Slovenija

Kaj naj storim, če v tujini ostanem brez dokumentov?

Ljubljana, 21. 06. 2010 16.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Čas počitnic je tu! MNZ opozarja: pravočasno preverite, ali imate veljaven potni list oziroma osebno izkaznico. Prav tako svetuje, kaj morate storiti, če v tujini ostanete brez osebnih dokumentov.

Vlogo za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice lahko vložite na kateri koli upravni enoti. MNZ svetuje, da vlogo za izdajo novega dokumenta vložite vsaj 14 dni pred dnem potovanja.

Čas počitnic je tu, ministrstvo za notranje zadeve pa opozarja, da pred odhodom v tujino pravočasno preverite, ali imate veljaven potni list oz. osebno izkaznico. "Posebno pozornost je potrebno nameniti tudi veljavnosti potovalnih dokumentov otrok, saj se ti izdajajo s krajšo veljavnostjo, zgolj na 3 ali 5 let,“ opozarjajo.

Slovenski državljani lahko z veljavno osebno izkaznico potujejo v Avstrijo, Andoro, Belgijo, Bolgarijo, Bosno in Hercegovino, Ciper, Češko, Črno goro, Dansko, Estonijo, Finsko, Francijo, Grčijo, Hrvaško, Irsko, Italijo, Islandijo, Latvijo, Litvo, Luksemburg, Madžarsko, Malto, Makedonijo, Nemčijo, Nizozemsko, Norveško, Poljsko, Portugalsko, Romunijo, Slovaško, Srbijo, Španijo, Švedsko, Švico, Veliko Britanijo. "Za obisk drugih držav morate imeti veljaven potni list, lasten dokument pa morajo imeti tudi otroci,“ opozarjajo.

Potovanje otrok v tujino

Osebna izkaznica za otroke
Osebna izkaznica za otroke FOTO: POP TV

Otrok, ki potuje v tujino, potrebuje za prehod meje svoj potni list oz. osebno izkaznico, seveda, če se v državo lahko potuje tudi z osebno izkaznico.

Vlogo za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice za otroka vloži njegov starš oz. zakoniti zastopnik na kateri koli upravni enoti. K vlogi za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice je potrebno predložiti v uničenje star dokument (če ga je otrok imel) in fotografijo otroka v velikosti 3,5 x 4,5 centimetrov oz. ustrezno potrdilo fotografa o izdelani e-fotografiji. Otrok, ki
je starejši od osem let in se praviloma že zna podpisati, mora biti zaradi preverjanja istovetnosti in zaradi podpisa navzoč ob vložitvi vloge. Ob izdaji biometričnega potnega lista po dopolnjenem 12. letu starosti otroku odvzamejo tudi dva prstna odtisa, so razložili na MNZ.

Otroku do dopolnjenega 3. leta starosti se izdata potni list oz. osebna izkaznica z veljavnostjo 3 let, otroku od 3. do 18. leta starosti pa z veljavnostjo 5 let.

Posebno dovoljenje zakonitega zastopnika za prehod meje ni več potrebno. Izjema pa velja za mejo z BiH. Bosanski mejni organi namreč zahtevajo poleg veljavnega potovalnega dokumenta še soglasje zakonitega zastopnika. Obrazec soglasja lahko zakoniti zastopniki pridobijo na vseh upravnih enotah ali na spletni strani MNZ.

Ste izgubili potovalni dokument?

S potnim listom in osebno izkaznico je treba skrbno ravnati in ju primerno hraniti, opozarja ministrstvo. "V primeru pogrešitve, izgube ali kraje potnega lista ali osebne izkaznice je državljan to dolžan naznaniti čim hitreje, najkasneje pa v roku 8 dni (oz. v roku 8 dni po prihodu v Slovenijo, če se vam to zgodi v tujini) na kateri koli upravni enoti. Prijava na policijski postaji ne zadošča, opustitev naznanitve pa je dejanje, ki lahko privede do zlorabe vašega dokumenta in vaše identitete ter hkrati prekršek, za katerega je predpisana globa," so razložili pravila.

