O grožnjah sodiščem in sodnikom je na novinarski konferenci spregovoril predstavnik Sektorja za organizirano kriminaliteto na Upravi kriminalistične policije Generalne policijske uprave Primož Ogrinc.
Kot je pojasnil, je bila Policija včeraj obveščena, da so tri slovenska sodišča v Ljubljani, Mariboru in Celju po elektronski pošti prejela grožnjo z uporabo eksplozivnega sredstva, ki jo je izrekel oz. napisal neznani storilec.
Po besedah Ogrinca je Policija nemudoma pristopila k izvajanju vseh nalog, povezali so se s sodišči in izvedli vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti objektov in zaposlenih.
Preiskavo, ki še poteka, je prevzela Policijska uprava Maribor. Tako so se odločili, ker so v Mariboru prvi prejeli grožnjo.
Kako resna je grožnja in kdo bi lahko stal za njo, Ogrinc ni želel komentirati, saj preiskava še poteka. Dodal pa je, da vsako grožnjo obravnavajo resno in se na njo takoj odzovejo.

Kot smo poročali, naj bi neznani pošiljatelj zagrozil, da bodo tri slovenska sodišča napadli z droni, sodnikom pa naj bi zagrozil s smrtjo.
Sporočilo o napadu je prišlo le nekaj dni po razkritju načrtov za beg Dina Muzaferovića 'Cezarja' iz mariborskega zapora. Muzaferović naj bi skupaj s sodelavci tehtal med rezanjem rešetk in napadom z raketometom.
Vrhovno sodišče in Sodni svet ostro obsojata grožnje
Na vrhovnem sodišču so za zapisali, da "takšna dejanja, kot so tokratne grožnje sodiščem, ne smejo imeti mesta v naši družbi". Upajo, da bodo organi pregona uspeli zadevo čim prej preiskati.
Tudi predsednica Sodnega sveta Urška Kežmah je v izjavi grožnje najostreje obsodila. "V demokratični in pravni državi so takšna dejanja nesprejemljiva in pomenijo neposreden napad na neodvisnost sodstva ter na temeljna načela pravne države," je poudarila.
Sodniki opravljajo svojo funkcijo v javnem interesu, neodvisno in nepristransko, pri čemer so vezani izključno na ustavo in zakon, meni. "Vsak pritisk ali grožnja, ki poskuša vplivati na sodne odločitve, pomeni poseg v njihovo neodvisnost in ogroža varnost posameznikov, ki so dolžni soditi po svoji vesti in pravnem prepričanju," je zapisala.
Tudi sodni svet je pristojne pozval, naj z največjo resnostjo obravnavajo primere groženj ter zagotovijo učinkovito zaščito sodnikov in nemoteno delovanje sodnega sistema. Spoštovanje pravne države in neodvisnega sodstva je namreč temelj civilizirane družbe.
Okrožno sodišče v Ljubljani je za STA pojasnilo, da o vseh varnostnih grožnjah in drugih varnostnih dogodkih, ki vplivajo na varnost sodišča, obveščajo ministrstvo za pravosodje, poleg tega pa sodelujejo s policijo. Sodišče v okviru svojih zmožnosti zagotavlja varnost zaposlenih in obiskovalcev, ukrepi pa so sprejeti v sodelovanju s pravosodno policijo in upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, so dodali.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.