Poslanci SDS in SNS niso uspeli s predlogom razrešitve predsednika državnega zbora Pavla Gantarja. Na tajnem glasovanju jih je bilo od 77 oddanih glasov le 28 za razrešitev, 47 pa jih je bilo proti. Dve glasovnici sta bili neveljavni.
Predlagatelji so Gantarju očitali, da je z zavrnitvijo njihove zahteve za izredno sejo o Stožicah ščitil ljubljanskega župana Zorana Jankovića, hkrati pa kršil pravilnik državnega zbora (DZ) in ustavo. Ta namreč določa, da mora predsednik DZ izredno sejo sklicati, če to zahteva četrtina poslancev.
'Zaupanje absolutne večine poslanskih kolegov neke vrste potrditev za moje delo'
Prepričljiva večina poslank je pokazala, da funkcije predsednika državnega zbora ni mogoče zlorabljati in uporabljati za politične boje na povsem drugih področjih, kot je predvolilna bitka v Ljubljani ali kjer koli drugje, je po današnjem glasovanju o njegovi zaupnici dejal Gantar.
Predsednik DZ je rezultat glasovanja ocenil kot absolutno dober. Izpostavil je, da so poslanke in poslanci proti njegovi razrešitvi glasovali s takšno večino, kakršna je potrebna za izvolitev v državnem zboru. Zaupanje absolutne večine poslank in poslancev je za Gantarja "tudi neke vrste potrditev za delo, ki ga opravljam v državnem zboru". Kot je dejal, je zato prijetno presenečen in zadovoljen nad odgovornim ravnanjem DZ.
Tanko: Gantar je generator problemov
V imenu predlagateljev je pobudo za nezaupnico obrazložil Jože Tanko (SDS), ki je Gantarja označil za generatorja problemov pri delu DZ in mu očital dvojna merila pri vodenju te institucije. Sicer pa se je za govorniškim pultom posvetil predvsem gradnji športnega parka v Stožicah. Kot pravi, gre za županov predvolilni projekt velikih dimenzij, nepokrito investicijo in sporno finančno konstrukcijo projekta, zato bi moral DZ o njem razpravljati.
Vodja poslancev največje opozicijske stranke je zavrnil Gantarjev argument, da takšna razprava ne sodi v pristojnost državnega zbora. "Če se zahteva dotakne Jankovića, Gantar razpravo že v naprej prepreči," pravi Tanko, ki ocenjuje, da je ljubljanski župan "zaščiten kot kočevski medved".
Podobnih primerov, ko je Gantar "ščitil svoje politične somišljenike", je po Tankovih besedah še več. Tako je denimo šele v tretjem poskusu sklical sejo o kreditiranju Ultre, kar kaže, da ima dvojna merila glede predlogov koalicije in opozicije. Če bi veljala ista merila, ne bi, denimo, nikoli obravnavali družinskega zakonika, meni Tanko. Gantar je tako po prepričanju predlagateljev razrešitve postal glavni generator problemov pri delu državnega zbora, saj sproža konfliktne situacije, omejuje delo DZ ter preprečuje razprave o problemih, ki jih sprožajo njegovi politični sopotniki.
Janković glavna točka obravnave
Na te očitke se je Gantar odzval z besedami, da je "na neki način užaljen in razočaran, ker očitno ni glavna točka moje točke". Seja zato po njegovem mnenju služi točno določenemu cilju: "Veste, da Jankovića ne boste mogli zvrniti na volitvah s pomočjo glasov in ga je treba odstaviti prej," pravi Gantar, ki predlagateljem tudi očita, da zlorabljajo razpravo v državnem zboru.
Gantar je sicer v preteklosti sprožitev postopkov za njegovo zamenjavo označil kot sestavni del pritiskov predstavnikov največje opozicijske stranke. To je ponovil tudi danes. Poudaril je, da z zavrnitvijo sklica seje ni kršil ustave, ampak jo je branil, saj DZ ne more vplivati na avtonomijo gospodarskih družb. "DZ ne more in ne sme vplivati na dogovarjanje zasebne investicijske družbe, ki gradi neki objekt, v katerem naj bi bila tudi ena od bank, v kateri ima država večinski delež," je poudaril Gantar. Danes po njegovih besedah ne bodo toliko razpravljali o tem, "koliko in kdaj je predsednik kršil poslovnik DZ in ustavo, ampak o tem, za kakšno pot se bo Slovenija odločila v tej dilemi". Dodal je še, da je zahteva za njegovo razrešitev nenavadno skopa in formalistična. Zdi se mu, da "na prangerju" ni on, ampak Ljubljana, njen župan ali športna dvorana.
'Preveč dober in morda celo preveč korekten do opozicije'
"Dobrota je sirota," pa pravi Melita Župevc (SD), ki je prepričana, da je to ključni problem predsednika parlamenta. Gantar je namreč po njenem mnenju "prepogosto preveč dober in morda celo preveč korekten do opozicije".
Franco Juri iz Zaresa je dejal, da parlament ni debatni krog in tudi ne ring za lokalne volitve. Razprava je po njegovih besedah poskus SDS, da se začne volilna kampanja v ljubljanski občini, hkrati pa ne razume, zakaj se vedno pristaja na kaprice SDS in na "poskus stalne destabilizacije nekega normalnega parlamentarnega telesa".
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.