Kako naj se vrnem domov, če pa sem ostal brez vseh dokumentov?

Potni list
Potni list FOTO: Dare Čekeliš

Kadar ostanete brez potnega lista ali osebne izkaznice v tujini se obrnite na najbližje diplomatsko konzularno predstavništvo naše države. Naznanitev izgube listine namreč lahko opravite tudi tam. Za prihod domov vam bodo izdali potni list za vrnitev. Vlogi za izdajo potnega lista za vrnitev morate predložiti dve fotografiji. "Zakon o potnih listinah določa, da mora organ, pristojen za kontrolo prehajanja čez državno mejo, državljanu, ki nima veljavne potne listine, njegovo državljanstvo in istovetnost pa nista vprašljiva, dovoliti prihod v državo. Slednje pride v poštev takrat, kadar ostanete brez potovalnega dokumenta v eni od sosednjih držav," so sporočili z ministrstva.

Lahko vas doleti tudi kazen

V primeru, da z dokumentom skrbno ravnate, pa ostanete brez njega v okoliščinah, ki jih sami ne morete preprečiti, (kraje iz stanovanja, ropi, ipd.), to takoj prijavite tudi najbližji policijski postaji, ki naj vam izda ustrezno potrdilo o prijavi. V primeru, da s svojim potovalnim dokumentom ne ravnate skladno z dolžno skrbnostjo in ga prvič pogrešite, ste ob izdaji novega "kaznovani" s plačilom dvakratne vrednosti takse, za vsako nadaljnjo pogrešitev pa boste ob izdaji novega dokumenta morali plačati štirikratno vrednost takse. Kot nadaljnji ukrep se državljanu, ki v obdobju petih let izgubi, pogreši ali odtuji dva ali več potnih listov ali osebnih izkaznic, izda dokument z veljavnostjo zgolj enega leta.

"Prav tako je pomembno, da dokumenta, ki ste ga naznanili kot pogrešanega, ukradenega ali izgubljenega, pa ste ga ponovno našli, ne uporabljate več, saj imate lahko pri prehodu meje težave. Zaradi zaščite pred zlorabo vaše identitete se namreč Interpolu dnevno posreduje podatke o serijskih številkah takšnih neveljavnih listin. Morebitno najdbo zato sporočite upravni enoti," so še opozorili predstavniki MNZ.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Peter Kralj 1
22. 06. 2010 00.16
Usedi se v kot in upaj, da te je okradel pošteni ropar, ki je dokumente z denarnico v red vrgel v poštni nabiralnik, in da boš zraven tega še naletel na normalne policaje, ki se ne bodo izživljali nad tabo. sedenje v kotu naj traja 3 do 7 dni, odvisno od lokacije (države).
PejtGaPogledatBrane
21. 06. 2010 23.08
-1
tinetone: legenda!!!!! kr pejte slovenčki v Afganistan po evre!!!!
User95269
21. 06. 2010 18.55
-1
a ni tko, da se u tujini lahko obrneš tud na katerokoli veleposlaništvo članice EU?
User508468
21. 06. 2010 17.51
+1
no če premalo potujemo potem pa vsi v afganistan to nas bo gotovo obogatilo srečali pa bomo tudi ogromno novih zanimivhih ljudi počtnice bodo seveda nepozabne s spominki, ki jih pripelješ od tam si pa lahko novo hišo kupiš
User471749
21. 06. 2010 17.24
+0
Vsekakor je Slovenija lepa, vendar pa nas potovanja bogatijo in s tem še bolj cenimo kar imamo. Slovenci itak premalo potujemo, večini najdle seže Dalmacija.
User375454
21. 06. 2010 16.41
+1
Je lepa, samo problem je v tem, da kamorkoli se obrneš naletiš na sorodnika ali pa prijatelja. Zato je treba kdaj pa kdaj pogledati čez mejo, da spoznaš nove ljudi. ;)
User508468
21. 06. 2010 16.35
-2
a slovenija pa ni dovolj lepa, da je treba v tujino?