Geodetska uprava Republike Slovenije (Gurs) bo objavila nove posplošene vrednosti nepremičnin, ki naj bi odražale stanje na trgu 1. januarja letos. Lastniki nepremičnin bodo spremembe vrednosti lahko spremljali na posebnem portalu Prostor, kjer bodo vrednosti na voljo v prihodnjih dneh. Lastniki bodo potrdila o novih vrednostih prejeli po pošti predvidoma konec maja oziroma v začetku junija.
Kaj če se lastnik ne strinja z novo vrednostjo?
Ko lastnik meni, da posplošena vrednost nepremičnine bistveno odstopa od njene tržne vrednosti, lahko predlaga spremembo posplošene vrednosti z vložitvijo predloga za ugotavljanje posebnih okoliščin.
"To lahko storijo tako, da najamejo cenilca, ki bo izvedel oceno uveljavljanja posebnih okoliščin pri konkretni nepremičnini. Na Geodetski upravi bi želeli pri tem postopku še posebej opozoriti, da zakon določa pogoj, da je to mogoče le v primeru, če bo cenilec ocenil, da je ocenjena vrednost po modelih vrednotenja vsaj 20 odstotkov ali za več kot 200.000 evrov nižja oziroma višja," so sporočili z Gursa.
Lastnik bo o odločitvi o upoštevanju oziroma neupoštevanju posebnih okoliščin nato pisno obveščen s posebno upravno odločbo.

"Cenilec je dolžan predhodno, preden izvede individualno cenitev vpliva posebnih okoliščin, preveriti, ali so podatki, ki se vodijo o posamezni nepremičnini, enaki stanju v naravi ali ne," so poudarili na Gursu.
Če podatki niso enaki, mora lastnik najprej urediti podatke o nepremičninah v katastru nepremičnin.
"Vrednosti nepremičnin se bodo predvidoma usklajevale vsaki dve leti, z vsakim usklajevanjem pa bo potreben nov postopek ugotavljanja posebnih okoliščin," so še zapisali.
Kaj če so podatki o nepremičnini nepravilni?
V tem primeru je tudi posplošena vrednost nepremičnine neustrezna, zato mora lastnik v takem primeru najprej urediti podatke.
"Večinoma gre za podatke katastra nepremičnin, ki se urejajo v skladu s postopki Zakona o katastru nepremičnin. Nekaj pa je tudi podatkov iz drugih matičnih evidenc, ki se urejajo po drugih predpisih (podatki o dejavnosti posebnih enot vrednotenja (PEV) - Zakon o množičnem vrednotenju (ZMVN-1), rastiščni koeficient in odprtost - Zakon o gozdovih, in podobno)," so povedali na Gursu.
Kaj če na potrdilu niso izpisane vse nepremičnine?
Če na potrdilu niso izpisane vse nepremičnine, mora lastnik v zemljiški knjigi ali na portalu e-Sodstvo preveriti, ali je pri vseh nepremičninah vpisan z enotno matično številko EMŠO.
V primerih, ko lastniki nepremičnin res ne vedo, kaj naj storijo, so na Geodetski upravi pripravili svetovalni podporni sistem.
Klicni center: 080 10 66
Elektronski naslov: klicnicenter.gurs@gov.si
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.