Slovenijo si ljudje delimo s tremi vrstami strupenih kač. Nabolj razširjen je modras. "Razširjen je po vsej Sloveniji, razen na skrajnem severovzhodu. V Mariboru ga še najdemo," razlaga Griša Planinc iz herpetološkega društva.
Navadni gad živi večinoma v gorah, redkejši pa je laški gad. "Praviloma zahodno od Soče," dodaja Planinc. Te kače ne veljajo za zelo nevarne: "Ugriznejo samo, če so neposredno ogrožene." Njihov strup razgrajuje tkivo, a ni tako nevaren kot nevrotoksini, ki jih imajo bolj smrtonosne kače. "Smrt zaradi ugriza pri nas še ni bila zabeležena, to pa ne pomeni, da niso možne resne zdravstvene težave," pojasnjuje dr. med. Damjan Grenc iz Centra za toksikologijo in farmakologijo.
Kaj torej storiti, če nas ugrizne kača? Najprej se premaknimo za nekaj korakov, kajti če smo kačo prestrašili, lahko ugrizne večkrat. Če nas ugrizne v roko, na kateri je prstan, ga moramo sneti, saj lahko oteklina dramatično napreduje in prstana ne bo več mogoče sneti. Ud, v katerega nas je ugriznila kača, imobiliziramo, da mišice ne črpajo krvi proti srcu, toda strupa nikoli ne poskusimo izsesati – to dokazano ne deluje – prav tako ne delamo trdnih prevez, ki bi kri ustavile. "Če delovanje strupa zamejimo, bo na manjšem področju večja škoda," doda Grenc.
Pametno je, da se v zdravstveni dom ne peljemo sami, kajti v določenih primerih se lahko pojavijo motnje zavesti, kar bi bilo za volanom hudo nevarno. Najboljša zaščita pa je preventiva. Če recimo pulimo ščavje na področju, na katerem živijo kače, je pametno nositi debele zaščitne rokavice.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.