Ljudje za to boleznijo navadno obolijo štirinajst dni po stiku z okuženo živaljo. Prof. dr. France Strle z infekcijske klinike je povedal, da se bolezen začne nenadno z glavobolom, vročino in mrzlico, po nekaj dneh pa se pogosto pridruži še suh kašelj, ki je zmeraj močnejši. Bolezen potem, če se ne zdravi, traja kar nekaj časa.
Za papagajsko mrzlico zbolevajo predvsem tisti, ki so zaradi narave svojega dela veliko v stiku s pticami. Bolezen je mogoče zdraviti z antibiotiki, smrtnost pa je izjemno redka. Na veterinarski fakulteti v Ljubljani zadnjih deset let rutinsko pregledujejo ptice in odkrijejo tri do štiri bolne živali na leto.
Dr. Alenka Dovč z Veterinarske fakultete v Ljubljani pravi, da so tipični znaki obolele živali običajno vnete očesne veznice, žival kiha, večinoma pa je opazen tudi izcedek iz nosnic. Ptica je nasršena, ne počuti se dobro in spreminja splošno stanje. Vendar okužene ptice nimajo nujno znakov bolezni, ki se prenaša z izločki. Možnost prenosa bolezni s človeka na človeka pa je zelo redka.