Slovenija

Kaj zmaga Milanovića pomeni za Slovenijo?

Ljubljana, 06. 01. 2020 14.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Politični analitik Borut Šuklje opozarja, da Milanovića spremljata vsaj dve težavi – prva je t. i. mokriški sporazum, ki se ga ni držal, drugi pa odgovor Kosorjevi, ki je z njim hotela govoriti po zaključenih pogovorih s Pahorjem o arbitraži. Zato velja ob oceni, kaj za odnose s Slovenijo pomeni Milanovićeva izvolitev, predvsem spremljati in opazovati, kaj se bo zgodilo v naslednjih mesecih, meni strokovnjak.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Za boljše odnose s Slovenijo
    02:56
    Iz 24UR: Za boljše odnose s Slovenijo
  • Iz 24UR: Zoran Milanović na čelu Hrvaške
    04:29
    Iz 24UR: Zoran Milanović na čelu Hrvaške
  • Iz 24UR: Kdo je Zoran Milanović?
    03:12
    Iz 24UR: Kdo je Zoran Milanović?
  • Iz SVETA: Milanović novi hrvaški predsednik
    04:57
    Iz SVETA: Milanović novi hrvaški predsednik
  • Iz SVETA: Kaj bo s Kolindo Grabar Kitarović?
    02:50
    Iz SVETA: Kaj bo s Kolindo Grabar Kitarović?

Predsednik republike Borut Pahor je danes po telefonu že govoril z novoizvoljenim hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem in mu je čestital za zmago. "Vesel sem, da je v najinem pogovoru ponovil izjavo, (...) da želi izboljšati odnose s Slovenijo in da bo to ena od njegovih prednostnih nalog," je Pahor povedal novinarjem.

"Rekel sem, da ima v tem smislu v Sloveniji prijatelja, nekoga, ki je v celoti predan dialogu, iskanju rešitev, da pa seveda moja stališča glede arbitražnega sporazuma pozna in da jih mora upoštevati," je poudaril.

Izrazil je upanje, da bo ta dialog v naslednjih letih pripeljal do tega, da bo odločitev arbitražnega sodišča uveljavljena sporazumno in v vzajemno korist obeh držav. "V dialogu bo treba poiskati način, kako bi lahko v naslednjih letih Slovenija in Hrvaška vzajemno, sporazumno mejo, ki jo je določilo arbitražno sodišče, tudi označili in s tem zaprli še zadnje veliko vprašanje, ki je nastalo ob razpadu prejšnje države," je še dejal Pahor.

Izvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je med predvolilno kampanjo izpostavil, da bo ena njegovih prednostnih nalog krepitev odnosov s Slovenijo.
Izvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je med predvolilno kampanjo izpostavil, da bo ena njegovih prednostnih nalog krepitev odnosov s Slovenijo. FOTO: AP

Povedal je, da je sprejel tudi Milanovićevo vabilo na inavguracijo v začetku februarja. Po njegovih besedah je politično sporočilo, o katerem sta danes govorila z Milanovićem, in sporočilo, ki ga bo dal s svojo prisotnostjo na inavguraciji, da sta Slovenija in Hrvaška sosednji in morata biti tudi prijateljski državi. Sporočilo je tudi, da imata državi tako rekoč večinoma urejene odnose, razen enega, ki je zelo zapleten, vendar pa je sodišče o njem odločilo in ga bo treba prej ali slej uveljaviti, je še izpostavil slovenski predsednik.

Na novinarsko vprašanje o pričakovanjih glede odnosov z novim hrvaškim predsednikom, ki je bil v času hrvaškega izstopa iz arbitraže hrvaški premier, je Pahor poudaril, da bo njune odnose na ravni predsednikov "začel z odprtimi rokami, z odprtimi vrati". Dal bo priložnost, da v dialogu vidijo, koliko je moč doseči, je pojasnil.

Šuklje zadržan glede Milanovićevih napovedi o izboljšanju odnosov s Slovenijo

Politični analitik Borut Šuklje je v oceni hrvaških predsedniških volitev opozoril, da je treba biti zadržan glede napovedi Milanovića o izboljšanju odnosov s Slovenijo in spomnil na njegova pretekla dejanja in stališča. Treba bo opazovati, kaj se bo zgodilo v naslednjih mesecih, meni.

