Slovenija

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

Ljubljana , 24. 09. 2024 09.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

"Kmalu se bomo začeli pritoževati nad slabo kakovostjo zraka, zato je nujno, da se na prihajajočo kurilno sezono dobro pripravimo," je opozorila mag. Tanja Bolte, direktorica Direktorata za okolje. "Pred kurilno sezono je pomembno, da širšo javnost ozavestimo in opolnomočimo z nasveti o pravilnem kurjenju, o izbiri in nakupu lesne biomase, pomembnosti vzdrževanja kurilnih naprav ter podati informacijo o subvencijah, ki so na voljo za zamenjavo starih kurilnih naprav," poudarjajo na ministrstvu za okolje in energijo. Z rednim vzdrževanjem in čiščenjem malih kurilnih naprav pripomoremo k zmanjšanju emisij in manjšemu požarnemu tveganju, je izpostavila. Izjemno pomembna je tudi ustreznost goriva, je opomnila. Kot je pojasnila, je na malih kurilnih napravah na trdno maso dovoljeno uporabljati le naravni les. Nikakor pa ne smemo kuriti embalaže, lesnih odpadkov, obdelanega lesa, tekstila in vlažnega lesa. Uporabniki smo v skladu z zakonodajo dolžni poskrbeti za kakovostno gorivo. 

Kurilne naprave morajo biti redno vzdrževanje
Kurilne naprave morajo biti redno vzdrževanje FOTO: Bobo

Pri EKO skladu imamo na voljo subvencije za zamenjavo dotrajanih malih kurilnih naprav, je poudarila Bolte. Za prejemnike redne denarne pomoči znaša subvencija tudi do 100 odstotkov naložbe, je izpostavila. Stare kurilne naprave namreč porabijo tudi deset odstotkov lesa več kot nove, je izpostavila. Tjaša Bandelj iz Eko sklada je pojasnila, da nudijo njihovi energetski svetovalci brezplačne nasvete na tem področju. "Vsakemu, ki obišče pisarno, energetski svetovalec tudi svetuje," je izpostavila. 

Kakšne so obveznosti lastnikov malih kurilnih naprav? 

V jesenskem času morajo biti kurilne naprave in dimniki očiščeni, a to ni edina pomembna stvar. Vse se začne že pri nakupu kurilne naprave, uporabnik se mora že pred nakupom posvetovati o nakupu ustrezne naprave, ki je preverjena na trgu. Kurilne naprave, ki izpolnjujejo standarde, se začnejo pri vrednosti 3.000 evrov, opozarjajo. 

Energetski svetovalec Ivan Kenda je povedal, da so danes moderne cenene kurilne naprave, a da je njihova naloga, da povedo, da so vse subvencionirane naprave na ekoskladovih seznamih, zakonsko preverjene. Zato priporočajo izbor kurilne naprave iz tega seznama. Eko sklad pa ponuja tudi ugodne kredite, je izpostavil. S številnimi ukrepi, ki jih svetujejo, so možni veliki prihranki energije, poudarjajo: "Vse poskušamo najprej usmerjati k sanaciji hiše."   

Ko imamo ustrezno kurilno napravo, se pokliče dimnikarja, ki mora pregledati napravo in izmeriti emisije ter napravo vpisati v državno evidenco. Posameznik mora, ko dobi pozitivno mnenje, zagotavljati obvezne storitve: najmanj enkrat na leto očiščena peč, da ima opravljene meritve. Posameznik je tako tudi sam bolj miren z vidika varnosti in povzročanja emisij. Če na pregledih ugotovijo nepravilnosti, saj se peči sčasoma starajo, je treba napake odpraviti. Če se pomanjkljivosti ne odpravijo, ukrepajo inšpekcijske službe. A v prvi vrsti je tukaj vest uporabnikov, izpostavljajo. Pomembno je tudi, da uporabniki zagotovijo ustrezno gorivo. Če uporabljate trda goriva, je treba tukaj striktno upoštevati, da morajo biti ta suha in ustrezne kakovosti, saj lahko v nasprotnem primeru s požarnega vidika ogrožate celoten objekt. Pomembno je tudi redno čiščenje kurilne naprave, še izpostavljajo. 

