Mnogim Slovencev spomin še seže v maj leta 1980, ko smo kar tri dni žalovali za takratnim predsednikom države. Septembra 2001 smo se na mednarodni dan žalovanja s triminutnim molkom in zastavami na pol droga spomnili žrtev terorističnih napadov v ZDA.
Kako natančno naj ravnamo ta petek, ni povsem jasno, saj, kot pravijo na državnem protokolu, ni natančno zapisanih pravil.
"So pa splošna pravila neke kulture, neke organizacije, tako da je prepuščeno vsakemu organizatorju, vsaki javni ustanovi, da ta dan preživi na način, ki je primeren dnevu žalovanja," meni šefinja državnega protokola Ksenija Benedetti.
Zato so pripravili dokument za ministrstva, v katerem piše, da naj bi ta dan odpovedali kulturne, športne in zabavne prireditve. Šolski minister je na primer šolam in vrtcem svetoval, naj otroke seznanijo z namenom dneva žalovanja, dejavnosti pa prilagodijo lastni presoji in moralni drži. Na škofijski gimnaziji v Ljubljani so se odločili, da bodo šolski dan preživeli ob spremljanju pogreba.
"Pogreb bom spremljal po televiziji in mislim, da je to velik dogodek, ki bi se ga bilo treba udeležiti. Prav je, da za papežem žalujemo, saj je bil res velik človek," je dejal eden od dijakov škofijske gimnazije.
Tudi na televizijskih in radijskih programih naj ta dan ne bi predvajali oddaj in vsebin zabavnega značaja.
"Na Pro Plusu smo se odločlili, da bomo v petek program POP TV in Kanala A prilagodili pogrebu oz. dnevu žalovanja. Iz programa bomo umaknili vse komedije in jih nadomestili z bolj resnim, dramskim programom," je povedal Gorazd Slak, programski direktor Pro Plusa.
Zastave so na državnih instutucijah na pol droga že od ponedeljka, v petek pa bomo spomin na pokojnika počastili še z triminutnim molkom ob začetku pogreba ob 10. uri.