Slovenija
Oglas

Kako odpraviti bolečine v rami s fizioterapijo?

Ljubljana, 27. 10. 2023 09.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Ste že kdaj doživeli bolečine v rami? Se sprašujete, zakaj se pojavijo in kako jih lahko preprečite? Morda se soočate z dolgotrajnimi bolečinami v ramenskem sklepu?

Ramenski sklep je osrednji del našega gibalnega sistema, ki nam omogoča gibljivost in funkcionalnost zgornjih okončin. Kljub temu pa je pogosto tudi mesto, kjer se pojavijo neprijetne bolečine, ki lahko bistveno vplivajo na našo sposobnost opravljanja vsakodnevnih dejavnosti.

Bolečine v rami so zapleten problem, ki ima raznolike vzroke, vključno s travmatskimi poškodbami, starostnimi spremembami, zlomi in vnetjem ramenskega sklepa. Te bolečine se lahko pojavijo nenadoma ali spremljajo posameznika že dalj časa.

Eno izmed ključnih vprašanj, s katerim se srečujejo posamezniki s tovrstnimi težavami, je, kako najti učinkovito rešitev za lajšanje bolečin v rami. Tu se je izkazala sodobna fizioterapija za ključno pri omogočanju hitrejšega okrevanja in izboljšanja kakovosti življenja.

V nadaljevanju bomo raziskali glavne vzroke za nastanek bolečin v rami in kako se uspešno zdravijo s sodobno fizioterapijo.

Skozi strokovne in razumljive informacije bomo razkrili, kako v kliniki Medicofit pomagamo posameznikom premagati te boleče težave in se vrniti k optimalni funkciji.

Medicofit

Kako je sestavljen ramenski sklep?

Ramenski sklep, poznan tudi kot glenohumeralni sklep, je izjemo gibljiv, kar mu omogoča njegova edinstvena anatomija. Sestavljen je iz glave nadlahtne kosti, lopatice in ključnice.

Pomembno je omeniti, da je glava nadlahtne kosti v primerjavi s ponvico lopatice izrazito velika, kar mu daje velik obseg gibljivosti. Toda ravno ta gibljivost lahko povzroči nekaj težav v smislu stabilnosti.

Stabilnost v ramenskem sklepu je ključnega pomena, saj preprečuje nenadzorovano premikanje sklepov. To stabilnost dosežemo z delovanjem mišic, ki zagotavljajo dinamično stabilizacijo, ter ligamenti, ki skrbijo za statično stabilizacijo. 

Skupina mišic, ki igrajo ključno vlogo pri dinamični stabilizaciji, je znana kot "rotatorna manšeta." Ta sestoji iz štirih mišic: m. subscapularis, m. infraspinatus, m. supraspinatus in m. teres minor. Njihovo usklajeno delovanje ohranja ravnotežje mišične sile, ki se lahko poruši ob poškodbi.

Poleg mišic je celoten ramenski sklep obdan s sklepno ovojnico. Ta ovojnica je sestavljena iz fibroznega tkiva na zunanji strani, kar prispeva k stabilnosti in zaščiti sklepa. Notranji del ovojnice pa je iz sinovialne membrane, ki izloča sinovialno tekočino.

Medicofit

Kateri so najpogostejši vzroki bolečine v rami?

Vnetje ali raztrganina rotatorne manšete:

Vnetje ali tendinitis rotatorne manšete se običajno pojavi zaradi preobremenitve in mikropoškodb tetive. To povzroči bolečino, oteklino in občutljivost v rami.

Popolna ali delna raztrganina tetive rotatorne manšete je eden glavnih vzrokov za bolečino v rami. Raztrganina lahko nastane zaradi starostnih sprememb, občasne preobremenitve in mikropoškodb v tkivu.

Simptomi vključujejo bolečino (najhujšo ponoči), omejeno gibljivost in oslabelost mišic v rami.

Fizioterapevtsko zdravljenje vnetja ali raztrganine rotatorne manšete je usmerjeno v lajšanje bolečin, zmanjšanje otekline in obnovitev gibljivosti. To vključuje terapevtske vaje, raztezanje in manualno terapijo, ki pomagajo krepiti mišice in obnoviti funkcijo ramenskega sklepa.

Adhezivni kapsulitis (Sindrom zamrznjene rame):

Adhezivni kapsulitis (sindrom zamrznjene rame) je stanje, ki prizadene ramenski sklep in povzroči občutek otrdelosti, manjšo gibljivost ter bolečino. Vzrok je pogosto zadebelitev in zakrčenost sklepne kapsule, ki obdaja in ščiti sklep. Simptomi vključujejo zmanjšano gibljivost, kar vpliva na vsakodnevne aktivnosti.

Fizioterapevtsko zdravljenje adhezivnega kapsulitisa se osredotoča na povečanje gibljivosti ramenskega sklepa. To se doseže s postopnim raztezanjem sklepne kapsule in izvajanjem posebnih vaj za izboljšanje gibljivosti.

