Pobudnica predhodnega zakonodajnega referenduma o izbrisanih Sandra Letica je prepričana, da je državni zbor s tem, ko je prejšnji teden zavrnil njeno pobudo, ravnal protiustavno.
Državni zbor pa je v ponedeljek zavrnil tudi referendumsko pobudo, ki jo je vložil Branko Grims. Kot je napovedal, lahko njegovo pritožbo zoper delo državnega zbora pričakujemo v naslednjih dneh.
Gre torej za dve referendumski pobudi, tretjo in četrto po vrsti. Sandra Letica, ki je najprej zatrjevala, da ne namerava vztrajati pri svoji pobudi, je na ustavno sodišče vložila zahtevo za preizkus odločitve državnega zbora in se zavila v molk. Pravi, da do razsodbe ustavnega sodišča ne namerava nastopati v medijih.
Branko Grims, ki je napovedoval celo internacionalizacijo, pa je svoje napovedi zaenkrat omejil samo na ustavno sodišče. Njegovo pritožbo lahko pričakujemo v prihodnjih dneh.
Pravna mnenja njunim pritožbam niso naklonjena. Letica je hkrati vložila še pobudo za zadržanje postopka v državnem zboru in parlamentarna zakonodajno-pravna služba je že večkrat povedala, da je pri obeh pobudah očiten namen zavlačevanja in zlorabe referenduma. Sistemski zakon o izbrisanih sicer čaka na tretjo, zadnjo obravnavo v državnem zboru in česar Letica in Grims najbrž ne pričakujeta je to, da lahko obe pritožbi na ustavno sodišče končno pomagata do vsaj delnega zaključka kroničnega ping ponga med koalicijo in opozicijo in med državnim zborom in ustavnim sodiščem.
"Torej še najmanjša verjetnost je, da bi ustavno sodišče ugodilo pritožbam pobudnikov in nekako dopustilo referendum. Bolj verjetno je, da bo ugotovilo, da je referendumsko vprašanje bodisi nejasno ali pa neustavno v svojih posledicah," je povedal dr. Miro Cerar.
"Predpostavljamo lahko, da bo sodišče glede na to, da vendarle gre posredno tudi za njihovo odločbo, sklepalo v smislu, da gre za očitno zavlačevanje pri ureditvi nujnega vprašanja in to bi seveda v primeru predhodnega referenduma pomenilo nek dokončen zaključek zgodbe," je razložil dr. Igor Kaučič.
Potem, ko bodo poslanci sistemski zakon sprejeli, še vedno obstaja možnost naknadnega referenduma, kakršnemu smo že bili priča pri tehničnem zakonu o izbrisanih, vendar je najprej potrebno prekiniti dosedanje zaplete. In ker tega zaenkrat nista storila ne državni zbor ne predsednik državnega zbora, je vloga ustavnega sodišča v tej zgodbi o izbrisanih in v tem trenutku ključna.