Slovenija
Oglas

Izberite pravo penino za popolno novoletno zabavo

Ljubljana, 28. 12. 2020 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mesec december je mesec praznovanj, mesec, ko se poslavljamo od starega leta in s pričakovanji zremo v leto, ki prihaja. Vrhunec tega zadnjega meseca v letu navadno predstavljajo novoletne zabave v krogu naših bližnjih, na katerih se veselimo prihodnosti, odpiramo steklenice penečih vin in svojim dragim želimo vse najboljše. A zakaj pravzaprav sploh praznujemo novo leto in kako to, da je z njim skorajda obvezno povezana tudi steklenica penine?

Praznovanje novega leta je staro že 4.000 let 

Novo leto naj bi prvič praznovali v Mezopotamiji približno 2.000 let pred našim štetjem in sicer ob spomladanskem enakonočju, okoli 21. marca. Tedaj je novo leto simbolično ponazarjalo ponoven prihod življenja – dan se je začel daljšati, rastline so se začele pripravljati na nov ciklus rasti. Praznik še danes ostaja povezan s slavljenjem novega življenja, da pa ga slavimo 1. januarja, je kriv rimski cesar Julij Cezar. Ta je uvedel julijanski koledar, z njim pa se je začetek leta prestavil na januar. 

Novo leto slavimo januarja, v mesecu, ki je ime dobil po bogu z dvema obrazoma, Janusu - bogu začetka in  konca, ki vidi v preteklost in v prihodnost.
Novo leto slavimo januarja, v mesecu, ki je ime dobil po bogu z dvema obrazoma, Janusu - bogu začetka in  konca, ki vidi v preteklost in v prihodnost. FOTO: Shutterstock

Penina od nekdaj velja za »kraljevo vino«

Bogata je tudi zgodovina penečega vina. Tega je v 17. stoletju odkril francoski pater Dom Perignon. Zlatorumenkasto brbotajočo kapljico je že od začetka spremljal duh prestiža. Ker je bila penina sprva redkost, so jo na začetku uživali zgolj člani francoske kraljeve družine. Kasneje, ko se je proizvodnja penečih vin nekoliko povečala, pa so penine začeli piti tudi plemiči in trgovci. Posledično so peneča vina začela veljati za pijačo, ki se pije ob vseh vrstah praznovanj ter posebnih priložnostih. 

Za popolno praznovanje izberite penino, pridelano po klasični metodi

Penine pridelujemo po dveh metodah: klasični ali pa charmat metodi. Metodi se razlikujeta po tem, katero vrelno posodo vinarji uporabijo za sekundarno segmentacijo: pri klasični metodi je vrelna posoda steklenica, pri charmat metodi pa je to jekleni tank. Klasična oz. šampanjska metoda velja za najzahtevnejši in najdaljši postopek pridelave penečih se vin. Zorenje penin, pridelanih po tej metodi, traja vsaj 15 mesecev ali več. Peneča vina po klasični metodi prideluje tudi kar nekaj vrhunskih slovenskih pridelovalcev. 

Po klasični metodi pridelane penine Zlatega griča zorijo v kleti edinstvenega kulturno-zgodovinskega spomenika, Žički kartuziji.
Po klasični metodi pridelane penine Zlatega griča zorijo v kleti edinstvenega kulturno-zgodovinskega spomenika, Žički kartuziji. FOTO: Vinska klet Zlati grič

V novo leto zaplešite z vrhunskimi peninami Zlatega griča

Med vrhunske slovenske pridelovalce penin sodi tudi Vinska klet Zlati grič s svojimi na mednarodnih tekmovanjih mnogokrat nagrajenimi peninami. Konjiška penina izžareva pristen in prepoznaven slog, posebno žlahtnost pa ji daje večletno zorenje v temi nekdanje samostanske kleti. Navdušuje s svojo sadnostjo, elegantno aromo in pitnostjo, med strokovnjaki pa je priznana po dolgem plesu šumečih mehurčkov, ki ji daje prvovrstno svežino. Ljubitelji življenja in prvovrstnih vin tako lahko v novo leto zaplešete z vam na kožo pisano različico: Belo, Rose ali Vintage konjiško penino. 

Tri Konjiške penine: Bela, Rose in Vintage.
Tri Konjiške penine: Bela, Rose in Vintage. FOTO: Vinska klet Zlati grič

Penino navadno postrežemo kot aperitiv, saj pripravi brbončice na okušanje hrane intenzivnejših okusov. Lahko pa jo, če smo le malo spretni in podučeni, skombiniramo tudi z ostalimi jedmi – drži pa, da so popolne kombinacije odvisne od posameznika in njegovega okusa. 

Bela konjiška penina je idealen dodatek k sladicam

Zlatorumena barva Bele konjiške penine nakazuje, da je penina z daljšim ležanjem na kvasovkah lepo dozorela, njen okus pa kljub temu ostaja svež in saden. Posledično bomo zadeli žebelj na glavico, če bomo Belo konjiško penino postregli k sladicam.

Konjiško penino Rose postrezite k slani hrani

Privlačen barvni odtenek konjiške penine Rose izhaja iz grozdja modre frankinje, njen okus je saden, svež in rahlo mineralen. Zaradi sladkega pridiha se penina Zlati grič Rose prileže k slani hrani.

Konjiška penina Vintage se odlično poda k morskim jedem

Osnova za letniško Vintage penino je grozdje sorte chardonnay. V ustih deluje najprej živahno in mladostno, kmalu pa se umiri in pokaže izvrstno harmonijo med uglajenimi kislinami in bogatim telesom. Zaradi svojega polnega okusa je konjiška penina Vintage odlična v kombinaciji z morskimi jedmi.

Vse tri omenjene penine so na voljo v spletni trgovini Vinske kleti Zlati grič. 

Naj bo letošnje praznovanje novega leta čarobno in nepozabno ter pospremljeno z vam na kožo pisanim kozarcem izvrstne penine, prav takšno pa naj bo tudi leto 2021! 


*Minister za zdravje opozarja: Uživanje alkohola lahko škoduje zdravju!

 

Naročnik oglasa je Zlati grič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.