"Kmalu se bomo začeli pritoževati nad slabo kakovostjo zraka, zato je nujno, da se na prihajajočo kurilno sezono dobro pripravimo," je opozorila mag. Tanja Bolte, direktorica Direktorata za okolje. "Pred kurilno sezono je pomembno, da širšo javnost ozavestimo in opolnomočimo z nasveti o pravilnem kurjenju, o izbiri in nakupu lesne biomase, pomembnosti vzdrževanja kurilnih naprav ter podati informacijo o subvencijah, ki so na voljo za zamenjavo starih kurilnih naprav," poudarjajo na ministrstvu za okolje in energijo. Z rednim vzdrževanjem in čiščenjem malih kurilnih naprav pripomoremo k zmanjšanju emisij in manjšemu požarnemu tveganju, je izpostavila. Izjemno pomembna je tudi ustreznost goriva, je opomnila. Kot je pojasnila, je na malih kurilnih napravah na trdno maso dovoljeno uporabljati le naravni les. Nikakor pa ne smemo kuriti embalaže, lesnih odpadkov, obdelanega lesa, tekstila in vlažnega lesa. Uporabniki smo v skladu z zakonodajo dolžni poskrbeti za kakovostno gorivo.
Pri EKO skladu imamo na voljo subvencije za zamenjavo dotrajanih malih kurilnih naprav, je poudarila Bolte. Za prejemnike redne denarne pomoči znaša subvencija tudi do 100 odstotkov naložbe, je izpostavila. Stare kurilne naprave namreč porabijo tudi deset odstotkov lesa več kot nove, je izpostavila. Tjaša Bandelj iz Eko sklada je pojasnila, da nudijo njihovi energetski svetovalci brezplačne nasvete na tem področju. "Vsakemu, ki obišče pisarno, energetski svetovalec tudi svetuje," je izpostavila.
Kakšne so obveznosti lastnikov malih kurilnih naprav?
V jesenskem času morajo biti kurilne naprave in dimniki očiščeni, a to ni edina pomembna stvar. Vse se začne že pri nakupu kurilne naprave, uporabnik se mora že pred nakupom posvetovati o nakupu ustrezne naprave, ki je preverjena na trgu. Kurilne naprave, ki izpolnjujejo standarde, se začnejo pri vrednosti 3.000 evrov, opozarjajo.
Energetski svetovalec Ivan Kenda je povedal, da so danes moderne cenene kurilne naprave, a da je njihova naloga, da povedo, da so vse subvencionirane naprave na ekoskladovih seznamih, zakonsko preverjene. Zato priporočajo izbor kurilne naprave iz tega seznama. Eko sklad pa ponuja tudi ugodne kredite, je izpostavil. S številnimi ukrepi, ki jih svetujejo, so možni veliki prihranki energije, poudarjajo: "Vse poskušamo najprej usmerjati k sanaciji hiše."
Ko imamo ustrezno kurilno napravo, se pokliče dimnikarja, ki mora pregledati napravo in izmeriti emisije ter napravo vpisati v državno evidenco. Posameznik mora, ko dobi pozitivno mnenje, zagotavljati obvezne storitve: najmanj enkrat na leto očiščena peč, da ima opravljene meritve. Posameznik je tako tudi sam bolj miren z vidika varnosti in povzročanja emisij. Če na pregledih ugotovijo nepravilnosti, saj se peči sčasoma starajo, je treba napake odpraviti. Če se pomanjkljivosti ne odpravijo, ukrepajo inšpekcijske službe. A v prvi vrsti je tukaj vest uporabnikov, izpostavljajo. Pomembno je tudi, da uporabniki zagotovijo ustrezno gorivo. Če uporabljate trda goriva, je treba tukaj striktno upoštevati, da morajo biti ta suha in ustrezne kakovosti, saj lahko v nasprotnem primeru s požarnega vidika ogrožate celoten objekt. Pomembno je tudi redno čiščenje kurilne naprave, še izpostavljajo.
Zrak je v času kurilne sezone velikokrat onesnažen
"Onesnažen zrak je pri nas, kot v preostalem razvitem svetu, največji okoljski problem, ki ogroža zdravje ljudi. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo. Zrak je v času kurilne sezone pri nas velikokrat onesnažen, še posebej so problematični delci (PM). Gre za mešanico trdnih in tekočih snovi, razpršenih v zraku. Njihova glavna sestavina je ogljik, na katerega so vezane različne škodljive snovi, kot so npr. strupene kovine, organske spojine," ob kurilni sezoni opozarjajo na NIJZ.
