Vlada bo predlog novele Zakona o organiziranosti in delu v policiji v zakonodajni postopek poslala po skrajšanem postopku, je po današnji seji vlade dejala Bobnarjeva.
Pojasnila je, da se spremembe in dopolnitve nanašajo na spremembo na področju investicijskega vzdrževanja policijskih uprav in na podaljšanje roka za izpolnitev zakonsko odločene obveznosti glede pridobitve višje strokovne izobrazbe, na vzpostavitev nacionalne poklicne kvalifikacije policist in na širitev skupine oseb, ki ne morejo sodelovati v pomožni policiji.
Rok za pridobitev izobrazbe podaljšali za tri leta
Policisti s pridobljeno višjo šolsko izobrazbo in policisti s pridobljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo policist bodo v enakovrednem položaju glede zasedbe delovnih mest, premeščanja, napredovanja in ostalih pravic iz delovnega razmerja. "Tako bodo po predlogu nove ureditve delovna mesta, za katera se zahteva poklic policista, lahko zasedali policisti z višjo strokovno izobrazbo in tudi policisti z najmanj srednješolsko izobrazbo in pridobljenim certifikatom za nacionalno poklicno kvalifikacijo policist," pravi.
Policisti so uradne osebe, ki med drugim opravljajo naloge, ob katerih lahko posegajo v človekove pravice, zato je ključno, da so vsi policisti za opravljanje svojih nalog ustrezno strokovno usposobljeni. Z omenjenimi predlaganimi spremembami bodo policisti svojo usposobljenost tudi izkazali. "Poleg tega bo sprememba nadaljnji karierni razvoj omogočila policistom, ki sicer te možnosti ne bi imeli," je dodala Bobnarjeva.
Z zakonom je bilo določeno tudi obdobje, in sicer do 1. januarja 2023, v katerem morajo policisti, premeščeni na delovna mesta v šestem tarifnem razredu, pridobiti višješolsko izobrazbo. Prav tako mora delodajalec vsem, ki takšne izobrazbe še nimajo, omogočiti pridobitev, posledično pa tudi način napredovanja v višje plačne razrede in način premeščanja.
Bobnarjeva je pojasnila, da glede na trenutne podatke tega ne bo mogoče izpolniti. "Zaradi omejitve števila študentov na policijski akademiji in sočasnega izvajanja rednega študija višješolske izobrazbe policist izobrazbe še vedno niso pridobili 904 policisti, ki bi jo morali pridobiti," pravi. Predlagali so podaljšanje roka do 1. januarja 2026.
Občinski redarji ne morejo sodelovati v pomožni policiji
Nenazadnje pa je vlada predlagala še, da se med osebe, ki ne morejo sodelovati v pomožni policiji, doda tudi občinske redarje. "Gre za javne uslužbence s posebnimi pooblastili, ki opravljajo naloge občinskega prekrškovnega organa in imajo pomembno, nepogrešljivo vlogo pri zagotavljanju javne varnosti na lokalni ravni," je še pojasnila Bobnarjeva.
Spremembe predlagajo tudi krepitev samostojnosti policijskih uprav na področju investicijskega vzdrževanja objektov v vseh primerih, ne le v primeru nujnih posegov ob dogodkih, kot so požari in poplave. Policijske uprave bodo tako v svojih objektih vzdrževanje lahko izvajale ne le v primeru intervencijskih dogodkov, kot so poplave in požari, pač pa v vseh primerih glede na dejanske potrebe. "Kot na primer menjava dotrajanih vrat in stavbnega pohištva, manjše preureditve v prostorih, čiščenje in barvanje fasad, menjava cirkulacijskih črpalk in tako naprej," je razložila.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.