Slovenija

Kakšna bo usoda Marša?

Maribor, 05. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po prepričanju urednika Radia Marš (MARŠ) Bojana Golčara je MARŠ produkt "prizadevanj skupine razmišljujočih mladih ljudi," ki ni bil nikoli projekt mariborske univerze niti tamkajšnje študentske organizacije.

Že od leta 1994 poskuša Univerza v Mariboru (UM) s tožbo na sodišču razveljaviti vpis novonastalega zavoda Marš v sodni register, s tem pa dokazuje, da ne razume ideje o neodvisnih medijih oz. da želi popoln nadzor nad RM, ki deluje kot neprofitna nevladna organizacija, je zapisal Golčar. Ob tem je urednik radia opozoril, da kljub stalnim finančnim težavam ohranjajo program, ki so ga mnoge evropske organizacije spoznale za kakovosten prispevek k utrjevanju demokracije, vzpodbujanju strpnosti do drugačnih in promociji načel odprte družbe. "Z vztrajanjem mariborske univerze pri tožbi oz. v primeru njenega uspeha se bo zgodilo, da bo zavod ukinjen, večinoma precej dotrajana oprema bo prodana v likvidacijskem postopku, poplačali se bodo upniki, frekvenca pa bo vrnjena republiški upravi za telekomunikacije in morebiti kasneje izdana komercialni radijski postaji. Univerza bo torej dobila le nekaj drobiža iz likvidacijske mase," trdi Golčar.

Odgovor mariborske univerze

Mariborska univerza pa je v sporočilu za javnost zapisala: "Nekateri sodelavci RM, tudi bivši študenti, so leta 1994 kot privatne osebe brez soglasja ustanoviteljev registrirali zasebni zavod Marš in tako poskušali privatizirati javno univerzitetno premoženje, ki po zakonu pripada univerzi kot eni od ustanoviteljic in je bilo namenjeno aktivnim študentom. Univerza je na sodišču zahtevala zaščito univerzitetnega oz. državnega javnega premoženja, da bi tako zaščitila interese študentov. Sodišče je odločilo v korist univerze," poudarjajo na mariborski univerzi in zahtevajo, naj se Radio Marš "vrne aktivnim študentom, ker jim je bil nezakonito odvzet".

"Vsi t.i. ugovori o alternativnosti sedanjega medija pomenijo tudi preprečevanje študentom, da bi delovali v okviru neodvisnega študentskega medija oz. so strah pred javno medijsko besedo študentov. Politizacija vprašanja pomeni zaščito trenutnih interesov tistih, ki v RM kot študentskem radiu delujejo, niso pa več študenti, ampak želijo biti njegovi lastniki. Trenutno t.i. neodvisno delovanje RM pomeni splet zasebnih interesov ne-študentov. Očitno je, da je predlog posameznikov, naj RM ostane neodvisen tudi od interesov in želja študentov, v resnici poskus, da se izključi študente, ki so do RM edini legitimno in legalno upravičeni," še opozarja mariborska univerza.

Ob tem je kolegij rektorja v ponedeljek predlagal, naj interese univerze v programskem odboru RM zastopajo predstavniki študentov, in sicer po predlogu študentskega sveta. "Namen univerze je bil, da varuje zakonitost in univerzitetno premoženje v interesu študentov. Univerza bo nemudoma sporočila republiški upravi za telekomunikacije, da je zainteresirana za nemoteno delo RM in da se frekvenca zadrži kot Radio Marš-Mariborski radio študent," so sporočili člani kolegija. Za ohranitev RM pa se je na torkovi seji zavzel tudi senat UM. O usodi RM bo na današnji seji razpravljal tudi parlament mariborske študentske organizacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10