Odločitvam nekaterih slovenskih bolnišnic je sledila tudi Splošna bolnišnica Slovenj Gradec, ki je do preklica omejila obiske. Sporočili so, da je pri vsakem bolniku dovoljen obisk le enega obiskovalca brez prehladnega obolenja. Bolnikov ne smejo obiskovati bolne osebe in osebe, ki so prebolele okužbo, ter otroci, ki obiskujejo vrtec in šolo. Omejitev obiskov velja na območju celotne bolnišnice, poudarjajo in dodajajo, da so obiskovalci dolžni dosledno upoštevati dodatna navodila zdravstvenega osebja.
Zaradi povečanega pojava virusnih obolenj so se za začasne omejitve doslej odločili tudi v nekaterih drugih slovenskih bolnišnicah. Prepoved obiskov tako velja v šempetrski in izolski bolnišnici, v jeseniški bolnišnici pa je obisk omejen na pediatričnem oddelku. Obiske so omejili tudi v UKC Ljubljana in deloma v UKC Maribor.
Cepiva je še dovolj
Sicer pa so z Inštituta za varovanje zdravja RS sporočili, da se razširjenost gripe v vseh slovenskih regijah povečuje – intenziteta obolevanja prehaja iz nizke v srednjo. Ocene kažejo, da je razširjenost gripe po pričakovanjih precej podobna lanski v enakem obdobju. Najbolj obolevajo majhni otroci in šolarji. Podobno je drugod po Evropi, z izjemo najbolj zahodnih držav (npr. Portugalska), kjer se število primerov že znižuje.
Za akutne okužbe dihal so posebej dovzetni majhni otroci, kronično bolni in starejši. "Zato se za obisk v bolnišnici, porodnišnici, domu za starejše ali v domačem okolju odločite le, če ste povsem zdravi. Virusi, ki se izločajo ob smrkanju, kihanju in kašljanju, lahko resno ogrozijo novorojenčke, starejše in bolnike na zdravljenju v bolnišnici," opozarjajo na Inštitutu.

Pojav bolezni je pri posamezniku odvisen od njegove starosti, imunskega sistema in povzročitelja bolezni. Majhni otroci, ki še niso preboleli določenih viroz, so bolj nagnjeni k boleznim, in zato večkrat letno zbolijo. Ljudje s slabšimi obrambnimi sposobnostmi, npr. kadilci in bolniki s kronično obstruktivno pljučno boleznijo, pa so bolj podvrženi boleznim dihal, ker imajo okrnjen obrambni sistem.
Najučinkoviteje se pred gripo zavarujemo s cepljenjem – cepivo je še vedno na voljo. "Cepljenje proti gripi priporočamo zlasti bolnikom s kroničnimi obolenji, vsem starejšim osebam in zdravstvenim delavcem. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije naj bi bilo ujemanje med cepivom, ki se uporablja v letošnji sezoni, in krožečimi virusi gripe kar 98-odstotno, kar pomeni dobro zaščito cepljenih oseb," so še zapisali.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.