Naša boljša prihodnost ni odvisna samo od gospodarske obnove, marveč tudi od miselne prenove, je v novoletni poslanici poudaril predsednik republike Borut Pahor. Kot je dodal, je treba v nas samih in v drugih poiskati tisto, kar je dobrega in skupnega, z razlikami pa moramo živeti spoštljivo.
Po predolgem času smo na spodbudni poti, da nam uspe, kar pa bo po mnenju predsednika odvisno od našega skupnega znanja in moči, da v naslednjih letih izvedemo potrebne strukturne spremembe. "Gre za odločilno vprašanje, ali bo zmagalo tisto, kar nam je skupnega, ali tisto, kar nas ločuje," je ob tem zapisal Pahor.
Potrebujemo pogum
"Za strpnost in sodelovanje je potreben pogum. Pogum je v tem, da zaupaš nekomu, ki misli drugače, brez zagotovila, da ti bo to zaupanje vrnil. To je tveganje in zato je za tako zaupanje potreben pogum," poudarja v poslanici.
Predsednik je še izpostavil, da bo prihodnje leto minilo četrt stoletja od plebiscita za samostojno in neodvisno Slovenijo. "Takrat je bilo milijon razlogov, da bi zaradi nezaupanja iz preteklosti propadli. Toda zaradi vere in odgovornosti do prihodnosti nas je bilo dva milijona, ki smo si zaupali in uspeli. Zmogli smo, ker smo bili pogumni. Sami sebi smo torej lahko največji vzor. Tudi danes zmoremo, če smo pogumni," je poudaril.
Cerar: Pred nami so boljši časi
Premier Miro Cerar je v poslanici, ki so jo objavili na nacionalni televiziji, dejal, da "Slovenci premoremo vztrajnost in trmo, ki nas v težkih časih krepita v prepričanju, da nam ni bilo nikoli nič podarjeno; da smo se morali kot narod vedno boriti za svoj obstoj; da kriza, s katero se soočamo zadnja leta, ne bo minila sama od sebe".
Dodal je, da ne bi bilo pošteno, če bi državljane slepil, da je gospodarskih težav konec. Ob tem pa poudarja, da se stanje izboljšuje. "Naša vlada bo v sodelovanju z vsemi, ki so pripravljeni na dialog in sodelovanje, naredila vse, da bomo v novem letu končno obrnili negativne trende. Takšna naloga je izvedljiva. Slovenci bomo presegli krizo. Pogoj za naš skupni uspeh sta politična stabilnost in vztrajanje pri začrtanih ciljih," pravi premier.
Po njegovih besedah je dosedanja recesija v veliki meri posledica naših napačnih odločitev v preteklosti, vendar pa tudi globalne finančne in ekonomske krize. "Pesimizem je med nami vzbudil strahove, da je ta kriza nepremagljiva, da je nikoli ne bo konec. To ne drži. Slovenija gre počasi, a vztrajno naprej. Pred nami so boljši časi," napoveduje predsednik vlade.
Ob tem se je ozrl tudi v leto, ki se izteka. "V iztekajočem se letu smo spoštljivo obeležili spomin na stoletnico začetka prve svetovne vojne, v novem letu pa se bomo spomnili konca druge svetovne vojne, ki po sedemdesetih letih pri mnogih naših ljudeh še vedno zbuja težke spomine in bolečine," pravi Cerar.
Opozarja, da se pot do pomiritve začne z našim sočutjem in spoštovanjem. "Najvišji državni voditelji smo odgovorni, da upravičimo sloves Slovencev kot civiliziranega naroda in dostojno izkažemo spoštovanje do vseh naših mrtvih."
Dejal je tudi, da če bi mu kdo pred leti dejal, da bo danes govoril v vlogi predsednika vlade, mu ne bi verjel. "Toda tisto, kar se človeku včasih zdi nemogoče, lahko vedno postane mogoče. To velja tudi za naš prihodnji uspeh. Iskreno in trdno sem prepričan, da lahko s skupnim naporom brez strahu in z optimizmom gledamo v prihodnost," zagotavlja.
V minulem letu so nas mogočne sile narave, ki so poškodovale skoraj polovico naših gozdov in poplavile mnoge domove, povezale v veliki solidarnosti in medsebojni pomoči, našteva. "To skupno, pozitivno energijo, moramo v čim večji meri aktivirati tudi pri izpeljavi nalog, ki nas čakajo v prihodnjem letu in vodijo v izboljšanje našega gospodarskega in socialnega položaja," je prepričan Cerar, ki mu je v čast, da je del naše skupnosti. "Vem, da nam bo skupaj uspelo," je še pristavil.
KOMENTARJI (449)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.