Okoljski minister Simon Zajc je danes župana Moravč Milana Balažica, predstavnike moravške ljudske iniciative, podjetje Termit in pristojne inšpekcijske službe seznanil z rezultati analiz tal in vode na deponiji Drtija družbe Termit. Analiza, ki so jo po naročilu okoljskega ministrstva opravili aprila, je pokazala nastanek okoljske škode, je povedal minister. Ugotovili so namreč presežne vrednosti nevarnih snovi. "Jasno je, da bo s strani Agencije RS za okolje izdana odločba za sanacijo tega območja," je povedal Zajc.
Kaj je pokazala analiza?
V končnem poročilu piše, da so rezultati analiz sanacijskega materiala pokazali, da so na petih od skupno sedmih preiskanih lokacijah, v posameznih vzorcih znatno presežene kritične vrednosti. "Na nekaterih lokacijah so kritične vrednosti v določeni globini presegle vsebnosti za arzen, baker, kadmij, krom, nikelj, svinec ali fluoride. Kritična vrednost za cink je bila v določeni globini presežena na vseh petih lokacijah. V skladu z določili Uredbe o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh to pomeni, da na petih lokacija zaradi škodljivih učinkov ali vplivov na človeka in okolje onesnažena tla niso primerna za pridelavo rastlin, namenjenih prehrani ljudi ali živali ter za zadrževanje ali filtriranje vode," so sporočili z ministrstva. Analizni rezultati so nakazali, da se je na teh lokacijah odlagal material, ki se ne bi smel.
Na omenjenih lokacijah je tako ugotovljena okoljska škoda tal. Posledično bodo ministrstvo oziroma inšpektorji določili obseg onesnaženosti tal in ukrepe za sanacijo okoljske škode.
Iz terenskih opisov je razvidno, da se je na nekaterih lokacijah odlagal neprimeren material – denimo keramične varovalke (talilni vložki), električne žice, strelovod, železna cev, prazne plastenke za pijačo, gospodinjski odpadki (kuhinjska goba za pomivanje posode), krogelni ostanki brusilnih kamnov, lepljene plošče iz polimerne mase, kosi plastike in plastičnih mrež, kosi kovine, kosi betona, dolomitni bloki, koščki asfalta, pletena (rašel) vreča.
"Rezultati analiz površinskih in podzemnih voda so pokazali, da so izcedne vode na območju podjetja Termit obremenjene z onesnaženjem, značilnim za odpadne vode. Najbolj je onesnažen saniran zahodni del odkopa, ki je zasut z glinami, s krovnimi materiali ter gradbenimi materiali. Tako v podzemni vodi, kot tudi v izcedni vodi se je v tem delu odkopa, pokazalo onesnaženje s kovinami in visokimi vsebnostmi formaldehida ter fenolov," so zapisali na ministrstvu. Opozorili so, da bi glede na izsledke analize podjetje izcedne vode na območju morali zbirati in pred odvajanjem v okolje zagotoviti ustrezno čiščenje.
Minister odredil izredni nadzor inšpekcijskih postopkov v preteklosti
V naslednjem koraku bo ministrstvo preverilo še stanje vodnih virov, ki "ne bi smeli biti" onesnaženi, a se želijo pristojne službe o tem prepričati. "Potem pa sledijo nadaljnji ukrepi," je dodal Zajc. Zaenkrat tudi še ni mogoče reči, ali je zaradi onesnaženja ogroženo zdravje prebivalcev Moravške doline.
Na vprašanje, kako, da prejšnji inšpekcijski niso pokazali nepravilnosti, je minister Zajc odgovoril: "To tudi mene zanima, zato sem že odredil izredni nadzor vseh inšpekcijskih postopkov." Minister se je zavzel tudi za takojšnjo sanacijo prizadetega območja.
Na terenu v Moravčah so tudi danes inšpektorji, ki bodo predvidoma danes ali v petek izdali odločbo – ta bi lahko bila podlaga za odvzem okoljevarstvenega dovoljenja podjetju Termit. Zajc je ob tem odredil tudi izredni nadzor nad delovanjem inšpekcije in postopkom izdaje okoljevarstvenega dovoljenja Termitu, saj ga zanima, kako so lahko dosedanji nadzori in analize kazali, da je v Moravčah vse v redu.
Župan Moravč zahteva odzvem okoljskega dovoljenja in odstop vodstva družbe Termit
"Zahtevali smo, da zaradi posledic tega neodgovornega odnosa do krajanov, do ljudi, ki so zboleli za rakom, ali pa otrok, ki imajo silikozo, se odzvame okoljsko dovoljenje," je dejal župan. Minister je občini obljubil, da bodo sodelovali z roko v roki pri sanaciji Moravške doline. "Dobili smo vsa zagotovila, da bo država stala ob strani in da bomo očistili Moravško dolino vse te umazanije, ki se je čez leta navozila v Moravče," je dodal.
"Mi smo skrajno razočarani nad podjetjem Termit in zahtevamo odstop tega vodstva, ki je neposredno odgovorno za ekološko katastrofo," je dejal Balažic.
