Mestna občina Celje meni, da je stranka v postopku in zato tudi upravičena do pritožbe v postopku razveljavitve pogodbe o zaposlitvi za direktorico celjske občinske uprave Tino Gril in še eno občinsko uslužbenko, so sporočili z občine. Na občini zdaj čakajo na odločitev sodišča, ali je komisija upravičeno zavrgla njihovo pritožbo.
Stališče ministrstva za javno upravo je drugačno in ker se Grilova ni pritožila, je po mnenju ministrstva odločitev komisije o odpovedi pogodbe o zaposlitvi postala dokončna, izvršljiva in pravnomočna. Izvršitev sklepa pa je bila preložena, in sicer na vrnitev Grilove s starševskega dopusta, saj delavki v tem času v skladu z zakonom o delovnih razmerjih ni mogoče odpovedati pogodbe o zaposlitvi, so v torek pojasnili na ministrstvu.
Odločilo bo vrhovno sodišče
Kot je znano, se je župan Bojan Šrot pritožil na vladni sklep, vendar mu komisija ni priznala statusa stranke v postopku. Upravno in delovno sodišče sta potem razsodili, da nimata pristojnosti odločati o zadevi, tako da bo pristojnosti župana v tem primeru ugotavljalo vrhovno sodišče.
Občina pa pojasnjuje tudi, da se zaveda, da je triletni rok, po katerem ni več mogoče razveljaviti pravnih aktov, ki se nanašajo na zaposlitev Grilove, vezan na izdajo in pravnomočnost sklepa komisije za pritožbe iz delovnega razmerja. Vendar ta po prepričanju občine ni postal pravnomočen, saj sodišče še ni odločilo, ali je komisija upravičeno zavrgla njihovo pritožbo. "Zato je pravno nehigienično govoriti o zakonitosti oziroma nezakonitosti samo glede na navedbe ene od strank v postopku, preden je o tem odločilo sodišče," poudarjajo v sporočilu.
O tem namreč poleg zakona o javnih uslužbencih nedvomno govori tudi 93. člen zakona o lokalni samoupravi, ki navaja, da ima občina v postopku, v katerem se odloča o pravicah in obveznostih posameznikov in organizacij pred državnimi organi, položaj stranke, če so s temi akti neposredno prizadete njene pravice in koristi, določene z ustavo in zakoni. Na občini opozarjajo tudi na dejstvo, da je vladna komisija občini ves čas vročala svoje akte s pravnim poukom, iz katerega je izhajalo, da pravica do pritožbe obstaja.
"Mestna občina Celje je le sledila temu pravnemu pouku. Če temu ne bi bilo tako, je vladna komisija za pritožbe iz delovnega razmerja s svojim pravnim poukom zavedla Mestno občino Celje in tudi javno uslužbenko, saj le-ta verjetno iz tega razloga pravice do pritožbe ni uporabila," pojasnjujejo na občini.
Po mnenju občine in tudi Inštituta za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani mora sklep postati pravnomočen v treh letih, da bi lahko imel kakršne koli posledice. Zato občina iz previdnosti čaka na odločitev sodišča. Gre namreč za postopke odločanja o pravicah in obveznostih iz delovnega razmerja in bi lahko za javno uslužbenko, ki ima v tem primeru status oškodovanca, nastala nepopravljiva škoda, še opozarjajo v Mestni občini Celje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.