V analizi volitev Šuklje sicer meni, da sta zmagovalca dva – ob Milanoviću tudi predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković. "Milanović, ker je premagal dosedanjo predsednico Kolindo Grabar-Kitarović, ki je vsaj zadnji dve leti svojega aktualnega mandata namenila pripravam na nove volitve, Plenković pa, ker je s potrebno politično spretnostjo uspel v podporo novim predsedniškim željam Grabar-Kitarovičeve vključiti tudi vse svoje nasprotnike znotraj stranke," pojasnjuje.

Z novoizvoljenim predsednikom Milanovićem se poznava 15 let, poznava se zelo dobro. Nisem med tistimi, ki menijo, da bi zaradi drugačnega položaja bistveno spreminjal svoja stališča. Toda tudi jaz nisem, če menim, da imam za svoje stališče argumente predsednik Borut Pahor

"Če bi Grabar-Kitarovičeva zmagala, bi dober del zmagovalnih zaslug lahko pripisal sebi, ker da mu je uspelo ponovno poenotiti vodstvo stranke, sedaj, ko je volitve izgubila, bo lahko krivdo razdelil tudi na svoje strankarske nasprotnike. Ter jo bo tudi delil počasi in s stalnim opravičilom, da je hrvaško predsedovanje EU prva in edina prednostna naloga vlade," je prepričan Šuklje.

"Grabar-Kitarovićevi je uspelo izgubiti podporo v največjih mestih Hrvaške in tudi v prestolnici. Milanović pa je zmagal, ker so bili volivci naveličani Grabar-Kitarovićeve, njenega pojavljanja, prepevanja, poudarjanja lastne enostavnosti in ljudskosti, popačenega nogometnega zanosa in povezav z osebami, osumljenimi korupcije," pojasnjuje analitik.

Milanović je po njegovem mnenju zmagal tudi zato, ker je skorajda nekakšna stalnica hrvaških predsedniških volitev kohabitacija, torej delitev vpliva obeh velikih strank in ne poenotenje moči ene stranke na mestu predsednika vlade in predsednika države. "Plenkoviću bi morala biti Grabar-Kitarovićeva v primeru zmage zelo hvaležna in bi bil tudi zato njen nesporen šef v pristojnostih, ki jih ima predsednik Hrvaške, zlasti v zunanji politiki ter na področju oblikovanja in izvajanja obrambne ter notranje varnostne politike. Odgovora, kako se bo lahko pogovarjal z Milanovićem še ni, vendar bodo to pogovori z manj presenečenji. Bolj politično predvidljivi," meni Šuklje.

"Ob zunanjepolitičnih namerah je v predvolilni tekmi predvsem izstopala Milanovićeva napoved, da bo ena njegovih prednostnih nalog dvigniti odnose z Slovenijo na višjo raven. Tu velja biti zadržan," je prepričan Šuklje. Kot opozarja, Milanovića spremljata vsaj dve težavi - prva je t. i. mokriški sporazum, ki ga je leta 2013 podpisal s tedanjim slovenskim premierjem Janezom Janšo. "S podpisom se je Milanović kot predsednik hrvaške vlade zavezal, da bo država zamrznila sodne postopke v EU proti nekdanji zagrebški podružnici Ljubljanske banke, memorandum ratificirala v parlamentu in ga kot mednarodno pogodbo vnesla v svoj pravni red. Nič od tega, razen da je slovenska vlada izpolnila svoj del dogovora ter pravočasno ratificirala pogodbo o članstvu Hrvaške v EU, se ni zgodilo," spominja Šuklje.

Druga težava je povezana z zadnjimi dnevi oktobra 2009, ko je takratna hrvaška premierka Jadranka Kosor sporočila, da sta s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem zaključila pogovore o sporazumu o arbitraži in da bo predlog poslala v hrvaški parlament. "Takrat je želela posebej govoriti tudi z vodjo parlamentarne opozicije Milanovićem. Njegov odgovor je bil kratek, da s Kosorjevo ne namerava govoriti, saj da gre za diplomatski in pravni zmazek, ki vsebuje dve bistveni napaki. Prvo, da je arbitražno sodišče edino pooblaščeno za tolmačenje sporazuma, in drugo, da sporazum ob zahtevi po stiku slovenskega in odprtega morja, določa tudi, da noben enostranski dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 za sodišče ne bo imel pravnega pomena. Konec julija 2015 je kot predsednik vlade zahteval, naj Hrvaška razdre sporazum o arbitraži," še spominja Šuklje.

