Minister za okolje in prostor Janez Podobnik se je sestal s predstavniki mestnih občin Nova Gorica, Maribor in Ljubljana ter ministrstva za promet. Tema srečanja so bili ukrepi za izboljšanje kakovosti zraka, ki so jih mestne občine že uvedle in o ukrepih, ki jih še nameravajo uvesti, predvsem o kratkoročnih ukrepih na področju trdih delcev v zraku.
Zbrani so se dogovorili za osnovno vsebino odgovora evropski komisiji, osredotočili pa so se na podporo javnemu potniškemu prometu na vseh nivojih. Dogovor je, da se intenzivira stik mestnih uprav s Holdingom slovenske železnice in drugimi strukturami. Prisotni so bili informirani o načrtih nekaterih mestnih občin, da bodo zunaj mestnega obroča gradile lokacije za avtomobile.
V Novi Gorici dober odziv na brezplačni mestni avtobus
Župan mestne občine Nova Gorica Mirko Brulc je poudaril, da je z uvedbo brezplačnega mestnega avtobusnega prometa prišlo do velikega povečanja uporabnikov javnega prometa. "V občini gradimo kolesarske steze, subvencioniramo vozovnice dijakov, ki prihajajo iz primestja. Zaradi visokega življenjskega standarda pa imamo tudi veliko število avtomobilov na prebivalca,'' je opozoril Brulc in dodal, da bi želeli pretočnost prometa urediti tudi s krožnimi križišči in z desnimi zavijalnimi pasovi, za kar se še dogovarjajo.
Podžupan mestne občine Maribor Danilo Burnač je povedal, da se ukrepi občine prvenstveno nanašajo na občinski program varstva okolja, ki ga pripravljajo in katerega poročilo o stanju okolja so pravkar sprejeli na mestnem svetu. Predvidoma v prvem delu leta 2008 bodo sprejeli nov program varstva okolja, kjer je posebno poglavje namenjeno področju zraka in prometa. Obenem pripravljajo prometno in energetsko strategijo. Pri izgradnji mednarodne kolesarske mreže sodelujejo tudi s sosednjo Avstrijo. Javni prevoz subvencionirajo dijakom in starejšim občanom od 65 let.
Ljubljana najbolj na udaru
Podžupan mestne občine Ljubljana Jani Möderndorfer je opozoril, da je prestolnica prav zaradi velikosti in visoke migracije najbolj na udaru. Lokalna skupnost je, tako Möderndorfer, že pripravila prve ukrepe, v 2008 bodo pripravili konkretne predloge reševanja prometne problematike v mestu in vplive na ozračje ter s tem na kakovost življenja v prestolnici.
Na delovnem srečanju je sodeloval tudi predstavnik ministrstva za promet Tomaž Vidic, ki je opozoril, da je na področju cestnega prometa najprej potrebno cestni sistem dograditi, v prvi vrsti dograditi avtoceste in vpadnice v Ljubljano, kjer se križata dva pomembna evropska koridorja. "Pomembno je, da se čim več težkega tranzitnega prometa preusmeri na železnice. Obenem pa je eden ključnih projektov ministrstva za promet modernizacija železniškega omrežja že v tem trenutku," je še dodal Vidic.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.