Zrak je v času kurilne sezone velikokrat onesnažen 

"Onesnažen zrak je pri nas, kot v preostalem razvitem svetu, največji okoljski problem, ki ogroža zdravje ljudi. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo. Zrak je v času kurilne sezone pri nas velikokrat onesnažen, še posebej so problematični delci (PM). Gre za mešanico trdnih in tekočih snovi, razpršenih v zraku. Njihova glavna sestavina je ogljik, na katerega so vezane različne škodljive snovi, kot so npr. strupene kovine, organske spojine," ob kurilni sezoni opozarjajo na NIJZ.   

Slab zrak v Sloveniji dihamo predvsem v zimskim mesecih, glavni razlog pa je kurilna sezona. Kakovost zraka je zelo odvisna tudi od vremenskih razmer, saj je ob enaki količini izpustov ob ugodnih vremenskih razmerah (veter, padavine) kakovost zraka dobra, ob neugodnih pa slaba. Kot smo poročali, na Arsu zadnja leta opažajo, da je vremenskih situacij, ki neugodno vplivajo na razredčevanje izpustov, manj, posledično je v koledarskem letu manj preseganj predpisanih vrednosti. Ko pa v kurilni sezoni nastopijo neugodne vremenske razmere (temperaturni obrat, brezvetrje, daljše obdobje brez padavin), je delež delcev iz malih kurilnih naprav še vedno večji od polovice. Gre za obdobje v hladnem delu leta in ob neugodnih vremenskih razmerah. Na onesnažen zrak vpliva tudi kurjenje z neustreznimi gorivi: starim papirjem in kartonom, vlažnim in kemijsko obdelanim lesom (iverne plošče, barvan, lakiran les), plastiko, embalažo, krpami in drugimi odpadki, svarijo na Arsu.  

Zakaj so delci škodljivi za naše zdravje in kateri so najbolj? 

"Delci so različnih velikosti: od saj, ki jih vidimo s prostim očesom, do najmanjših ultrafinih nanodelcev. Od velikosti delcev je odvisno, kako globoko v dihala prodrejo in kakšne posledice povzročajo. Najmanjši delci prodrejo najgloblje do pljuč in gredo naprej v kri. Manjši kot so, dlje v telo prodrejo in bolj so škodljivi, "pojasnjujejo na spletni strani NIJZ.

Osnova njihovega škodljivega delovanja je povzročanje vnetja. Z vdihavanjem pridejo v naša dihala in povzročajo draženje, poškodbe tkiva in vnetje. Najmanjši delci iz pljuč vstopajo v kri in se s krvjo odplavijo v različne organe: v srce, jetra, ledvice, možgane ... Ter tudi tam povzročajo vnetja in različne škodljive učinke, opozarjajo. 

Seznam škodljivih vplivov na naše zdravje je dolg. Kot poudarjajo na NIJZ, so najpomembnejši vplivi na srce in ožilje ter na dihala: povzročajo vnetja dihalnih poti, pospešujejo nastanek astme. Pri dolgotrajnem delovanju povzročajo spremembe v krvi in na ožilju, ki imajo lahko za posledico pospešen proces ateroskleroze ter povečano nevarnost za nastanek krvnih strdkov in infarkta. Delce povezujejo tudi z nekaterimi nevrološkimi boleznimi ter s sladkorno boleznijo. Škodljivo vplivajo praktično na celo telo. Delci so tudi rakotvorni. Onesnažen zrak, ki je posledica gorenja fosilnih goriv (nafta, premog, les, naftni derivati), sodi namreč v skupino snovi, ki dokazano povzročajo raka pri človeku.

Kdo je najbolj ogrožen? Kot razlagajo na NIJZ, so najbolj ogroženi bolniki z obstoječimi boleznimi srca in ožilja ter dihal, starejši ljudje, majhni otroci in sladkorni bolniki. Ob zelo povečanih vrednostih delcev v zraku so najbolj ogroženi tisti, ki trpijo zaradi že obstoječih dihalnih in srčno-žilnih bolezni, saj se lahko njihova osnovna bolezen hitro poslabša.

