Slovenija

Kako stresno je delo politikov?

Ljubljana, 23. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred kratkim si je zunanji minister Dimitrij Rupel vzel nekaj dni oddiha oziroma časa za premislek. Delo politikov spada med najbolj stresna in psihično najbolj zahtevna. Politiki so navadno ljudje, ki se morajo dobro znajti v kriznih situacijah. Pa se res?

Očitno sta vstop v Nato in iraška kriza trd oreh tudi za mnoge tuje politike, saj sta celo izkušena politika Chirac in Rumsfled dala nekaj nepremišljenih izjav.

Psiholog Janek Musek: "Volilci pri politikih pričakujemo moralno odgovornost"
Psiholog Janek Musek: "Volilci pri politikih pričakujemo moralno odgovornost" FOTO: POP TV

Iz kakšnega testa so politiki? Kako reagirajo in kako se obnašajo v javnosti? Predavatelj Fakultete za družbene vede Miro Kline pravi, da so politiki vseh sort: zelo dobri, zelo slabi in ekstremno slabi: "politiki so namreč usmerjeni k moči. In prav ta potreba po moči je ta, ki jih žene v politično kariero, za razliko od menedžerjev in poslovnežev, na primer, ki so veliko bolj storilnostno naravnani."

Politiki morajo imeti posebno osebnostno podlago in čut za politiko, pravi psiholog Janek Musek. "Volilci si seveda želimo, da bi bili politiki kompetentni, sposobni, tudi zelo moralno odgovorni ter imeti ustrezne vrednote. Hkrati morajo biti dovolj ljudski, torej ne preveč vzvišeni."

Prof. Miro Kline
Prof. Miro Kline FOTO: POP TV

Tako kot vsi ljudje tudi politiki doživljajo krize. Kako jo doživljajo, je odvisno od njihovih osebnostih lastnosti in od spretnosti, ki so jih razvili za obvladovanje kriznih situacij, meni Miro Kline: "namesto da bi s pogovorom odprli, se politiki pogosto umaknejo in skrijejo, na primer za zakone, policijo in podobno. Tam se namreč počutijo varne."

Priznanje napak, pomot, nesoglasij in tudi ljubezenskih afer se je v zgodovini izkazalo za najboljše. Vsi se namreč motimo, zato znamo, tudi politikom, odpuščati. Dovolj spreten je bil po Klinetovem mnenju tudi Bill Clinton. "Pravi čas je povedal ravno dovolj, kaj je počel z Moniko. Ni seksal, v klasičnem smislu te besede. S tem je lagal in ni lagal hkrati."

Politiki morajo dobro obvladati stres, v nasprotnem primeru lahko hitro klonijo pod obremenitvami. Dolgotrajni stres se kaže v nespečnosti, razburljivosti, težavah pri obvladanju, tesnobi in v depresijah. Po mnenju psihiatra Slavka Ziherla je pomembno prepoznati znake stresa, saj z leti ta terja svoj davek: "Značilne so težave s srcem, ki lahko tudi ogrozijo človekovo življenje, hkrati pa se pogosto pojavi depresija."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.