"Dan brez cigarete, ki ga vsako leto obeležujemo 31. januarja, naj vsem kadilcem pomeni priložnost za opustitev kajenja." S takšno spodbudo svoje sporočilo ob mednarodnem dnevu brez cigarete začenjajo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Čeprav je opuščanje kajenja težak proces – leta 2017 opravljena raziskava je pokazala, da je to novoletna zaobljuba, ki jo je najtežje uresničiti – bi morale koristi prej ali slej pretehtati. Opustitev kajenja je v kateremkoli starostnem obdobju koristna za zdravje, največje koristi za zdravje pa posameznik pridobi, če kajenje opusti pred 40. letom starosti.
Kadilci imajo večje tveganje za številne bolezni
"Znano je, da imajo kadilci v primerjavi z nekadilci skoraj 23-krat večje tveganje za to, da umrejo zaradi posledic pljučnega raka, 25-krat večje tveganje za smrt zaradi kronične obstruktivne pljučne bolezni, dvakrat večje tveganje za smrtni izid zaradi pljučnice, gripe in tuberkuloze ter ostalih pljučnih bolezni," je spomnila Saša Kadivec z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik, kjer zdravijo bolnike z različnimi pljučnimi in drugimi obolenji, na razvoj katerih lahko pomembno vpliva tudi kajenje.
Opustitev kajenja podaljšuje življenje. Ugotovili so namreč, da tobak podvoji tveganje za bolezni srca in ožilja, pa tudi, da je po enem letu od prenehanja kajenja, tveganje za kardiovaskularne bolezni pol manjše kot pri kadilcu.
Kajenje je kroničen problem, ki ga je treba dolgoročno zdraviti in tudi slediti po zdravljenju, ob tem opozarjajo na NIJZ. "Kadilci, močno zasvojeni z nikotinom, bi morali imeti prost dostop do intenzivnega zdravljenja, ki bi zajemalo farmakološko in vedenjsko ter kognitivno terapijo," meni Tomaž Čakš z NIJZ in poudarja, da je zelo pomembno, da se kadilec sam odloči za spremembo.
NIJZ: Elektronske cigarete niso sredstvo za opuščanje kajenja
Elektronske cigarete se pogosto poskušajo predstaviti kot izdelki za pomoč pri opuščanju kajenja, čemur pa stroka v Sloveniji za zdaj še nasprotuje. Na voljo je premalo podatkov in kvalitetnih raziskav, je za 24ur.com povedala Helena Koprivnikar z NIJZ. "Zaenkrat nikjer nobena elektronska cigareta ni registrirana v te namene," je dodala. Kadilcem, ki želijo opustiti kajenje, zato priporoča, naj uporabljajo preizkušene in dokazano varne ter učinkovite izdelke, ki so na voljo v lekarnah ali jih predpiše zdravnik na recept.
Po elektronskih cigaretah posebej radi posegajo mladi, pri katerih je to velikokrat zgolj uvod v Po podatkih NIJZ jih uporablja komaj odstotek odraslih in kar 12 odstotkov 17-letnikov. Elektronske cigarete v številnih primerih le "uvod" v kajenje "pravih" pozneje v življenju. "Uporaba elektronskih cigaret med otroki, mladostniki in mladimi odraslimi je še posebej zaskrbljujoča, saj ima vnos nikotina v tem starostnem obdobju trajne škodljive učinke na razvijajoče se možgane in lahko privede do zasvojenosti," ob tem opozarja sogovornica.
In dodaja, da čeprav gre za sorazmerno nov izdelek, določene z raziskavami podprte zaključke o (ne)varnosti elektronskih cigaret že lahko naredimo. Naštela je naslednje:
- Vnos nikotina je pri izkušenih uporabnikih elektronskih cigaret primerljiv vnosu pri kajenju cigaret. Izpostavljenost nikotinu se torej ne zmanjša, prav tako ne tveganje za zasvojenost ali škodljive učinke nikotina.
- Uporaba elektronskih cigaret privede do znakov zasvojenosti.
- Popolna nadomestitev rednega kajenja z uporabo elektronskih cigaret privede do zmanjšanja kratkoročnih negativnih zdravstvenih izidov v številnih organskih sistemih, ne vemo pa, kaj se zgodi dolgoročno.