Kateri energenti najmanj onesnažujejo zrak? 

Ukrepi za izboljšanje kakovosti zunanjega zraka ali ohranjanje njegove visoke kakovosti morajo biti povsem usklajeni s cilji blaženja podnebnih sprememb: "To pomeni, da je najboljša kombinacija dobro toplotno izolirana stavba, ogrevana s toplotno črpalko, električna energija za njeno delovanje pa je pridobljena iz obnovljivih virov energije," svetujejo na Arsu.

Pri tem je, kot smo že poročali, kurjenje onesnaženega, lakiranega, barvanega odpadnega lesa, smeti, tekstila in plastike silno škodljivo: "S tem povzročamo sproščanje strupenih snovi skozi dimnik, ki jih neposredno vdihavamo vsi, mi sami in naši otroci. Tudi kurjenje v naravi, kot npr. v času spomladanskih čiščenj na vrtu, povzroča močno onesnaženje zraka, saj se pri gorenju in tlenju sprošča veliko škodljivih snovi v zrak."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (130)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

blekk
25. 09. 2024 08.09
Ahh lepo prosim, včasih smo kurili na premog in dizel tako da si na snegu videl saje... Sedaj pa težijo s temi??!? Kaj res hočejo uničit podeželje?
periot22
24. 09. 2024 21.23
+1
Drva so bila vedno kurivo in vedno bodo!!!!!!!
periot22
24. 09. 2024 21.22
-1
NIJZ kaj ste delali z ljudmi včasu covida koliko nepotrebnih smrti !!!!!!!!!! Žepe ste si filali ljudje so pa umirali nikoli vam ni bilo mar za zdravje ljudi če vam je se nehajte voziti z letali s križarkami ki so največji onesnaževalci!!!!!!!!!!!!!
JB007
24. 09. 2024 20.42
+0
Moja hiša moja pravila!!! Naj pride g. inšpektor v kontrolo samo avto naj prvo obrne in ga pusti laufat ker nebo imel časa obračat in startat tak se bo spelal iz dvorišča. Zato pa smo tam kjer pač smo ker se pustimo jeb...
SDS_je_poden
24. 09. 2024 20.48
-1
JB007
24. 09. 2024 20.51
+2
SDS ne poznaš me in naj tak tudi ostane nisem pa papak ki se pusti je... na svojem dvorišču
Jakuf Ohrovt
24. 09. 2024 20.04
+1
Vsako leto privlečem iz gozda cca.30m3, naredim drva, prodam cca.20m3, ostalo skurim. Lep zaslužek, malo rekreacije in poceni ogrevanje kjer ne skrbiš za vsako stopinjo gor dol. Win win
Sir Oliver
24. 09. 2024 21.08
A iz svoje gmajne? Sam vprašam, pa ne lagat.
blekk
25. 09. 2024 08.45
DAEMONIUM
24. 09. 2024 19.21
+6
"pomeni, da je najboljša kombinacija dobro toplotno izolirana stavba, ogrevana s toplotno črpalko, električna energija za njeno delovanje pa je pridobljena iz obnovljivih virov energije". PA KAJ JE Z VAMI, ADAGREM NA ELEKTRIKO PA VESTE KAKSNE PLACE SO SI ZRIHTALI KOMUNISTI OZ ELEKTRO MAFIJA v HSE????? Julijska neto izplačila v HSE prvih 10 najbolje placanih: *1. 44.768,50€ *2. 30.498,12€ *3. 28.710,73€ *4. 25.732,00€ *5. 24.409,22€ *6. 17.492,69€ *7. 15.141,13€ *8. 14.776,77€ *9. 12.863,43€ *10.12.549,00€ 16 zaposlenih ima nad 10.000 EUR plače, 106 zaposlenih nad 4000 EUR neto. Generalni direktor HSE Tomaž Stokelj je lani prijel 169.150 EUR bruto plače plus 12.000 EUR sejnin.
DAEMONIUM
24. 09. 2024 19.27
+5
