Slovenija

'Ponekod še danes puščajo hrano in pijačo za pokojne duše'

Ljubljana, 28. 10. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
67

Prvi november, dan, ko se spominjamo umrlih, je praznik z religiozno zasnovo. Kulture po svetu ga obeležujejo na različne načine. Za nekatere je to dan veselja in druženja, ker se spomnijo pokojnih. Kakšni so običaji poleg splošnega polaganja rož in prižiganja sveč v Sloveniji, kakšna je tradicija, od kod izvira?

Po zahodni krščanski tradiciji je prvi november praznik vseh svetih, ki časti spomin na življenje vseh znanih in neznanih svetnikov. Zato velja za praznik zmagoslavja in veselja. Drugi november pa je praznik vseh rajnih oziroma vernih duš, ki počasti spomin na duše umrlih, ki so v vicah. V drugi polovici tretjega stoletja je Cerkev začela javno častiti spomin na mučence, kasneje na svetnike. Ker jih je bilo vedno več, vsak izmed njih ni mogel dobiti svojega godovnega dne. Cerkev je zato uvedla poseben spominski dan za vse. Na začetku 17. stoletja je bi bil to 13. maj, leta 835 pa je postal prvi november. Spomin na verne duše, torej drugi november, se je začel praznovati ob koncu prvega tisočletja, sčasoma pa je prekril praznik vseh svetnikov zaradi podobnih verovanj in navad.

Slovenci nismo obdržali poimenovanja vsi sveti, ampak smo ohranili poimenovanje dan mrtvih iz nekdanje Jugoslavije.
Slovenci nismo obdržali poimenovanja vsi sveti, ampak smo ohranili poimenovanje dan mrtvih iz nekdanje Jugoslavije. FOTO: Aljoša Kravanja

V Sloveniji prvi november poznamo kot dan spomina na mrtve od leta 1991, ko je bil priznan kot uradni državni praznik in dela prost dan. Slovenci nismo obdržali poimenovanja vsi sveti, ampak smo ohranili poimenovanje, ki so ga uvedli v nekdanji Jugoslaviji. Socialistični koledar jugoslovanskih oblast je vsebinsko preoblikoval prvi november in ga preimenovale v dan mrtvih. Skušal je spremeniti dotedanjo vlogo krščanskih praznikov – krščanski simbolizem zamenjati s civilnim.

'Ponekod še danes puščajo hrano in pijačo za pokojne duše'

Če pogledamo na splošno, so za ta praznik značilni predvsem obiski grobov, je povedala etnologinja Pomurskega muzeja Murska Sobota Jelka Pšajd. "Za pokojne se tudi moli zvečer, vendar molijo predvsem starejši. Včasih je molila cela družina, tudi otroci, potem ko so se vrnili s pokopališč," je pojasnila.

Konec 19. in vse do prve polovice 20. stoletja je bil pred prvim novembrom zapovedan post. Za vso slovensko etnično ozemlje je bilo značilno, da so ljudje čez noč nastavljali hrano in pijačo pokojnim dušam. "Verovali so, da morajo pokojniki, ki se na ta dan vrnejo domov, nekaj pojesti in popiti. V severozahodnem delu Slovenije, predvsem starejši, še danes puščajo hrano za pokojne duše," je tradicijo predstavila Pšajdova, ki dobro pozna običaje severozahodne Slovenije. In kaj so pripravili za pokojnike? "Na Goričkem so pekli posebno jed imenovano bibe ali beleši, repnjače, tikvače. To so pogače iz vlečenega testa napolnjene z jabolki, če je tikvača je polnjena z bučami, repnjača pa s praženo repo. Najstarejši nadev je iz repe. Včasih so torej puščali bibe na mizah, še danes pa jih postrežejo obiskom, preden gredo ali se vrnejo z grobov," je pojasnila Pšajdova in dodala, da so različne pite iz vlečenega testa značilne za celo Prekmurje.

V štajerskem delu Pomurja, v Slovenskih Goricah, so puščali ali kolač kruha in vino ali pa kar jim je ostalo od kosila. "Povsod pa je enako to, da so nekaj pustili za pokojne duše," je poudarila Pšajdova.