Preberite še: So vodne pipe, elektronske cigarete in 'vejpi' le trojanski konj?
Manj nevarne, a vendar nevarne
Vedeti moramo, da elektronske cigarete lahko vsebujejo in oddajajo številne potencialno zdravju škodljive snovi, med katerimi so vlažilci oziroma topila, arome, rakotvorne snovi, dražilne in druge strupene snovi, majhni delci, kovine, silikatni delci, še opozarja Helena Koprivnikar. "Izpostavljenost tem snovem je ob tipični uporabi elektronskih cigaret pomembno nižja kot pri kajenju navadnih, a vseeno lahko privedejo do sprememb v telesu, ki vodijo v različne bolezni, kot so rak, bolezni srčno-žilnega sistema in bolezni dihal."
Uporabo elektronskih cigaret NIJZ zato odsvetuje, še posebej otrokom, mladostnikom, nosečnicam, ženskam, ki načrtujejo nosečnost, bolnikom s kroničnimi obolenji (predvsem dihal) in nekadilcem. "Uporaba elektronskih cigaret morda lahko predstavlja korist le za kadilce, ki nikakor na drug način ne želijo opustiti kajenja tobaka, a je tudi te potrebno spodbujati, da kasneje opustijo tudi elektronske cigarete," so dodali.
Kajenje v mladosti še posebej nevarno
Mladostništvo (adolescenca) je ključno obdobje za razvoj možganov, ki se razvijajo še do približno 25. leta starosti. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov škoduje razvijajočim se možganom. Privede lahko do trajnih škodljivih učinkov na miselne sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti. Izpostavljenost nikotinu v mladostništvu lahko povzroči zasvojenost. Mladostniki so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom. Zasvojenost se lahko pri nekaterih mladostnikih razvije že po vnosu zelo majhnih količin nikotina oziroma v kratkem času. Mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in bolj bo zasvojen. Nikotin pri mladostniku poveča tudi tveganje za zasvojenost z drugimi drogami, nevarnosti kajenja pri mladih v primerjavi s starejšimi pojasnjujejo pri NIJZ.
Lahko verjamemo raziskavam?
Združenje vejperjev Slovenije je ob dnevu brez cigarete javnost opozorilo na po njhovem mnenju neustrezno izenačevanje navadnih in elektronskih cigaret. Navedli so izsledke britanske raziskave, ki je nastala pod okriljem tamkajšnjega ministrstva za zdravje. V njej so ugotovili, da so elektronske cigarete 95 odstotkov varnejše od navadnih, pa tudi, da so kadilcem v večji meri pomagale pri opuščanju te razvade, kot so jim konvencionalna sredstva, na primer nikotinski obliži.V Veliki Britaniji zaz zdaj - v nasprotju s Sloveniji, elektronske cigarete priporočajo kot učinovito alernativo navadnim in s tem kot prvi korak na poti odvajanja.
Helene Koprivnikar argumenti niso prepričali. Poročilo ima številne pomanjkljivosti, vključuje ocene majhne skupine oseb in zaključke na osnovi majhnega števila raziskav, ki imajo precejšnje metodološke omejitve, obenem pa pogosto niso bili upoštevani najnovejši dokazi, je naštela. "Vprašljiva je tudi kredibilnost sponzorjev raziskave. Poročilo lahko daje lažen občutek, da so elektronske cigarete skorajda popolnoma varne," je zaključila.
Ob tem na NIJZ opozarjajo na dejstvo, da številne raziskave financira tobačna industrija, zaradi njihovih komercialnih interesov pa jih ne moremo smatrati za neodvisen oziroma verodostojen vir podatkov. "Ni prvič, da je tobačna industrija najavila izdelke, ki naj bi bili manj škodljivi. V preteklosti so zmanjšanje tveganj za zdravje pripisovali cigaretnim filtrom in kasneje t. i. lahkim tobačnim izdelkom, ki naj bi vsebovali manj škodljivih snovi. Danes pa vemo, da to niso manj škodljivi tobačni izdelki," so zapisali v čalnku na svoji spletni strani.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.