporednikom letalski poleti in bojna udejstvovanja trajala ves čas. To pomeni, da je ta del tudi dejansko pripravljen za poseg kopenskih sil.
Ali dejstvo, če so kopenske sile že na jugu, pomeni, da teorija o začetku ameriškega napada z letalskimi napadi ne drži?
Ta teorija drži, ampak poveljnik operacije bo vsekakor pripravil presenečenje. Ne bo napadel tam in v tistem času, ko iraška obramba pričakuje. Osebno mislim, da se bo z letalstvom najprej potegoval in si priboril nadzor zračnega prostora, potem popolno prevlado v zračnem prostoru in v nadaljevanju postopoma predvsem z južne strani uvajal kopenske sile, v različnih smereh, ob rekah Evfrat in Tigris.
S kakšno silo pa naj bi udarili (koliko letal, kakšne in koliko bomb, koliko dni…)?
Mislim, da je bilo zadnjih deset let že kar nekaj operacij, ki so pokazale, kako to počnejo. Skoraj zagotovo je možno povedati, da dvakrat enakih udejstvovanj ni bilo. Bombniško in izvidniško letalstvo bo tisto, ki se bo udejstvovalo prvo, uporabili pa bodo tudi vodene tomohawke in rakete. Pričakovati je polete preko 4500 metrov, tam, kjer je iraška zračna obramba brez moči, poskusili pa bodo tudi ohromiti in onesposobiti komandno-kontrolni iraški sistem.
Slišati je, da nameravajo Iračani strateške cilje, kot so mostovi, zaščititi z ljudmi. Kaj se bo zgodilo v takih primerih? Bodo po vašem mnenju ameriški piloti streljali v ljudi?
Na tehnološkem področju so Američani vsekakor pred ostalimi v svetu. Sodobni sistemi in povezave pa omogočajo, da tiste posadke, ki letijo na te tarče, tudi vidijo, kaj se na teh tarčah dogaja. Dejansko lahko tudi zadnji trenutek dobijo obvestilo, da so civilne osebe na določeni tarči in si v tem primeru ali izberejo drugo tarčo ali pa upoštevajo navodila iz poveljniškega mesta operativnega centra…
… kar pomeni?
Skoraj prepričan sem, da na civilne cilje namenoma ne bodo streljali.
Kaj pa iraška protiletalska obramba? V kolikšni meri lahko ogrozi ameriška vojaška letala?
Iraška protiletalska obramba z raketnimi, radarskimi in komandno-kontrolnimi sistemi ne more biti učinkovita. Lahko pa skrije določene cevne in protiletalske sisteme in morda kakšno posamezno orožje. Večjega odziva protiletalske obrambe po mojem prepričanju ne bo.
Kdaj bodo po vašem mnenju Američani in Britanci udarili na Bagdad, v center Iraka in ali lahko pri tem pričakujejo tudi kakšne žrtve?
Tako kot v vsaki vojni je tudi v tej vojni pričakovati žrtve. Verjamem in prepričan sem, da se bodo trudili, da bo žrtev čim manj. Časovno opredeliti, kdaj je načrtovan napad na Bagdad, je precej težko. Zanesljivo je, da je to in sprememba režima glavna tarča. Vse te stvari pa se seveda odvijajo v Bagdadu. Ni nujno, da se bodo potegovali in borili za vsako mesto posebej, določena mesta lahko blokirajo in se pač posvetijo tistemu, kar prinaša vojaški uspeh, kar je brez dvoma Bagdad. Tudi ni nujno, da se bodo spustili v boj v Bagdadu, vsaj v tej fazi ne. Te zadeve lahko rešujejo tudi pozneje.