Včasih so na križe obešali vence iz smrečja.
Včasih so na križe obešali vence iz smrečja. FOTO: Aljoša Kravanja

Včasih se je v kapelah zvonilo za pokojne

Ponekod je veljal običaj, da ko je zvonar zvonil, so mu gospodinje prinesle za jesti, predvsem pa za piti, da je lažje zvonil, je v smehu povedala Jelka Pšajd: "Nekatere premožne družine so celo plačevala zvonarju, da je zvonil," je dodala.

Za vse pa je veljalo to, da so odšli na grobove in so tam molili. "Pri glavnem križu so molili, ponekod je bilo celo tako, da so zvečer še enkrat obiskali grobove in molili, čeprav je bilo velikokrat mrzlo. Otroci so se igrali z lojem od sveč – sveče namreč takrat še niso bile v plastiki," je opisala Pšajdova.

Okraševanje grobov

Včasih niso kupovali cvetja, ikeban in drugih aranžmajev za grobove, ampak so posamezne cvetove vtikali v gomile grobov in oblikovali križe ali druge vzorce. Večinoma so bile to krizanteme, ki so jih gospodinje posadile doma. To so počeli vse do 90. let 20. stoletja, opaža Pšajdova: "Zadnji tako okrašen grob sem videla leta 2000. Ta običaj so ljudje opustili preprosto zato, ker gomil ni več, grobove pokrivajo s ploščami, kamor je cvetove nemogoče vtikati."

Včasih so grobove obiskovali le na dan mrtvih.
Včasih so grobove obiskovali le na dan mrtvih. FOTO: Aljoša Kravanja

Obiskovanje grobov se je ohranilo do danes. Glavna razlika je ta, da je bilo včasih obvezno in samoumevno, da so se na ta dan poklonili pokojnim, a čez leto na grobove niso hodili, je zatrdila Pšajdova: "Za razliko od danes, ko se spominjamo mrtvih čez celo leto. Na pokopališče hodimo večkrat, skrbimo za grob, včasih pretirano, če se malce pošalim. Včasih tega niso počeli. Grobovi so bili preraščeni s travo, po današnjih merilih so bili zanemarjeni. Za grob pa so obvezno poskrbeli pred dnevom ali na sam dan mrtvih – jih očistili, pokosili, okrasili in položili sveče." Ženske so tudi pletle vence iz domačega smrečja, ki so jih okrasile s cvetovi iz "krep" papirja in jih polagale na križe, ki jih je bilo včasih še veliko, je še povedala Pšajdova.

Kurjenje 'smolejokov'

Poseben običaj, ki ima po pričanju domačinov že 200-letno tradicijo, imajo v Občini Veržej. 1. novembra zvečer ljudje na pokopališče prinesejo 'smolejoke' in jih kurijo pred grobovi svojcev, je zapisano v občinskem glasilu Funkešnica: "Smolejoke niso nič drugega kot tanke palice lesa, ki imajo veliko smole, na primer palice od smreke ali borovca. Namažejo se z lojem in se počasi kurijo pred grobovi. Zgodbe, zakaj to Veržejci počnemo in kako se je to začelo, se razlikujejo. Nekateri pravijo, da so nekoč mladi fantje na dan vseh svetih pokurili lesene križe s slabo vzdrževanih ali zapuščenih grobov. Po tem izročilu je torej šlo za slabo vzdrževana pokopališča in s tem čaščenje spomina na pokojne svojce. Napačno pa je mišljenje, da ima to početje kakršnokoli zvezo s kurjenjem čarovnic."

Ker se tradicija ohranja že 200 let, je za Veržejce pomembno, da z njo nadaljujejo, vendar na spoštljiv in odgovoren način. "Priseljenci in obiskovalci se običaju čudijo, največkrat z zanimanjem, včasih pa tudi z neodobravanjem. Kurjenje smolejokov je lepa tradicija, če le upoštevaš nekaj osnovnih načel. To kar prineseš, tudi odneseš. Kuri se samo pred grobovi svojcev. Zraven ognja so vedno prisotni odgovorni odrasli, ki otroke učijo varnega ravnanja z ognjem. Loj se sme jemati samo od sveč, ki ste jih prinesli. Ne uničuješ in ne skruniš podobe pokopališča," je zapisano v Funkešnici iz leta 2013.

