Na prezasedenost zaporov opozarja varuh človekovih pravic, nad neustreznim nameščanjem obsojenih za različna dejanja v skupinske sobe, pa so zaskrbljeni v sindikatu paznikov. Kako je čez mejo, v Avstriji, v kakšnih razmerah živijo zaporniki tam?
Svojo izkušnjo z zaporom nam je zaupal Mitja Duh. Za rešetkami je preživel skorej pet let, zaradi ropa in drzne tatvine. Kradel je, ker je denar, kot odvisnik, potreboval za drogo. Pri dvanajstih je prvič posegel po alkoholu, heroin je prišel na vrsto pri njegovih 15-ih. Ko so me zaprli, sem bil predvsem prestrašen, saj sem si sliko o zaporu ustvaril po ameriških filmih, doda. Zaradi odvisnosti je imel psihoze in kot šibka oseba je bil kmalu deležen posmeha in psihičnega maltretiranja sojetnikov. V zaporu velja zakon močnejšega, pravi, tam se ljudje hranijo s strahovi drugih. Ko te je strah, te soobsojeni ne bodo vzpodbujali, te tolažili - da preživiš, moraš postati močan. Sojetniki se res najbolj izživljajo nad pedofili, pritrdi,a pazniki jih zelo ščitijo, doda. Ni skrivnost, da v zapor pridejo brez težav tudi droge, tudi sam je v zaporu na Dobu kupil nekaj odmerkov.
V ječi se je večkrat samopoškodoval, bil deležen najstrožjih disciplinskih kazni, celo bivanja v razvpiti samici - medicinki. Čeprav je imel težave z drogo, so ga nameščali v velike, skupinske sobe. A vseeno se je rešil odvisnosti prav v zaporu. Kjer je zaposlenih za delo z odvisniki odločno premalo, pravi. Da se bo iztrgal iz primeža mamil in psihoz, pa se je odločil predvsem sam. Danes je športnik in humanitarni delavec, ki se trudi pomagati ljudem s podobnimi težavami. Na noge se je postavil v domačem kraju, ravno tam, kjer je svoje življenje za nekaj let izgubil. Vedel pa sem, da se na pot odvisnosti in kriminala nikoli več nočem vrniti, doda. Če se o tem ne bi trdno odločil, mi najbrž nihče ne bi mogel pomagati k vrnitivi na pravo pot, pravi.
Menimo, da je ključ za to, da se obsojeni nikoli več ne vrne v zapor, predvsem, da se ga zaposli in da ima doma okolje, ki ga sprejema, pa pravijo v zaporu v Avstriji. Prverili smo, koliko se tam zaporniške celice razlikujejo od tistih, ki jih imamo v Sloveniji.
Kdaj bo v Sloveniji končno zaživel sistem probacije in kje ter kdaj se bodo odprla vrata največjega ter najsodobnejšega slovenskega zapora?
Odgovori v soboto v rubriki 24ur: Inšpektor!
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.