Sindikat državnih organov Slovenije je še enkrat opozoril na nevzdržne razmere v slovenskih zaporih zaradi pomanjkanja ustreznega števila pravosodnih policistov. Predsednik sindikata Frančišek Verk je potarnal, da je sistem za izvrševanje kazenskih sankcij neučinkovit in finančno nevzdržen, saj so se stroški varovanja in oskrbe povečali.
Ob tem je opozoril, da so zapori kadrovsko podhranjeni, saj primanjkuje 50 pravosodnih policistov. Potem ko se jih je 30 upokojilo, novih niso zaposlili, pravi Verk. Zato je v lanskem letu prišlo do 80.000 nadur med preostalimi pravosodnimi policisti po vseh slovenskih zaporih.
Po njegovih besedah bodo dobili le 14 novih zaposlenih, ki bodo prišli iz vrst carinikov. Vendar bo za njih potrebno še enoletno izobraževanje, da bodo lahko samostojno opravljali svoj poklic. Kot je tudi pojasnil, so pravosodni policisti brez socialnega življenja, z okrnjenim družinskim življenjem ter brez ustreznih denarnih nadomestil. Poleg tega so zakonsko omejeni, saj si klasične stavke ne morejo privoščiti.
Že dalj časa o tem stanju opozarjajo vlado, parlament in ministrstvo za pravosodje, vendar po njegovih besedah niso dobili še primernega odgovora. Zato so se odločili za stavko, če se v desetih dneh ne bodo sestali z ministrom, od katerega želijo konkretne odgovore za rešitev trenutnega stanja. Med stavko bodo po njegovem pojasnilu poskrbeli le za higienske, prehrambne in nujne zdravstvene potrebe obsojencev in pripornikov.
Na ministrstvu za pravosodje odgovarjajo, da minister Senko Pličanič zelo podpira iskanje rešitev v medsebojnem dialogu. Dodajajo, da tudi ministrstvo za pravosodje že ves čas izvaja ukrepe na tem področju, pri čemer navajajo pripravo sprememb zakonodaje in večji poudarek na alternativnih kaznih, priprave na izgradnjo novega zapora v Ljubljani in reševanje kadrovske problematike.
Vendar pa Pličanič poudarja, da morajo tudi pravosodni policisti razumeti, da ne morejo biti izvzeti iz varčevalnih ukrepov.
Nov upor bo na Dobu?
Predsednik organizacije sindikata Zavoda za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Koper Siniša Vukovič je na novinarsko vprašanje v zvezi z uporom zapornikov 26. junija v koprskem zaporu povedal, da se je to zgodilo, ker so jim želeli skrajšati bivanje na prostem s štirih ur na dve ob sobotah in nedeljah. S tem bi po njegovem mnenju lahko zmanjšali število nadur pravosodnim policistom. Ker sta bila takrat z več kot 40 zaporniki le dva pravosodna policista, so obsojenci lahko z uporom od v. d. direktorice zapora Lilijane Laganis dosegli vrnitev na že pridobljene pravice.
Predsednik organizacije sindikata ZPKZ Dob pri Mirni Mitja Jeras je ob tem pripomnil, da ob primernem številu teh policistov sploh ne bi prišlo do dogovarjanj. Tako bi lahko po njegovem prepričanju preventivno preprečili upor. Sam pa je napovedal, da lahko naslednji tovrstni upor pričakujejo 15. avgusta v njihovem zaporu, ko ne bo denarja za izplačilo nagrad zaprtim osebam za njihovo delo v Javnem gospodarskem zavodu (JGZ) Pohorje Mirna.
Ministrstvo pa ima drugačno razlago. "Dolgoletno slabo vodenje zavoda je povzročilo velike izgube in dolgove iz preteklih let. Ministrstvo za pravosodje je kljub temu zavodu dalo še eno, vendar res zadnjo možnost. Marca zavod ni imel sredstev za plače in ministrstvo za pravosodje je z varčevalnimi ukrepi na drugih področjih zagotovilo dodatna sredstva v višini 763.000 evrov. Dodatna sredstva je z varčevanjem zagotovila še Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij. Vlada je dala soglasje k letnemu programu dela in finančnemu načrtu zavoda za prvo polletje 2013 in s tem odobrila skupaj milijon evrov iz proračuna," so navedli na ministrstvu.
Ob tem dodajajo, da tudi ta finančna injekcija ni pomagala in vodstvo zavoda že pričakuje nova sredstva. "Žal pa takšno ponavljajoče se reševanje zavoda ni več mogoče in bo verjetno v kratkem potreben postopek likvidacije," še dodajajo na ministrstvu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.