Zakon prepoveduje prodajo alkohola mladoletnim osebam, alkoholnih pijač ne bo več v avtomatskih samopostrežnih napravah, pitje alkohola na delovnem mestu pa bo po zakonu kaznovano z denarno kaznijo do pet milijonov tolarjev za posameznike in do 8 milijonov tolarjev za podjetja.
Zakon prepoveduje celo brezplačne degustacije alkoholnih pijač, v gostinskih obratih pa žganih pijač ne bodo stregli pred 10. uro. Po trimesečnem prehodnem obdobju, od junija torej, pa bo med 21. in 7. uro prepovedana prodaja alkoholnih pijač tudi v prodajalnah, ki so odprte ponoči. Nekatere trgovine so tako tudi zaradi alkoholnega zakona skrajšale delovni čas.
V Mercatorju so dejali, da bodo v poslovalnicah, ki poslujejo do polnoči, uredili poslovanje z alkoholnimi pijačami tako, da jih bodo fizično ločili od ostalega blaga in tako s fizično zaporo zagotovili, da po 21. uri alkohola ne bo možno več izbrati. Tudi na Petrolovih bencinskih črpalkah bodo alkoholne pijače po novem ločili od ostalih, s kovinskimi rešetkami.
Za zdaj se lastniki nočnih trgovin nad represivnim zakonom ne pritožujejo preveč. Raziskava, ki so jo naročili v Mercatorju, je celo pokazala, da se prodaja alkohola v večernih urah pretirano ne razlikuje od dnevne prodaje.