Sedemkrat se je sestala delovna skupina za pripravo predlogov sprememb postopkov javnega naročanja pri ministrstvu za zdravje, v katero so pred tremi meseci vstopili tudi zdravniki gibanja zdravstvo.si. "Zdravstvo ni ne levo ne desno. Da se tukaj pleni v največjem obsegu, je po 30 letih tranzicije nedopustno," je dejal interventni kardiolog dr. Blaž Mrevlje.
Mrevlje je skupaj z interventnim kardiologom Markom Nočem že pripomogel k znižanju cen žilnih opornic – ljubljanski UKC je za njih plačeval od 800 do 1400 evrov – zahvaljujoč kardiologoma zdaj plačujejo le okoli 175 evrov, kar pomeni 2,5-milijonski letni prihranek. Na podlagi izkušenj iz afere so v gibanju zdravstvo predlagali postavitev referenčne cene za vsak medicinski material – po domače: šlo bi za izmenjavo nabavnih tabel z na primer Nemčijo ali Skandinavijo. Za ponudnike bi se vzpostavila elektronska dražba, kar pomeni še nižje cene, določile bi se tudi kazni za izigravanje.
"Bistvo je to, da država išče tuje dobavitelje, da se konča balkanska monopolistična zgodba," poudarja Mrevlje. Prepričani so, da je imela vlada enak namen, "vendar so nas, ko smo oddali prvi predlog, vozili žejne čez vodo s kontra predlogi. Ne bi prišlo do resnih sprememb."
In ker za izdelek, ki bi ohranjal takšno stanje, da se bolnikom krade denar, ne želijo nositi odgovornosti, je skupino pet zdravnikov zapustilo. Kar ministrstvo Janeza Poklukarja sicer obžaluje, se jim pa zahvaljuje, da so na zadnjem sestanku tvorno usklajevali sklepe.
Po izstopu zdravnikov v skupni tako ostajajo še Simona Hribar Motore in Tadej Štular z ministrstva za zdravje, Sašo Matas z ministrstva za javno upravo, Sebastjan Apat iz kabineta predsednika vlade in pa zunanji sodelavec Miha Skubic. Ostaja očitno tudi dobaviteljski lobi, ki bi mu predlog zdravnikov skrajšal lovke – če bi jim na ministrstvu za zdravje prisluhnili, bi lahko letno prihranili do 400 milijonov evrov.
Dr. Erik Brecelj: Letno izpuhti od 300 do 500 milijonov evrov
"Korupcije je veliko, je pa tudi veliko nesposobnosti. Zato pa imamo v Sloveniji precej višje cene kot v drugih državah," je za 24UR ZVEČER dejal dr. Erik Brecelj. Po njegovih ocenah zaradi neurejenega področja nabav iz zdravstva izpuhti od 300 do 500 milijonov evrov.
"To niti ni toliko pomembno, pomembno je, kako stvari potekajo. Ni samo stvar politike, ampak tudi etike zdravnikov. Ne vem, zakaj bi morali vsi čakati na ukrepe ministrstva, konec koncev lahko skupino vzame pod okrilje zdravniška zbornica, pripravi nek predlog nabave, ga pošlje po javnih zdravstvenih zavodih in se to upošteva. Vsak oddelek ima možnost, da etično ravna pri nabavah, da se člani komisije trudijo, iščejo podatke o nabavah po Evropi. Malo poceni se je izgovarjati samo na politiko."
Po njegovem mnenju je bila skupina ustanovljena v nepravem času. "Ne vem, zakaj so jo ustanovili, tik preden je funkcijo nastopil novi minister. Na podlagi izkušenj iz preteklosti bi bil presenečen, če bi skupina delovala gladko. Lahko sicer rečem, da imajo vsi člani te skupine zelo poštene namene, ampak sem nekako ocenil, da preveč zaupajo aktualni politiki, in moj trud najbrž ne bi prišel do izraza," svoj izstop pojasnjuje Brecelj.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.