Vsak dan v Ljubljano pripelje več kot 100 tovornih vlakov in čisto vsi morajo čez glavno železniško postajo, kjer dnevno, nam razlaga direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, naštejejo še dodatnih 550 potniških vlakov.
"In glavna železniška postaja in celotna infrastruktura okoli Ljubljane sta zelo obremenjeni. To je podobno, kot če pri cestah ne bi imeli obroča okoli Ljubljane in bi moral ves promet iti čez Ljubljano. Približno tako je trenutno na železnicah," ponazori.
Najbolj pereča je povezava med primorsko in gorenjsko progo. Vlakovne kompozicije, ki so lahko daljše tudi od pol kilometra, morajo namreč skozi Ljubljano do Zaloga, kjer vlake obrnejo, in nato po isti poti skozi center Ljubljane odpeljejo proti Jesenicam in naprej v Avstrijo.

Kratkoročna rešitev bi bil tako imenovani Tivolski lok, kjer bi vlaki namesto čez center na Gorenjsko peljali mimo Pivovarne Union. "To bi kratkoročno pomenilo dobrih 40, 45 vlakov manj. Ko bo pa grajen drugi tir in se bo število tovornih vlakov podvojilo, pomeni približno 100 vlakov. S tem prihranimo kar nekaj prostora na glavni železniški postaji in tudi varnost bo večja," pojasni Mes.
Ocena te investicije bi bila dobrih 30 milijonov evrov, povezovalni lok pa bi bil lahko zgrajen v dveh letih.
Kaj pa dolgoročna rešitev, s katero Ljubljana za tranzitni tovorni promet ne bi bila več ozko grlo? Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje korenite premike še ta mesec, ko bo vlada – tako Janković – sprejela linijo poglobitve železnice skozi Ljubljano. "Ali bom to dočakal za časa svojega življenja, pa ne vem, ampak pomembno je, da se vidi celovita rešitev," dodaja.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek ima sicer na mizi več opcij, tudi železniški obvoz po severnem ali južnem delu glavnega mesta. Vlada bo predvidoma sprejela predloge, ki bodo podlaga za izračun vrednosti in umeščanja v prostor. "Je pa to stvar, ki jo bo Ljubljana oziroma železnica oziroma Slovenija morala dobiti v naslednjih 10 do 15 letih, če bomo hoteli imeti sodoben potniški promet znotraj Ljubljane. Ker trenutno je obremenjenost s tovornimi vlaki glede na stanje infrastrukture zagotovo prevelika," pa je jasen prvi mož železnic Mes.
Ta hip se sicer ogromno vlaga v železnice. Prihodnji teden od četrtka do nedelje zaradi navezave novih tirov na staro progo na primer ne bodo vozili vlaki v in iz Kamnika med glavno železniško postajo in Šiško. Za potnike bo urejen nadomestni avtobusni prevoz.
Prenova železniškega mostu nad Dunajsko poteka po načrtu in bo, tako Mes, predvidoma končana septembra. Pred tem nas konec junija čaka še ena popolna zapora ene glavnih ljubljanskih vpadnic.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.