Sveče so velik odpadek. Koliko jih boste letos prižgali na grobovih?
Sveče so velik odpadek. Koliko jih boste letos prižgali na grobovih? FOTO: Kanal A

Danes domačih rožnih aranžmajev večinoma ni več

Ženske ne izdelujejo več vencev iz smrečja, prav tako je utonilo v pozabo vtikanje rož v gomile. Te običaje so zamenjali nakupi cvetja, ikeban in drugih aranžmajev. A tudi v cvetličarnah opažajo spremembe. V cvetličarni Cimenc poleg ljubljanskih Žal opažajo, da ljudje kupujejo vse manj rož oziroma, da se spreminja oblika kupljenih rastlin. Če so bile včasih trend ikebane, danes ljudje kupujejo ali posamezne cvetove ali pa več rož iste sorte nasajenih v loncu. "To je najbrž zato, ker na primer več krizantem nasajenih v loncu zgleda bogato in so cenejše kot ikebane, ki stanejo nekajkrat več, a so videti manjše," menijo v cvetličarni Šimenc. Opažajo še, da ljudje urejajo grobove in kupujejo cvetje prej kot včasih: "Priprave se začnejo že 14 dni prej, zadnje tri dni pa je naval največji. To je tudi zaradi krompirjevih počitnic, ker gredo mnogi na oddih in grobove obiščejo in uredijo že pred praznikom."

Sprememb pa v cvetličarni Šimenc niso opazili pri običaju s svečami. Zdi se jim, da jih Slovenci še vedno kupujemo enako, kljub temu da številne institucije opozarjajo, da jih v dobro okolja prižigajmo manj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

