Slovenija

Kaj glede financ in davkov načrtuje Janševa koalicija?

Ljubljana, 18. 05. 2026 18.22 pred 30 dnevi 2 min branja 219

Davčna reforma

Kaj glede javnih financ in davkov načrtuje nastajajoča Janševa koalicija? V oddaji 24UR smo razkrili prvi del koalicijske pogodbe, ki se vsebinsko nanaša na državne finance in davčno politiko.

Poleg splošnih napovedi o zagotavljanju stabilnih, vzdržnih in predvidljivih javnih financ so v koalicijski pogodbi navedene tudi konkretne številke.

Po naših informacijah bi bodoča koalicija ukinila 50-odstotni, najvišji dohodninski razred, in ga združila z zgornjim razredom na enotni stopnji 40 odstotkov.

Uvedli bi posebno olajšavo za mlade do 29 let v višini 3000 evrov, napovedujejo pa tudi uvedbo družinske dohodnine.

Zadali so si razbremenitev visoko usposobljenih in produktivnih kadrov z uvedbo razvojne kapice v višini 2,5 do 3-kratnika povprečne plače v roku enega leta.

Uvedli bi tudi sistem pavšalne obdavčitve za izbrane panoge – glede na značilno maržo z ustrezno prilagojenimi davčnimi stopnjami – z zgornjo mejo 350.000 evrov letnih prihodkov.

Janez Janša
Janez Janša
FOTO: Damjan Žibert

Obeta se tudi razbremenitev dela in gospodarstva ter povečanje neto dohodkov zaposlenih. Janševa koalicija bi ob tem spremenila dohodninsko lestvico in postopno dvignila splošno olajšavo, ki sledi življenjskim stroškom.

Med drugim predvidevajo tudi uvedbo oziroma nadgradnjo davčnih olajšav za investicije v razvoj, digitalizacijo, avtomatizacijo, inovacije, raziskave in razvoj ter usposabljanje zaposlenih.

Prav tako načrtujejo nadgradnjo sistema davčnih spodbud za financiranje športa, kulture, sponzorstev in donacij s strani gospodarstva.

Davčne olajšave pa bi uvedli ob vlaganjih v zagonska in hitro rastoča podjetja.

To je nekaj izhodišč koalicijske pogodbe, vseh 40 strani, kolikor naj bi bila pogodba približno dolga, pa bomo, kot kaže, v celoti lahko prebrali jutri.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI219