To glede kurjenja na drva je navadna Golobova propaganda ker Slovenci se 1000 let ogrevamo na drva in danes celo manj kot pred 10 leti a ljubljanski komunisti nam tukaj pišejo pravljice kot da bo zaradi drv že letos vrag pobral pol Slovenije a v ozadju so elektro mafijci ki hočejo zapreti pod raznimi izgovori TEŠ in tako Slovenijo spraviti se ob 25% lastne proizvodnje elektrike, da bi potem lahko to uvažali in se dražje prodajali neukim ljudem, ki ne razumejo kaj je v ozadju. Pojdite na avstrijsko Koroško, nikjer ene same besede o drveh pa vsi se tam ogrevajo na dva, KAJ SE GREDO LJUBLJANSKI ELEKTRO KOMUNISTI???????
25. 09. 2024 08.55
obožeobože
24. 09. 2024 19.17
+5
1 tono peletov .....to je 250€ na zimo.
obožeobože
24. 09. 2024 19.14
+4
Kako nas je na...il Dr. GOLOB
Anion6anion
24. 09. 2024 18.41
+2
Kdaj bodo začeli prodajati pelete iz reciklirane plastike😆
Anion6anion
24. 09. 2024 18.39
+5
Pri nas dva soseda se vedno kurita drva in "drva" pa že nekaj let ni bilo dimnikarja pri njih. K meni ki imam zemeljski plin pa redno vsako leto pride kasirat.
Anejcc
24. 09. 2024 18.20
-4
Omejenci pravijo samo da gori.
Nelyy
24. 09. 2024 18.20
+4
Vedeti morate, da so si ti z kolektorji, toplotnimi pumpami in el avtomobili kupili pamet in da je kurjenje, plastike, iverk, drv gum izredno profitabilno..zeblo nas pa ne bo pa naj zgori še taka svinjarija in dim bo..Temu se reče kurjenje po GOLOBOVO..
OrodniK
24. 09. 2024 17.50
+7
Vsi ukrepi vodijo le v eno luknjo! Elektro luknjo! Prepovedat drva, prepovedat fosilna goriva, samo elektrika,... Geni-alna ideja, vam rečem! Verjemte, ko bo ljudem utrgalo, bo ta vladna kradljiva golobja jata, dobesedno letela in bežala iz Slovenije!
ljubim svojo državo
24. 09. 2024 17.14
+12
Briga nas kakovost zraka iz toplotne črpalke gremo nazaj na drva pa Globa vprašajte zakaj
soncarica84
24. 09. 2024 18.06
+8
Pocasi bomo sli nazaj na drva. Elektrika se drazi.
TEHNOVED
24. 09. 2024 16.23
+9
V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika vi pa o kurjenju v naravi in o drvih!
Petur
24. 09. 2024 15.50
+2
treba je le vedeti,koliko je drv pripravljenih,oz kupljenih..
juventina10
24. 09. 2024 15.48
+7
na našem koncu je en i.... tkateri ne upošteva nobenih pravil.nikoli pri njem ni bilo dimnikarja,pozimi se vali gost,smrdeč,bel dim.kljub prijavi,se ni spremenilo nič.medtem pa ostali plačujemo in se držimo reda,nekateri pa nič,pa še pristojni jih ne obiščejo.
IS58
24. 09. 2024 15.25
-10
TČ in SE sta najboljši par. Ko se zahladi pritisneš na tipko in se že greješ z minimalnimi stroški. Investicijo ne računam, saj tudi pri ostalih energentih potrebuješ peči,ki tudi niso zastonj.
Vikigrom
24. 09. 2024 17.10
+12
Samo navijač
24. 09. 2024 15.24
+5
Co2 se samo obraca ne pa sprošča.
Samo navijač
24. 09. 2024 15.14
+9
V zanemarljivih količinah nastaja CO monoksid. Prasni delci je blablabla. Ko veter zapiha pa ce je ze precej posušena narava se v zrak dvigne ogromno prahu pa nihce ne blebeta takrat o prašnih delcih. Bruhne vulkan izmeče v ozracje miljarde ton pepela pa ?? Saharski pesek , pozari itd.