Ko je blizu ceste in parkirišča voda, lahko avto zaradi različnih okoliščin konča tudi v njej. Kako se iz takšne situacije rešiti in kaj lahko storimo, so zapisali pri agenciji za varnost v prometu in poudarili, da gre velikokrat v takšnih primerih lahko tudi le za pozabljivost, malomarnost ali nespretnost voznika. Do podobne situacije lahko pride tudi pri napačno ocenjeni situaciji, takšen primer so poplave.
Pri AVP pravijo, da je možnosti za takšno situacijo malo, a nesreče, o katerih vsako leto poročamo, so dokaz, da možnosti za takšne situacije vseeno obstajajo.
V primeru, da se vam zgodi takšna situacija, pri AVP poudarjajo, da ostanete mirni in prisebni. "Avto se ne bo potopil kot kamen, omogočil vam bo, da ga prisebni zapustite in v večini primerov s kolesi navzdol," so zapisali.
Takoj, ko se znajdete v takšni situaciji, najprej odpnite varnostni pas in to zahtevajte tudi od ostalih potnikov. Če se zaponka zatika, uporabite rezalnik za varnostni pas, če ga imate pri roki. Takšen pripomoček je koristen predvsem tudi za situacije, ko se avto prevrne na bok ali streho in na pasu 'obvisite'. V vsakem primeru pa se pred rezanjem pasu oprite na eno roko, da ne bi nenadzorovano padli. Takoj za tem, če le lahko, odprite vsa okna in s tem omogočite vodi, da počasi vdre v notranjost. To bo povzročilo izenačen pritisk iz obeh strani in boste lahko odprli vrata. "Če oken ne morete odpreti, jih razbijte," svetujejo pri AVP.
Naslednji korak je pomoč ostalim potnikom, predvsem otrokom, vendar šele po tem, ko ste se prepričali, da ste naredili vse omenjeno. Pomagajte vsem potnikom v kabini in splavajte na površje, če je avto že tako globoko. "Zagotovo pa velja, da je treba avto zapustiti, še preden potone, saj se s tem možnost rešitve zmanjša," so dodali.
Lahko se zgodi, da zaradi tehničnih težav okna na boste mogli odpreti, tudi električni pogon le-teh bo deloval le še kratek čas po potopitvi. "V tem primeru je idealna pomoč kladivo za razbijanje stekel (običajno sta rezalnik pasov in kladivo v enem kosu), s katerim razbijte bočna steklo (ali strešno okno). Vetrobransko steklo je namreč lepljeno in večplastno ter precej težja naloga. Če tega nimate, poskusite s kakšnim od kovinskih predmetov z ostrim robom, ki so vam pri roki. Uporabna alternativa je na primer kovinski nosilec naslona za glavo, ki ga izvlečete iz sedeža," so zapisali in dodali, da svetujejo, da si ta koristen in cenovno še sprejemljiv pripomoček, ki lahko reši življenje, priskrbite v avtomobilu.
'Tudi neškodljiv potoček je ob močnem neurju lahko hudournik'
Predvsem ob poplavah se lahko zgodi, da tudi najmanjši potočki narastejo do te mere, da so povsem neprevozni. Zato pri AVP opozarjajo, da v takšnih primerih nikakor na slepo ne poskušate prevoziti vodne prepreke, ampak se najprej peš prepričajte, da je to izvedljivo in varno. Še najbolj varno pa je, da takoj, ko zaznate dvom, raje poiščete alternativno pot. Tudi energija deroče vode je lahko nepričakovano uničujoča in lahko z lahkoto nese veliko težo avtomobila, čeprav nimate takšnega občutka.
"Če nesrečo opazujete, vedite, da ste dolžni pomagati," pravijo pri AVP in dodajajo, da v takšnem primeru opravite klic na številko 112 ali 113, torej na številko za klic v sili, kjer nesrečo prijavite in podate čimveč podatkov.
"Tudi prečkanje navidezno plitke luže, na primer v podvozu, je lahko nevarno – morda ne za vas, pač pa za vaš avto. Če je luža globoka nekje do 20 cm, bi morali biti varni. Pa še takrat jo prečkajte izredno počasi, korakoma. Bistveno je, da avtomobil vodo počasi odriva. Nikakor pa ne ustvarjajte vala, voda namreč ne sme pljuskniti prek pokrova motorja in doseči odprtine za dovod zraka. V tem primeru imajo vozniki večjih terencev, kombiniranih vozil, tovornjakov in podobno seveda prednost. Če motor prek le-te posesa vodo v zgorevalni sistem, lahko pride do t. i. vodnega udara, saj je voda nestisljiv element, to pomeni, da je tak pritisk preveč za številne mehanske komponente motorja. Tako lahko uničite motor še pred izvozom iz poglobljenega dela cestišča," opozarjajo.
Sicer pa ob neurjih, nalivih in močnem deževju pri AVP opozarjajo, da vedno povečajte varnostno razdaljo, prilagodite hitrost, bodite pozorni na stoječo vodo zaradi možnosti splavanja (tudi 'aqua planning') in redno preverjajte kvaliteto metlic brisalcev.
Opozarjajo pa še, da imamo vedno v prometu v mislih tiste, ki so posebej izpostavljeni in šibkejši. Apelirajo na udeležence v prometu, da so obzirni in po nepotrebnem ne škropijo pešcev in kolesarjev, na kolesarskih stezah in pločnikih. "Ne pešec ne kolesar, tudi motoristi, se včasih ne morejo ali ne utegnejo umakniti, sploh pa ne dovolj daleč, da jih taka vodna zavesa ne bi dosegla. Če boste zalili pešca, je to v glavnem neprijetno, naporno in (vsaj) nesramno. Če boste to storili kolesarju ali mopedistu, lahko povzročite grd padec ali še kaj več," opozarjajo in dodajajo, da bodite v prometu previdni, uvidevni in strpni. "Nikoli ne počnite tega, česar ne želite, da bi drugi vam. Tudi – ali še posebej v prometu. Kar je tudi eno od bistvenih načel prometne kulture," so zaključili.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.