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

OutlawJJ
19. 05. 2026 20.27
Kaj bo z konopljo ki smo jo podprli za legalizacijo?
OutlawJJ
19. 05. 2026 20.26
Izdaja.... spet se vračamo v kameno dobo
jezenslovenec
19. 05. 2026 15.36
A bo že letos 13. pokojnina in ukinitev prispevka za dolgotrajno oskrbo. To je janša obljubljal pred volitvami.
Samo.Jst
19. 05. 2026 12.21
Pa saj to se bere kot ultra socializem! Vse gre na boljše! Wau! Aja, eno vprašanje... kdo bo pa to plačal?
Gutenberg
19. 05. 2026 13.40
Produktivni javni sektor, ne?
kr en 123
19. 05. 2026 21.01
Tisti kot božičnico.... zdaj boš pa jokal...
LevoDesniPles
19. 05. 2026 11.21
Vsak farmer poreže peruti perutničarjem da mu te ne hodijo pr zunanji reji čez ograjo k sosedu XD
zmerni pesimist
19. 05. 2026 11.11
Dinamit ti si pa obstal nekje v preteklosti
dinamit
19. 05. 2026 11.01
Bogati bodo še bogatejši, revni pa še bolj revni. Bivši KOMUNIST Janša razume socialno državo
natmat
19. 05. 2026 10.25
Ta razvojna koalicija naj pove od kje bodo denar vzeli za vse te njihove privarčevane neumnosti ki nam jih sedaj servirajo...???ko teologi vodijo ekonomijo smo že enkrat davkoplačevalci občutili na svoji koži...levi in desni da ne bo pomote...Zvon1 in2 je bil lep pokazatelj razvojne koalicije....
Gutenberg
19. 05. 2026 10.16
Ta socialna kapica bo pri nas zadržala vrhunske strokovnjake. Torej vsi elektro in strojni inženirji, specialisti nevrokirurgi, jedrski znanstveniki, IT doktorji, magistri robotike, kemijski znanstveniki ipd., ki so jih zadnja leta na veliko sprejemali v naše azilne centre, bodo ostali tukaj, jih Evropa ne bo zanimala ...
brabusednet
19. 05. 2026 10.06
Red je trba naredit.Ukinit razmetavanje denarja za razne Mukije in Nike.Pa jim delo dat v realnem sektorju,da spoznajo,kako se denar služi.
lakala28
19. 05. 2026 08.53
Klasika. Delavcu olajšava za kavo, tajkunu za BMW-ja. Kot 2004, ko je Jože P. Damjan odstopil zardi take hinvaščive.
Groucho Marx
19. 05. 2026 09.10
Klasika. Pernati je funkcionarske plače nabil v nebo, razred J je dobil znižane minimalce.
yoda99
19. 05. 2026 08.46
Vec denarja ljudem pomeni le, da bodo ti le vec zapravljali za neumnosti… Drzava in politiki so edini, ki racionalno investirajo vas denar, v racunalnike za digitalno prihodnost ter nepremičnine za hude case
mayda2
19. 05. 2026 08.38
iz teh komentarjev sodeč bomo imeli jeseni začetek državljanske vojne ...
mario7
19. 05. 2026 08.28
Kaj načrtuje koalicija jj? Krast, krast, krast, krast ,krast in še enkrat krast.
Groucho Marx
19. 05. 2026 08.36
Dosti za pernatimi koruptivneži ni več ostalo.
lusma00
19. 05. 2026 08.47
Groucho očitno še preveč če so z opozicije veš čas hrulili da smo že afrika vaš hujsk je pa ne dolgo nazaj rekel da se z interventnih zakonom ne bo nič poznalo v državni blagajni ker je denarja dovolj...to se pravije prejšnja vlada delala dobro vaši ljubljeni pa spet lažejo in zavajajo kot 🐕
Groucho Marx
19. 05. 2026 09.11
Z ustreznimi rezi v neracionalno porabo in korupcijo ga je seveda dovolj.
Razsuti Tovor
19. 05. 2026 08.24
Treba je ločit, kaj je usmerjeno v spodbudo gospodarstva in kaj v spodbudo večjega bogatenja. Ukrepi bodo bodo šli tudi na račun največjega stroška podjetja: delavcev. Tako lahko pričakujemo krajšanje nekaterih pravic.
Bad Minton
19. 05. 2026 08.39
Saj pravic je itak že preveč !
Ančo
19. 05. 2026 08.24
Japa Jade
19. 05. 2026 08.21
Včerajšnje jecljanje Logarja je bilo pa tako očitno, človek niti na enostavno vprašanje da ali ne spet ni znal odgovorit, marsikdo od komentatorjev tule bi odgovarjal bolje. LOGARČEK, tik,tak,tik,tak..
tech
19. 05. 2026 08.11
Raje olajšave kot pa subvencije. Pri olajšavah je vse odvisno od uspešnosti podjetja koliko bo imel koristi od tega. Pri subvencijah ala Spirit pa samo pokradejo denar davkoplačevalcev in to ne glede na uspešnost.
Groucho Marx
19. 05. 2026 08.11
Odličen razvojno naravnan program, ki prinaša tudi višjo splošno davčno olajšavo, a vidiš, penzič jank.
wsharky
19. 05. 2026 08.07
kradel bo kjerkoli bo lahko
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763