
Starši običajno otroke v šolo in domov vozijo v času prometnih konic, običajno nas preganja čas, zaradi teh in še dodatnih okoliščin pa se v avtomobilu pogosto pojavi nejevolja tako voznikov kot otrok. V takšnem vzdušju v avtu so voznikove odločitve prepogosto prenagljene, napačne in nevarne, opozarjajo na AMZS.
Petino (21 odstotkov) voznikov vedenje otroka med vožnjo pogosto moti, četrtina (23 odstotkov) jih pravi, da so že spregledali kaj pomembnega na cesti zato, ker so se med vožnjo ukvarjali z otrokom, 8 odstotkov anketiranih pa se je zaradi ukvarjanja z otrokom med vožnjo že znašlo v nevarni situaciji na cesti.

Tudi na zelo kratki razdalji je varnost na prvem mestu!
Priprava je obvezna tudi če gre le za kratko razdaljo, kot je vožnja v šolo. Tudi na kratki razdalji se lahko zgodi nesreča, zato je napačno ravnajne staršev, da večjo pozornost varnosti namenijo le pri daljših poteh. Na AMZS tako priporočajo, da zaradi zagotavljanja varnosti na določene otrokove zahteve med vožnjo ne odgovarjamo ali pa o potrebi večkrat ustavimo avto in se pogovorimo. Najpomembneje pa je, da vtrajamo pri uporabi varnostnega pasu, tudi če nas otrok prosi, da bi se, četudi na zelo kratki razdalji, vozil brez njega.
Čeprav so otroški varnostni sedeži za otroka neudobni, je zelo pomembno, da otroke že od začetka dosledno navajamo na sedež in varnostne pasove, pa opozarja Blaž Poženel z Motorevije. Pri tem jim moramo biti za zgled: če se dosledno pripenjamo starši, bo otrok lažje razumel, da se mora tudi on, pojasnjuje. Doslednost se bo obrestovala, saj se bo tako otrok navadil in povezal vožnjo s pripenjanjem ter to počel samodejno.

Varnostni pas naj bo pripet vsakič, ko sedemo v vozilo
"Varnostni pasovi so v vozilih z namenom, ki nam je zelo dobro poznan - da nas za ščitijo. Ali se pravilno pripnemo ali pa varnostni pas samo 'potegnemo' čez svoje telo, je naša odločitev.Otroci pa so pri prevozu odvisni od nas, odraslih, in našega odgovornega ravnanja. Pravilno nameščanje otrok v sedežu ter pravilno pripenjanje otrok je naša naloga in dolžnost," je povedal Manuel Pungertnik, inštruktor varne vožnje v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem.
Varsnost se začne pri sedežu, ki naj bo primeren za otroka, in ki mu bo nudil maksimalno možno varnost, je še dodal. "Varnostni pas, ki je del samega sedeža, naj se dobro prilega otroku in naj ne bo ohlapen. Za pravilno delovanje varnostnih pasov je namreč pomembno, da so primerno zategnjeni, saj le tako ob trku učinkovito opravijo svojo vlogo. Pozorni moramo biti tudi na to, da varnostni pas ni zavit in tako ne ogroža našega otroka. Ko je otrok dovolj star, mu dovolimo, da se pripenja sam, vendar njegovo delo vsakokrat preverimo in popravimo, če je potrebno. Nikakor mu ne popuščajmo pri izgovorih, da ga varnostni pas žuli, ovira in da bi se vozil nepripet. Varnostni pas naj bo pripet vsakič, ko sedemo v vozilo, tudi če bo vožnja dolga le 100 metrov," je še dodal Pungertnik.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.