Izpah rame in nestabilnost ramenskega sklepa:

Izpah rame se zgodi, ko glavica nadlahtnice kosti izgubi svoj položaj in se loči od ponvice lopatice. Najpogosteje pride do sprednjega (anteriornega) izpaha, kar lahko prizadene živce in žile v rami. Nesrečno je, da vsak izpah poveča možnost za naslednjega, saj oslabi ligamente v ramenu.

Medicofit

Fizioterapevtsko zdravljenje izpaha rame vključuje terapevtske vaje, ki krepijo mišice okrog ramenskega sklepa, in posebne tehnike, ki pomagajo obnoviti stabilnost sklepa. Po vsakem izpahu ramena je pomembno tudi oceniti živčevje in prekrvavitev v ramenu.

Artroza ramenskega sklepa:

Osteoartroza ramenskega sklepa je degenerativna bolezen sklepov, ki se pojavi s starostjo ali zaradi drugih dejavnikov, kot so preobremenitev, poškodbe ali genetska predispozicija. Simptomi vključujejo bolečino, omejeno gibljivost in škripanje v sklepu.

Pri artrozi ramenskega sklepa je cilj fizioterapije zmanjšati bolečino in izboljšati funkcijo ramena. To se doseže z vajami za krepitev mišic, tehnikami za povečanje gibljivosti in uporabo terapije za lajšanje bolečin. Le s pravilno terapijo lahko upočasnimo napredek bolezni in preprečimo nadaljnjo škodo.

Utesnitveni sindrom rame (Impingement sindrom):

Utesnitveni sindrom rame povzroči draženje mehkih tkiv med kostnimi strukturami v ramenskem sklepu. To je pogosto posledica ponavljajočih se gibov, kot je dvigovanje roke nad glavo. Simptomi vključujejo bolečino v rami, omejeno gibljivost in šibkost mišic ramenskega obroča.

Fizioterapevtsko zdravljenje utesnitvenega sindroma rame vključuje tehnike za razbremenitev stisnjenih mehkih tkiv in krepitev mišic ramenskega obroča. Terapevtske vaje, manualna terapija in druge tehnike pomagajo izboljšati gibljivost in lajšati bolečino.

Fizioterapija ima pomembno vlogo pri zdravljenju vseh teh stanj in pomaga lajšati bolečino, izboljšati gibljivost in okrepiti mišice v ramenskem območju. Brez pravilne fizioterapevtske rehabilitacije lahko vsa stanja vodi v nastanek kroničnih težav, ki vas lahko spremljajo tudi več let in pogosto zahtevajo operativni poseg.

Celostno zdravljenje bolečine v rami v kliniki Medicofit

Zdravljenje v kliniki Medicofit je popolnoma prilagojeno vsakemu pacientu, saj oblikujemo individualni načrt zdravljenja, ki je namenjen ohranjanju zdravih ramen ter izboljšanju moči in gibljivosti.

Naša obravnava poteka skozi štiri ključne faze: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija. Vas zanima kaj lahko pričakujete pri zdravljenju? Berite dalje.

Diagnostični pregled

Ko stopite k fizioterapevtu diagnostiku, vas čaka natančen proces ugotavljanja vzrokov vaše bolečine v rami. Postopek se začne z anamnezo, kjer se pogovorimo o zgodovini bolezni, trajanju simptomov in morebitnih drugih zdravstvenih težavah.

Nato pride na vrsto klinični pregled telesa. Diagnostik opazuje in preiskuje, kako se vaše telo giba.

Inspekcija in palpacija: Ocenjujemo barvo, temperaturo kože nad ramenom ter preverjamo napetost mišic. To nam pomaga razumeti morebitno prisotnost vnetja ali drugih sprememb.

Obseg gibljivosti: Diagnostik vas prosi, da premikate roko v različnih smereh, medtem ko opazuje gibljivost ramenskega sklepa. Ta ocena nam pove, ali so prisotni vzorci, ki bi lahko omejevali gibanje.

Mišično delovanje: S posebnimi testi ocenimo moč mišic, njihovo vzdržljivost in prisotnost morebitnih neravnovesij.

Ocena bolečine: Diagnostik vas sprašuje o bolečini – kako jo doživljate, kje je natančno, kako ostra ali topa je, koliko časa že traja in kako vpliva na vaše življenje.

Ocena vzorcev gibanja: Preverjamo, ali obstajajo nepravilni vzorci gibanja, ki povzročajo nenormalno obremenjevanje struktur - to je pogosto posledica bolečine.

Nevrološko stanje: Preučimo, kako se vaše telo odziva na nevrološkem nivoju, vključno z motoričnimi sposobnostmi, senzoričnim zaznavanjem in refleksi.

Poleg tega pregledujemo vratno hrbtenico, lopatico, komolčni sklep, zapestje in prste. V nekaterih primerih se odločimo za dodatno diagnostično slikanje, kot je rentgen, ultrazvok ali magnetna resonanca.