Zato velja danes ob oceni, kaj za odnose s Slovenijo pomeni Milanovićeva izvolitev, predvsem spremljati in opazovati, kaj se bo zgodilo v naslednjih mesecih, je še opozoril Šuklje.

Pahor je Milanoviću že čestital za zmago na volitvah.
Pahor je Milanoviću že čestital za zmago na volitvah. FOTO: AP

Hrvaški analitiki napovedujejo skorajšnje srečanje Pahorja in Milanovića

V vsakem primeru je spodbudno, da je Milanović otoplitev odnosov s Slovenijo postavil med prednostne naloge, ko gre za odnose v regiji, meni znani hrvaški strokovnjak za odnose z javnostmi in politični analitik Božo Skoko. "Ne bo presenečenje, če bo srečanje Milanovića z njegovim slovenskim kolegom Pahorjem eno prvih mednarodnih srečanj novega hrvaškega predsednika. Milanović vidi Pahorja kot enega resničnih političnih partnerjev v regiji," je izjavil. Spomnil je na Milanovićeve izjave iz kampanje, da je skrajni čas, da Hrvaška in Slovenija uredita spore in začneta normalne dobrososedske odnose.

Tudi komentator časnika 24 sata Tomislav Klauški pričakuje, da bo med Milanovićevimi prvimi zunanjepolitičnimi potezami srečanje s Pahorjem. Slišali smo sicer veliko Milanovićevih obljub, ki jih med premierskim mandatom ni izpolnil, tako da je njegove predvolilne obljube treba jemati z rezervo, dodaja Klauški. Hkrati izpostavlja, da je Milanovića zajel "državniški virus" ter da si bo prizadeval biti pomemben mednarodni dejavnik v regiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brezveze13
07. 01. 2020 12.11
+2
ubogi borči pa bo moral hoditi na obiske kar k dedcu
podalpski
07. 01. 2020 11.43
pahor je ,v trendu, tale pa ima poleg žene še ljubico v reki, oba komunajzra pa ni hudič da se ne zmenita kaj (za naslednjo kavo) saj milanović ne sme predat ozemlja sam od sebe ga zmanjka, treba se bo pogovort na mednarodnem sodišču za pomorsko pravo kjer je pol pol kot tudi na koncu bo...
Balki30
07. 01. 2020 10.05
+5
Pahor....ce se bota cmokala....ko s kosorko...brez jezika prosim....pa to
vinogradnik33
07. 01. 2020 08.51
+8
Vsa govoranca na predvolilnih shodih so prazne obljube za nabiranje glasov volivcev , zato bo potrebna velika previdnost in dosti modrosti pri sodelovanju z Milanovićem , ker je vsa dosedanja prizadevanja Slovenije o ureditvi medsebojnih odnosov speljal v slepo ulico in preprečil rešitev !
Vojko Šarman
07. 01. 2020 07.58
+10
Pahor je naiven in neumen. Naivnost nima v politiki kaj iskati. Tu so interesi države prvi in politiki jih morajo znati zagovarjati sicer se morajo posloviti. Slinasti Pahor niti tega ne razume!! Pahor je Sloveniji naredil že toliko škode, da bi bilo najbolje, da takoj spakira in zapusti mesto predsednika nekomu, ki je sposobnejši!!"
Razumnež
07. 01. 2020 10.03
+3
Ni neumen in ni naiven... Je pa izdajalec.
Švaba
07. 01. 2020 07.57
+5
Pahorček...bejž dam,k sm lapaš neki k v tri dni
Razumnež
07. 01. 2020 07.24
+5
Dajmo biti spet malo neumni in se začnimo dret "Fantastičen dan".... Ovce slovenske pa ponovno izvolite rdečo svojat, ki razdaja domovino. Bodimo spet optimistični, kot se za butalce spodobi.
