Pravosodni ministri EU so v Brulju razpravljali o ukrepanju proti sovražnemu govoru na spletu. V pogovorih s ključnimi ponudniki internetnih storitev, kot sta Facebook in Twitter, je storjen precejšen korak naprej, je povedal slovenski minister Goran Klemenčič. Slovenija je sicer po njegovih besedah na repu po odzivnosti na sovražni govor.
"Ne smemo dovoliti, da bi spletne platforme širile sovražna sporočila in pozive k nasilju," poudarja luksemburški pravosodni minister Felix Braz. Od internetnih ponudnikov pričakuje, da bodo prevzeli odgovornost ter prešli iz pasivne v dejavno vlogo.
Braz, ki v imenu luksemburškega predsedstva vodi današnje zasedanje, je ob tem spomnil, da so se pogovori z internetnimi ponudniki začeli pred več kot letom in da so bili sprva osredotočeni na terorizem, nato pa so jih razširili tudi na sovražni govor.
Pristop za obravnavanje nevarnih vsebin
Vzpostavljamo platformo, ki bo zagotovila sistematično razpravo z internetnimi ponudniki o brisanju sovražnega govora ter pozivov k terorizmu in nasilju, je pojasnila komisarka za pravosodje Vera Jourova.
Cilj internetnega foruma EU in velikih internetnih podjetij, ki je po navedbah komisije začel delovati danes, je razviti skupen in prostovoljen pristop na podlagi javno-zasebnega partnerstva za odkrivanje in obravnavanje nevarnih spletnih vsebin.
Internetni forum EU je ena glavnih zavez v okviru evropske varnostne strategije, ki jo je komisija predstavila aprila letos. Forum naj bi vzpostavil okvir za učinkovito sodelovanje z internetno industrijo v prihodnosti.
Precejšen korak naprej

Komisarka Jourova je sicer danes ministrom predstavila poročilo, ki kaže, da je že storjen kar precejšen korak naprej: internetni ponudniki se zavedajo, da so del problema in da morajo biti tudi del rešitve, je njeno sporočilo povzel Klemenčič.
Prvi korak je bil po ministrovih besedah že to, da so predstavniki EU sploh sedli za isto mizo s ključnimi ponudniki internetnih storitev ter da se pogovarjajo o rešitvah in o tem, kje potegniti črto, da ne bi bila ogrožena svoboda govora.
Internetni ponudniki lahko sami odstranjujejo vsebino, ki res očitno predstavlja sovražni govor ali poziva k nasilju. Vendar pa je nevarno za svobodo izražanja, da bi povsem sami opravljali to nalogo, zato je treba zagotoviti dialog, je izpostavil Klemenčič.
Skupni evropski pristop je po njegovih besedah izjemno pomemben za majhne države, kot je Slovenija, ki sama ne more vplivati na ravnanje velikih ponudnikov, pa tudi v absolutnih številkah je problematičnih komentarjev v slovenščini na spletu zelo malo.
Slovenija je ena redkih držav, ki ima prepoved sovražnega govora v sami ustavi in ta ustavna določba je izvedena v kazenskem zakoniku, v praksi pa ne deluje najbolje, Slovenija je na repu držav po odzivnosti na sovražni govor, je poudaril Klemenčič.
"V Sloveniji se glede tega včasih tudi prekrižajo kopja," je dejal minister ter dodal, da so na eni strani organi pregona, ki menijo, da nimajo podlag za pregon, na drugi strani pa je izjemno malo sodne prakse, saj ta ne more nastati, če nihče ne toži.
Pri tem je minister izpostavil, da bi se lahko marsikaj storilo tudi skozi prekrškovno pravo, če bi internetu priznali naravo javnega prostora. Kot nekdo ne more določenih stvari kričati na prireditvi, bi tako enako veljalo za internet, je ponazoril.
Sicer pa Slovenija razen skozi civilne sankcije v smislu odstranjevanja določenih komentarjev tega področja po ministrovih navedbah nima urejenega.
Veliko držav je izdalo izrecna navodila državnemu tožilstvu, da je pregon sovražnega govora ena od prioritet, v Sloveniji pa to ni mogoče, saj bi se štelo kot nedopusten poseg v neodvisnost tožilstva, pa mogoče ne bi bilo slabo, je ponazoril minister.
Kot pozitivno na področju prepoznavanja sovražnega govora v Sloveniji pa je Klemenčič izpostavil spletno oko. Izkušnje nastopa država v odnosu do Facebooka ali Twitterja v Sloveniji ni, so pa primeri, ko so posamezniki dosegli umik določenih objav, je pojasnil.
"V Sloveniji sovražni govor je prisoten, a gotovo ne v taki meri kot v nekaterih drugih državah. Ne dvomim pa, da se bo to tudi pri nas povečalo," je še ocenil Klemenčič.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.