Ta celosten pregled nam omogoča, da natančno odkrijemo izvor bolečine v rami in izberemo najustreznejši pristop k vašemu zdravljenju.

Akutna fizioterapija

Pri zdravljenju bolečine v rami se uporabljajo najsodobnejše metode, ki vključujejo manualno terapijo, instrumentalne naprave in specialno terapevtsko vadbo. Fizioterapija je ključna za nadzor bolečinskih simptomov in pospešitev celjenja poškodovanih struktur.

Najsodobnejše instrumentalne naprave, ki jih uporabljamo pri zdravljenju bolečine v rami, so:

- Diamagnetna terapija: Uporablja se za zmanjšanje bolečine, otekline in vnetja. Ta neinvazivna terapija pomaga pri obnovi tkiva.

- TECAR Terapija: Ta terapija izboljšuje krvni obtok, povečuje presnovo in spodbuja celjenje.

- LASER Terapija: S pomočjo Summus laserja lajšamo bolečino, pospešujemo celjenje in zmanjšujemo vnetje.

- Visokotonska HiTOP terapija: Pomaga pri obnovi mišične funkcije in izboljšuje stabilnost sklepa.

Specialna terapevtska vadba se izvaja glede na posameznikovo stanje in pripravljenost. S posebno vadbo se doseže poln obseg gibljivosti v rami in odpre subakromialni prostor.

Po doseganju polne gibljivosti se osredotočimo na krepitev mišic. To pomaga odpraviti mišična neravnovesja in povečati stabilnost ramenskega sklepa.

Cilj fizioterapije je doseči zadosten obseg gibljivosti, ustrezno mišično moč, stabilnost sklepa in koordinacijo gibanja. Z uporabo teh sodobnih metod v fizioterapiji je osvoboditev od bolečine v rami mogoča in dosegljiva.

Medicofit

Postakutna kineziologija

Ko dosežemo zastavljene cilje v fizioterapevtski fazi zdravljenja, prihaja na vrsto kinezološka faza zdravljenja. V tej fazi vas vodimo k obnovi telesne pripravljenosti na raven, ki je bila prisotna pred poškodbo.

S pomočjo postopnega in progresivnega programa telesne vadbe se osredotočamo na odpravo kompenzacijskih gibov, ki so se razvili zaradi bolečine ali življenjskega sloga.

Namesto tega vzpostavljamo pravilne funkcionalne vzorce gibanja, ki omogočajo telesu optimalno funkcionalnost. Gre za pravilno porazdelitev sil in obremenitev na strukture telesa.

Med postakutno kineziološko fazo posebna pozornost namenjena:

- Pravilnemu gibanju lopatice: Lopatica mora znova delovati v skladu s preostankom ramenskega sklepa.

- Skapulotorakalnemu stiku: Zagotovimo pravilno delovanje skapulotorakalnega stika, kar prispeva k stabilnosti in funkcionalnosti ramenskega sklepa.

- Ustrezni telesni drži: Skrbimo za pravilno držo telesa, kar omogoča učinkovito gibanje.

Najpomembnejši cilj postakutne kinezologije je popolna obnova funkcionalnosti rame, kar omogoči neovirano in brezskrbno gibanje.

Medicofit

Preventivna kinezioterapija

Ko končate z zdravljenjem, vam želimo zagotoviti, da se bolečine v rami ne bodo več vračale. V kliniki Medicofit smo razvili poseben preventivni program kinezioterapije, ki je izjemno učinkovit pri preprečevanju ponovitve starih poškodb in nastanka novih.

Ta program vključuje usmerjeno krepitveno vadbo, ki ohranja vaše telo v optimalnem delovanju. Tako ga pripravimo na vsakodnevne obremenitve, ki jih vsak od nas doživlja.

S preventivno kinezioterapijo si prizadevamo za trajno zdravje rame in preprečimo morebitne težave v prihodnosti. Vaša ramena vam bodo hvaležna!

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!


Viri in literatura

Kirurgija (p. XXXVI, 1588). (2014). Grafika Gracer.

Abrams R, Akbarnia H. Shoulder Dislocations Overview. [Updated 2022 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459125/ 

Brockmeyer, M., Tompkins, M., Kohn, D. M., & Lorbach, O. (2016). SLAP lesions: a treatment algorithm. Knee surgery, sports traumatology, arthroscopy : official journal of the ESSKA24(2), 447–455. https://doi.org/10.1007/s00167-015-3966-0

Greenberg D. L. (2014). Evaluation and treatment of shoulder pain. The Medical clinics of North America98(3), 487–504. https://doi.org/10.1016/j.mcna.2014.01.016

org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Shoulder pain: Overview. 2020 Feb 13. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554693/

May, T., & Garmel, G. M. (2022). Rotator Cuff Injury. In StatPearls. StatPearls Publishing.

St Angelo JM, Fabiano SE. Adhesive Capsulitis. [Updated 2022 Nov 6]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532955/


Naročnik oglasa je Spletnik d.o.o.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.