Devet nosilcev list za devet stolčkov v Evropskem parlamentu – napetost pa v zadnjih dneh nagovarjanja volivcev narašča tudi okoli priznanja Palestine. Strateška napaka, očita opozicija, napad na suverenost države, s pobudo referenduma pa očita koalicija. "Sedaj imajo približno en mesec časa, da razmislijo, kaj bo to usodno dejanje pomenilo," je dejala Tomčeva.
Medtem pa je Sukičeva odvrnila, da si je SDS s to potezo privoščil "mednarodni škandal in sramoto".
V SD bi si po besedah Nemca to težavo želeli že zdavnaj rešiti. "Smo kritični znotraj koalicije, predvsem Levica in SD do ravnanja kabineta predsednika vlade, kajti to priznanje bi lahko že zdavnaj pospešil."
Tonin je bil sicer prepričan, da bo priznanje šlo v "luft", ker ne bo imelo nobenega učinka za ljudi v Gazi. "Je pa to super ključna točka za politiziranje, za razdvajanje Slovencev," je bil kritičen. A Joveva je bila jasna: "Ne gre za noben manever."
Kot je pripomnil Stevanović, medtem ko se tukaj "prepirajo, kdo bo koga, levi in desni, ljudje tam umirajo".
Levi ali desni pa tudi o tem, kdo ima pravi odgovor na pereče teme, kot denimo zeleni prehod in migracije in z vizijo katerih bo Evropska unija na pravem vlaku?
"V kolikor se zgodi, da bo desna stran še bolj zavila na desno, potem bomo imeli več vojne, ne bomo imeli nobenega zelenega in sploh ne pravičnega zelenega prehoda," je dejal Prebilič. Gregorčič pa je omenil, da je ta "politična tržna niša, ki jo išče tudi Prebilič, ki zagovarja zeleni prehod, natanko tista, zaradi katere je Evropa zašla".
Tonin je izrazil prepričanje, da se je v Evropi vedno pokazalo, da so "desnosredinske vlade operativne, natančne in stvari premikajo naprej, medtem ko druga stran veliko govori, rezultatov pa ni".
Nemca skrbi predvsem povezovanje normalne desnice z ekstremno desnico. "Ko govorimo o Madžarski, ki ne razume, kaj pomeni vladavina prava in želi evropska sredstva, temu se je treba zoperstaviti."
Pa bodo mednarodno pomembne teme, o katerih se odloča tudi v Bruslju, sploh prevladale pri glasovanju? Ali bodo razmere na domačem parketu bolj vplivale na to, koga pošljemo na evropskega?
"Vsi se spomnimo, kaj smo doživljali Slovenke in Slovenci pod zadnjo vlado Janeza Janše in želim, da se o tem pogovarjamo tudi na evropski ravni. Ne gre za imena, za ali proti Janši ali za ali proti Golobu, gre se za svobodo," je poudarila Joveva. A Tomčeva ji je odgovorila: "Vi ste sejali zlo in danes žanjete marsikaj od tega, to, kar delate, je popolnoma obratno od tistega, kar govorite. Govorite lepo, delate grdo."
Tudi Gregorčič je dejal, da se samo preusmerja fokus volivcev od tistih težav, ki tarejo to državo. "Tarejo pa zaradi tega, ker ta koalicija, ki ji pripada tudi gospa Joveva, za državljane in državljanke ni storila ničesar."
"Spet se pogovarjamo o tem, kdo je za Janšo, kdo za Goloba. Nepomembna pa so vprašanja, kot sta zeleni prehod in tehnološki razvoj, kjer zaostajamo za Kitajsko," je dodal Grošelj.
Stevanović je ob tem omenil, da je ravno ta "privid lažnega boja tisto, o čemer neprestano govorimo".
"Trdim, da politika leva in desna izključuje drugo. Kako pride do reform, če ena drugo izključujeta? Mislim, da potrebujemo popolnoma nov pristop," je dodal Prebilič.
Kaj mislijo volivci, pa bodo lahko povedali že kmalu, ko se začnejo predčasna glasovanja. Zadnja anketa Mediane sicer zmago s štirimi poslanci kaže SDS-u, z dvema mandatoma sledi Gibanje Svoboda, z enim pa še Vesna, NSi in SD.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.