Socialna varnost partnerjev istega spola je med najpomembnejšimi, predvsem možnost prenosa socialnega, zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja po partnerju, ponovno poudarjajo nevladne organizacije.
"Kar je sicer nekaj običajnega, če gre za partnerje različnega spola, pri istospolnih partnerjih pa to ni možno. To pomeni, da imajo večjo stopnjo tveganja za revščino in socialno izključenost. Nadalje se bodo uredila premoženjska razmerja, možnost dedovanja po partnerju in seveda status svojca," meni Tatjana Greif, Škuc – LL.
Slovenska ljudska stranka zdaj še bolj jasno izraža svoja stališča in vztraja, da je kakršnokoli izenačevanje para ženske in moškega z istospolnim parom nesprejemljivo. Po njihovem ne gre za diskriminacijo.
Rok Ravnikar, tiskovni predstavnik SLS, je povedal, da gre za popolnoma različni stvari. Tudi po naravi je ženska plus moški različno od moški plus moški ali ženska plus ženska. Kadar pa imamo v vidu dve različni stvari, med njimi ne moremo ugotavljati diskriminacije, še dodaja Ravnikar.
Miha Lobnik, Legebitra, pa je povedal naslednje: "Seveda gre po našem mnenju za neenakopravnost, kajti o enakopravnosti enakih seveda nima smisla govoriti. To bi bilo tako, kot če predpostavljamo, da enakopravnost ne more veljati za ljudi različnih ras. Tega argumenta ne moremo razumeti."
In če se potem, ko bo predlog zakona prispel tudi na poslanske klopi, kakšni skupini poslancev, ne bo zdel dovolj dober, obstaja tudi možnost, da o registraciji istospolnih partnerskih zvez odločijo volivci na referendumu.
Predloga zakona prinaša tudi dolžnosti, npr. preživljati socialno šibkega partnerja tako v času partnerske skupnosti kot tudi po razvezi.