"Po nekaterih podatkih se je v Moravško dolino v zadnjih desetih letih navozilo približno milijon in pol ton teh odpadkov. Nekaterih tudi nevarnih in zelo nevarnih. Ne delamo si iluzij, da se bomo znebili teh odpadkov, ker to bi pomenilo, da jih je potrebno odpeljati nekam drugam v Slovenijo. Zato pa želimo resno sanacijo, ki bo iz tega območja naredilo sarkofag in preprečilo izlivanje v izcedne vode," je dejal župan. V neposredni bližini odkopa sta namreč glavna vira pitne vode.
Moravčane so rezultati analize pretresli, a so hkrati zadovoljni, da se je kljub mnogim dvomom v njihove trditve pokazalo, da so govorili resnico. "Analiza v vsem potrjuje naše navedbe. Visoko so presežene vsebnosti nevarnih snovi na tem področju; težkih kovin, kadmija, cinka, arzenika, fenolov ... ta analiza potrjuje vse naše dosedanje navedbe in sume," je v izjavi novinarjem po srečanju z Zajcem povedal Balažic.
Termit: Odstopanja še zdaleč niso takšna, kakršna so nam očitali
Iz podjetja Termit so sporočili, da so danes tudi v družbi od ministrstva prejeli končno poročilo analiz sanacijskega materiala, površinskih in podzemnih voda na območju nekdanjega odkopa Drtija. Poudarili so, da bodo poročilo podrobno preučili. "V Termitu pozdravljamo, da je prišlo do rezultatov analiz, saj bomo lahko tudi na podlagi teh rezultatov vpeljali dodatne ukrepe, s katerimi bomo omejili določena odstopanja, ki jih je zaznala analiza," so zapisali.
So pa dodali, da je to ena izmed številnih analiz, ki so bile doslej opravljene. "Prejšnje analize niso pokazale prekomernih odstopanj, zato so nekatera odstopanja nepričakovana. Tudi vsi dosedanji inšpekcijski nadzori niso odkrili nepravilnosti. Termit bo tako kot doslej upošteval prihodnja navodila pristojnih služb ter izvedel morebitne ukrepe, ki jih bo naložilo Ministrstvo za okolje in prostor."
Pojasnili so še, da sanacija območij, kjer deluje Termit, še ni zaključena. "Zato so določena odstopanja še možna. V Termitu zagotavljamo, da po končani sanaciji odstopanj ne bo," so poudarili.
Kljub temu, da je analiza pokazala odstopanja, v podjetju pravijo: "Ta še zdaleč niso takšna, kakršna so nam bila v javnosti očitana. Vse snovi, ki sestavljajo sanacijski material so predelane in vgrajene na način, da ne prehajajo v okolje. S pravilnim razmerjem, vlago in zbitostjo zagotovimo, da postanejo vse snovi povsem netopne in stabilne. Zaradi tega snovi ne prehajajo v okolje, kar dokazujejo tudi podatki analiz izlužkov, ki so predstavljeni v končnem poročilu."
Znova so opozorili na to, da so bile analize opravljene na porušenih vzorcih in ne na neporušenih vzorcih, ki da – tako Termit – "odražajo dejansko stanje na terenu in so edini merodajni za ugotavljanje prehajanja snovi iz sanacijskega materiala v okolje". Prepričani so, da je prav zaradi tega analiza pokazala večja odstopanja, kot so dejansko na terenu.
Analize že v preteklosti pokazale onesnaženje
Domačini so že pred časom opozorili, da podjetje Termit s svojo dejavnostjo obremenjuje okolje. Župan Balažic je že prejšnji mesec dejal, da so štiri analize, ki so jih opravili v preteklosti, pokazale na toksičnost in zastrupljenost tega dela Moravške doline. Onesnaženje se kaže v izcednih vodah, zemljini in zraku. Na občini pričakujejo potrditev prejšnjih analiz. "Bilo bi skrajno nenavadno, če bi ta raziskava pokazala kaj drugače," je takrat dejal župan, ki predlaga, da se Termitu odvzame okoljevarstveno dovoljenje.
Občina Moravče z županom Balažicem na čelu in tamkajšnja Ljudska iniciativa Moravče podjetju Termit očitata, da v njegovih postopkih ravnanja z odpadki na deponiji na območju Moravč prihaja do kršitev, ki vodijo v onesnaženje okolja. Termit, ki v Moravčah izkopava kremenčev pesek, naj bi tam med drugim zakopaval nevarne odpadke, kot so azbest, steklena volna, olja in težke kovine. V primeru neukrepanja države so Moravčani pripravljeni tudi na državljansko nepokorščino.
Ministrstvo za okolje in prostor je sicer januarja naročilo strokovna in neodvisna merjenja, ki naj bi pokazala resnično stanje tal. Analizo je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), Moravčani pa so v preteklih tednih opozarjali, da je Termit oteževal jemanje vzorcev in izvedbo analize, med drugim naj bi na območje navozil več metrov zemljine.
V Termitu vse očitke zavračajo. Zagotavljajo, da so družbeno odgovorno podjetje, ki spoštuje vsa izdana okoljevarstvena dovoljenja in vso relevantno zakonodajo.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.