Slab zrak v Sloveniji dihamo predvsem v zimskim mesecih, glavni razlog pa je kurilna sezona. Kakovost zraka je zelo odvisna tudi od vremenskih razmer, saj je ob enaki količini izpustov ob ugodnih vremenskih razmerah (veter, padavine) kakovost zraka dobra, ob neugodnih pa slaba. Kot smo poročali, na Arsu zadnja leta opažajo, da je vremenskih situacij, ki neugodno vplivajo na razredčevanje izpustov, manj, posledično je v koledarskem letu manj preseganj predpisanih vrednosti. Ko pa v kurilni sezoni nastopijo neugodne vremenske razmere (temperaturni obrat, brezvetrje, daljše obdobje brez padavin), je delež delcev iz malih kurilnih naprav še vedno večji od polovice. Gre za obdobje v hladnem delu leta in ob neugodnih vremenskih razmerah. Na onesnažen zrak vpliva tudi kurjenje z neustreznimi gorivi: starim papirjem in kartonom, vlažnim in kemijsko obdelanim lesom (iverne plošče, barvan, lakiran les), plastiko, embalažo, krpami in drugimi odpadki, svarijo na Arsu.
Zakaj so delci škodljivi za naše zdravje in kateri so najbolj?
"Delci so različnih velikosti: od saj, ki jih vidimo s prostim očesom, do najmanjših ultrafinih nanodelcev. Od velikosti delcev je odvisno, kako globoko v dihala prodrejo in kakšne posledice povzročajo. Najmanjši delci prodrejo najgloblje do pljuč in gredo naprej v kri. Manjši kot so, dlje v telo prodrejo in bolj so škodljivi, "pojasnjujejo na spletni strani NIJZ.
Osnova njihovega škodljivega delovanja je povzročanje vnetja. Z vdihavanjem pridejo v naša dihala in povzročajo draženje, poškodbe tkiva in vnetje. Najmanjši delci iz pljuč vstopajo v kri in se s krvjo odplavijo v različne organe: v srce, jetra, ledvice, možgane ... Ter tudi tam povzročajo vnetja in različne škodljive učinke, opozarjajo.
Seznam škodljivih vplivov na naše zdravje je dolg. Kot poudarjajo na NIJZ, so najpomembnejši vplivi na srce in ožilje ter na dihala: povzročajo vnetja dihalnih poti, pospešujejo nastanek astme. Pri dolgotrajnem delovanju povzročajo spremembe v krvi in na ožilju, ki imajo lahko za posledico pospešen proces ateroskleroze ter povečano nevarnost za nastanek krvnih strdkov in infarkta. Delce povezujejo tudi z nekaterimi nevrološkimi boleznimi ter s sladkorno boleznijo. Škodljivo vplivajo praktično na celo telo. Delci so tudi rakotvorni. Onesnažen zrak, ki je posledica gorenja fosilnih goriv (nafta, premog, les, naftni derivati), sodi namreč v skupino snovi, ki dokazano povzročajo raka pri človeku.
Kdo je najbolj ogrožen? Kot razlagajo na NIJZ, so najbolj ogroženi bolniki z obstoječimi boleznimi srca in ožilja ter dihal, starejši ljudje, majhni otroci in sladkorni bolniki. Ob zelo povečanih vrednostih delcev v zraku so najbolj ogroženi tisti, ki trpijo zaradi že obstoječih dihalnih in srčno-žilnih bolezni, saj se lahko njihova osnovna bolezen hitro poslabša.
Kateri energenti najmanj onesnažujejo zrak?
Ukrepi za izboljšanje kakovosti zunanjega zraka ali ohranjanje njegove visoke kakovosti morajo biti povsem usklajeni s cilji blaženja podnebnih sprememb: "To pomeni, da je najboljša kombinacija dobro toplotno izolirana stavba, ogrevana s toplotno črpalko, električna energija za njeno delovanje pa je pridobljena iz obnovljivih virov energije," svetujejo na Arsu.
Pri tem je, kot smo že poročali, kurjenje onesnaženega, lakiranega, barvanega odpadnega lesa, smeti, tekstila in plastike silno škodljivo: "S tem povzročamo sproščanje strupenih snovi skozi dimnik, ki jih neposredno vdihavamo vsi, mi sami in naši otroci. Tudi kurjenje v naravi, kot npr. v času spomladanskih čiščenj na vrtu, povzroča močno onesnaženje zraka, saj se pri gorenju in tlenju sprošča veliko škodljivih snovi v zrak."
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.