samuray1
29. 10. 2018 20.46
Večina ljudi hodi na pokopališče zaradi sosedov. Enako velja za cerkvene meše...vsi češ verniki toda zlagani.
Daniel Franc Ocvirk
29. 10. 2018 16.13
+2
Živila puščajo Pravoslavci.
Amasakul
29. 10. 2018 10.55
-5
kaj pa eure in zlato, to se tudi baje pokojnim pusti :-).
murinar
29. 10. 2018 09.52
+11
Joj Luka Mesec je bil najverjetneje v prejšnjem življenju Dedek mraz
Boško1980
29. 10. 2018 09.00
+16
Žal eni NE spoštujete živih prednikov ,kaj šele da bi jih, ko umrejo, kot da ste prišli iz vesolja in so vam starši + dedki in babice ,zlo na zemlji!!!!
vertex
29. 10. 2018 13.19
+1
Vsi smo prišli iz vesolja..ponoči poglej v nebo da boš dojel kako majhen si
Boško1980
29. 10. 2018 14.44
Bi ti rekel nekaj nazaj pa.nebom vsaj tukaj ne!
vertex
29. 10. 2018 15.06
rečeš lahko..ničesar ne spremeni...prah si in v prah se povrneš
Boško1980
29. 10. 2018 08.51
+20
Zmrdujejo se itak vedno samovšečni id..ti,ti se itak zmrdujejo nad vsem kaj ni po njihovi volji-razmišljanju! Lepo da se še ohranjajo stare šege in navade! Čez nekaj let se bo lahko samo bralo o njih, ker izvajat jih nebo znal več noben!
METKA102
29. 10. 2018 08.32
+17
... v severozahodnem delu... Ali je to nekje tam v Bovcu? Bi bilo prav, da si malo pogledate zemljevid Slovenije in tudi zgodovinske podatke, preden napišete članek.
BUONcaffee
29. 10. 2018 07.50
+0
Tej so se večinoma že reinkarnirali, ostali se še bodo. Živi se nahajajo v naravnem bardu in se sploh ne zavedajo, da so že reinkarnirani.
Ricketts
29. 10. 2018 07.21
+11
'Ponekod še danes puščajo hrano in pijačo za pokojne duše'------To pa ni v navadi slovenskega naroda. Od kje se je pa ta "navada" vzela???
Ricketts
29. 10. 2018 07.30
+10
V članku sicer piše za to "navado" v Prekmurju in Slovenskih goricah, a mislim, da to ne ustreza resnici.
vertex
29. 10. 2018 13.22
to je navada še iz kamene dobe 20.000 let...prva civilizacija bližnji vzhod..od tam so se tvoji predniki vzeli
fairplayy
28. 10. 2018 21.52
+13
Zdaj se bo videla splosna razgledanost in inteligenca ljudi, ki bo obratnosorazmerna z stevilom svec na grobu, ce veste kaj mislim seveda...
felix58
28. 10. 2018 20.14
+34
že kot otroku mi je bilo to obiskovanje pokopališč, tisti črni železni križi, sedmine in pa pogrebi, maše in vse to zelo, zelo zastrašujoče, zoprno, odveč...zdaj to "tradicijo" sam opravljam enako z razliko, da se mrtvih več ne bojim, bojim se pa živih
Ost1234
28. 10. 2018 19.50
+29
Ne obsojajte ljudi , ki obiskujejo zadnje počivališče svojih najdražjih. Ljudje se med sabo razlikujemo. Velika večina svojim pokojnim svojcem na tak način izkazuje čast in spoštovanje. Ljubezen.So pa tudi taki, ki jim je za tak način izkazovanja pietete eno figo mar. Vseeno - sloni so živali pa vendar vsaj enkrat na leto obiščejo ostanke pokojnih članov svoje črede. Pogosto še leta po njihovi smrti..... To so sloni, mi pa smo ljudje ....
txoxnxy
28. 10. 2018 19.45
+14
Nevem kje živi in kaj gleda tale gospa Jelka , ali si je to namislila novinarka , da so danes grobovi bolj obiskani kot nekoč ? Ravno obratno vedno več je grobov kjer se samo za dan mrtvih uredi grob in nanj nanosi vsemogoče potem pa to na njemu leži in ga kazi celo leto.
Ost1234
28. 10. 2018 19.41
+13
Hmmmm...... " Na začetku 17. stoletja je bi bil to 13. maj, leta 835 pa je postal prvi november. " Hmmmmmmm. Nekdo čas vrti nazaj ......
sancta simplicitas
29. 10. 2018 10.08
+1
lapsus calami; pravilen podatek je: na začetku 7. st. --> l. 609
JB
28. 10. 2018 19.36
+3
Ponekod še danes puščajo hrano in pijačo za pokojne duše. "RESPECT!" Upam, da del pijače nekoč dobim puščeno kot živi osebi. In bi rekel hrano le za v času pokojnosti, za pijačo so poskrbel ko sem bil živ, pa mogoče đoint v pokojnem, ker me v času življenja preveč "napsihira".
fairplayy
28. 10. 2018 19.13
+16
Raje kaj posadite na grob svece niso vec v modi samo neuki ljudje jih se prizigajo vazen je spomin na pokojnega raje denar za svece namenite zivemu in ga obiscite po smrti ne rabi vec nihce nic.
felix58
28. 10. 2018 20.17
+9
Prav maš. Nekje sem prebral, da je ali pa še bo prišlo v modo, da na kamen napišeš nek lep verz in ga pustiš na grobu. Zgleda krasno in za tistega, ki pride mimo vpliva zelo pozitivno, saj je nekaj novega, neškodljivega
periot22
28. 10. 2018 21.04
+3
Kaj pa tebe briga kaj kdo nosi na grobove ne obsojaj ljudi vsak ima svoje mnenje če je kdo neuk si edino ti!
fairplayy
28. 10. 2018 21.49
-3
Me briga ce svinjas zemljo ker ni samo tvoja ampsk smo od nje vsi zivljensko odvisni. Svece nosite taki ki ste za casom ostali in nimate splosne razgledanosti.
srebrnibreg
28. 10. 2018 19.04
+37
Vsi nekaj jamrate o onesnaženju in tonah plastike. Ja zakaj pa delajo sveče v plastični embalaži saj smo včasih imeli sveče samo iz voska oziroma takrat nekega loja pa smo se prav tako poklonili pokojnim s prižiganjem sveč. Torej se da tudi brez plastike, če se hoče.
Tomvojo
28. 10. 2018 18.54
-2
Razmišljam o pridobitvi SP-ja da odprem delavnico za mumificiranje, Sovlagatelji dobrodošli.
štumbamfirer
29. 10. 2018 18.52
and1302
28. 10. 2018 18.47
+9
v severozahodni sloveniji puscajo hrano za umrle lepo in prav samo da je to na stajeskem severozahod to neki ne stima
Sunshine73
28. 10. 2018 17.01
+12
Rakija za pokoj duše ...