vinogradnik33
07. 01. 2020 08.29
+6
Našo domovino sta nazadnje oškodovala za kar nekaj kvadratnih kilometrov Janša in Bavčar , ko sta podarila Hrvatom ozemlje od nekdanjega kamnoloma do sedanjega mejnega prehoda , vse zaradi prodaje orožja Hrvatom in Bosancem !
Razumnež
07. 01. 2020 10.02
Popolnoma logična povezava.... Kdo že praviš, naj bi komu prodal in za kaj? Če prav razumem, naj bi Janša prodal orožje komu in ta naj bi za to plačal s tem, da je komu dal ozemlje?? KAJ TE MEDE !?!??
papi1
06. 01. 2020 21.58
+7
hrvat je hrvat, čim dlje od njega!
setisfekšn
06. 01. 2020 21.14
+10
Lejte kar se tice teh arbitraz je brez veze evropi se je..b.e za arbitrazo!hrvoji pa ne bodo odstopil niti ped podarjene zemlje zemlje!tko kot je bilo tko bo ostalo!!
setisfekšn
06. 01. 2020 21.17
+9
Maneken pahor v letih pa lahko blefira kolkor hoce zjutraj ko se gleda v ostarelo faco kakor jaz ki sem njegov letnik!!
setisfekšn
06. 01. 2020 21.19
+6
Vsi smo stari ko. zz.li sam se eni ne morejo sprijaznit s tem!
roten
06. 01. 2020 20.35
+6
laži laži me ti to znaš najbolje to se bo pelo še naprej
Gorazd Petek
06. 01. 2020 20.26
+9
Kaj pomeni? To ,da smo tam kjer smo bili.
korintos23
06. 01. 2020 20.35
+1
RupniK
06. 01. 2020 20.24
-6
Odnosi bodo menda odlični! Rdeča izdajalca, Janša in Kučan že hitita vabit v šengen.
korintos23
06. 01. 2020 20.35
-4
korintos23
06. 01. 2020 20.42
+3
Volivci radi dajo glas komunistom, za vas domobelce pa niso najbolj navdušeni.
RupniK
06. 01. 2020 20.54
-2
Koliko belih je v LMŠ? Bo šlo, rdečkar?
Razumnež
07. 01. 2020 07.26
-1
Tito je dal CONO A Italjanom, njegov podmladek iz ZKS Borut Pakor pa jim je poklonil piranski zaliv.... Kriv je pa jasno Janša, ker je bil strogo proti temu.
kaplja?
06. 01. 2020 19.26
+6
Ma kak prijatelj???Isto je to
staridida
06. 01. 2020 19.03
+13
Spet bo naše loleke povleku za nos...
Razumnež
07. 01. 2020 07.27
+4
Podobno kot naši loleki vlečejo za nos slovenceljne, ki te loleke volijo na vodilna mesta. Vsi, ki ste volili Pahorja ste sokrivi.
reakcionar
06. 01. 2020 18.32
+0
Če bi Milanović bil isti kot je bil v preteklosti, ne bi na volitvah premagal Kolindo.
reakcionar
06. 01. 2020 18.31
+8
Ne vem kaj tega Šukljeta sprašujete za mnenje. Do zdaj sem spremljal njegove napovedi za Hrvaško, Balkan in dejansko ni nikjer uspel nič napovedat pravilno.
Kalymero
06. 01. 2020 18.17
+13
Sem slišal, da je nekdo zopet izjavil; kakšen fantastičen dan.
korintos23
06. 01. 2020 18.37
-5
Dark Knight
06. 01. 2020 18.47
+10
Ne, neki član ponosnih naslednikov KPS, v prostem času tudi predsednik države :)
McDriver
06. 01. 2020 17.37
dejstvo, je da bo dobil čisto pisarno polno robčkov...
Dark Knight
06. 01. 2020 17.29
+26
Obadva, in on in Čokolinda sta poden. Odnosi s Slovenijo ne bodo nič boljši, kvečjemu bodo še bolj šli v minus.
vicente
06. 01. 2020 17.23
+1
odnose bo treba otoplit,predlagam pozig zagreba